14.8 C
Prizren
E enjte, 1 Qershor, 2023

ABK: Bizneset mund të humbin 1 milion euro në ditë nga mungesa e energjisë

Ndërprerja e energjisë elektrike po u shkakton humbje bizneseve dhe ekonomisë së vendit. Ndërtimtaria dhe gastronomia janë fushat që janë prekur më së shumti. Kryetari i AKB-së Agim Shahini tha se nëse vazhdon problemi me energjinë humbjet do të jenë 1milion euro në ditë, duke e pasur parasysh përdorimin e gjeneratorëve dhe shtrenjtimin e naftës.

 

Ndërprerja e energjisë elektrike në pikë të verës po u nxjerrë telashe kompanive ndërtuese. Pronari i një kompanisë të ndërtimit  Jahir Morina tha se ndërprerja e energjisë i ka shkaktuar rreth 30% humbje në ditë. Ai tha se kjo po i kthen ata 20 vite mbrapa.

“Reduktimet e energjisë elektrike sidomos  ne sektorin e ndërtimtarisë  edhe gastronomisë humbjet janë jashtëzakonisht të mëdha na ka kthyer 20 vite mbrapa dhe po ndodhë  në pikun e valëve të punës sepse dihet që është sezona e ndërtimi. Çdo reduktim 2 ore po na shkakton humbje 30% te orarit të punës gjatë ditës. Ne start jena me 25% humbje çdo ditë edhe me blerje të gjeratoreve jemi kthyer mbrapa. Ne nuk mund te funksionojmë me ndërprerje te energjisë”.
Ndërsa problemet me energjinë kanë prekur edhe  gastronominë. Pronari i një kafeneje në lagjen Dardania në Prishtinë po thotë se gjatë reduktimeve ata po detyrohen të mbyllin lokalin sepse nuk po mund të shërbejnë.

“ Gjatë ndërprerjes së rrymës në po e mbyllim lokalin sepse nuk po mund të shërbejmë kafe e as të bëjmë pagesa”.

Mungesën e energjisë elektrike nuk e kanë pritur fare mirë bizneset e vendit. Përfaqësuesi  i tyre kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve Agim Shahini i tha Radio Kosovës se humbjet do të jenë të mëdha nëse vazhdohet me reduktime. Madje ai tha se kjo do i kushtoj ekonomisë e bizneseve të vendit 1 milion euro në ditë.

“ Humbjet në ekonominë dhe bizneset e Kosovës do të ishin diku rreth 1 milion euro në ditë duke përdorur gjeneratorët si alternativë qoftë në sektorin e prodhimit qoftë të shërbimeve duke pasur parasysh se nafta tani është shtrenjtuar dhe kjo do të ishte goditje në këtë krizë për biznesin vendor, por edhe për investitorët e huaj “.
Krahas pagesave të faturave të energjisë në veri ai tha se qeveria  duhet të  subvencionoj energjinë sepse është organi kryesor i çdo sektori të ekonomisë.  E Oda e Afarizmit të Kosovës ka kërkuar nga qeveria të krijohet një fond i veçantë për përkrahje të bizneseve për humbjet që po u shkaktohen nga ndërprerja e energjisë.Rtklive

Më Shumë

Dramë në kufirin në Morinë: Policia gjuhet me armë nga disa persona

Policia e Shtetit informoi sot se në Morinë u godit një grup i strukturuar kriminal që organizonte dhe drejtonte një rrjet të trafikut ndërkombëtar...

Rrëfimi i pasagjerit që ishte ulur pranë derës emergjente të aeroplanit, të cilën e hapi një burrë gjatë fluturimit në Korenë e Jugut

Pasagjeri që ishte ulur pranë burrit gjatë fluturimit me aeroplan për në Korenë e Jugut i cili hapi derën emergjente, thotë se ishte tmerruar...

Lajmet e Fundit