19.8 C
Prizren
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Abrahams: Për krimet groteske po gjykohen vetëm “peshqit e vegjël”

Fred AbrahamsFred Abrahams është një “gjahtar” krimesh. U shkon pas për të dokumentuar mizoritë që u ndodhin njerëzimit gjithandej globit. Ai ishte edhe në Ballkan.

Gjatë viteve 1995-2000 ka mbuluar Kosovën si vëzhgues i “Human Rights Watch”, organizatë e cila ka publikuar edhe një raport voluminoz që përmban të dhënat për krimet dhe rrëfimet e shumë dëshmitarëve që u mbijetuan masakrave.

Së fundmi ka përfunduar edhe librin e tij për rënien e komunizmit në Shqipëri, i cili në vjeshtë do të botohet prej “NYU Press”.

Aktualisht është duke u marrë me krimet në Siri dhe Irak.

Në një intervistë të shkurtër dhënë “Kohës Ditore” nëpërmjet e-mailit, Abrahams flet për natyrën e krimeve që kishte parë në Kosovë, për mungesën e ndëshkimit të kriminelëve, për sensibilizimin e opinionit ndërkombëtar për ngjarjet e Kosovës dhe për të dhënat për krimet e Serbisë që nuk gjejnë vend në diskursin publik…/koha ditore/

Më Shumë

Albin Kurti, kryetar i VV-se edhe për një mandat me 98.6% të votave

Albin Kurti është zgjedhur për herë të tretë kryetar i Lëvizje Vetëvendosje, ku pro Kurtit ishin 98.6 për qind e votuesve, kundër ishin 0.89...

E konfirmon Fury: Dueli me Joshuan është anuluar

Dueli i madh në boksin profesionist mes Tyson Fury dhe Anthony Joshua tashmë është anuluar. Është boksieri boksieri britanik Tyson Fury, kampion bote në peshën...

Lajmet e Fundit