8.8 C
Prizren
E mërkurë, 5 Tetor, 2022

Agjenda e shënimit të përvjetorit të pavarësisë në Prizren

FLAMURI KUQE E ZI DHE I KOSOVESFestimi i 6 vjetorit të Pavarësisë së Kosovës, do të shënohet me një varg aktivitetesh edhe në komunën e Prizrenit.

Kryetari i Këshillit organizativ, Kujtim Gashi ka thënë se manifestimi fillon nesër (e shtunë) me debatin mbi “Rëndësinë e Diplomacisë Kulturore në promovimin e shtetit të Kosovës në sheshin e LSHP-së.

Programi për shënimin e përvjetorit të gjashtë të “Pavarësisë së Kosovës – 2014”

E shtunë, 15.2.2014

18,00 – Debat mbi “Rëndësinë e Diplomacisë Kulturore në promovimin e shtetit të
Kosovës (Sheshi i LP-së)
20,00 – Koncert i SHKA “MESK” – salla e Shtëpisë së Kulturës “Xh.Berisha”

 

E diel, 16.2.2014

13,00 – Punëtoria e artistëve me akull (Sheshi i LP-së)
17,00 – Tryeza “Artist talk” (Sheshi i LP-së)
18,00 – Orë Letrare “Ora e Pavarësisë” (lokalet e SHKA “Agimi”
19,00 – Koncert festiv i AKV “Lidhja e Prizrenit” – Shtëpia e Kulturës “Xh.Berisha”

 

E hënë, 17 .2. 2014

10,00 – Homazhe te Varrezat e Dëshmorëve në Landovicë
10,30 – Homazhe te “Monumenti i Lirisë”
11,00 – Seanca- solemne (Shtëpia e Bardhë)
12,00 – Gara vrapimi (rrugëve të qytetit)
12,15 – Koncert i SHKA “Agimi” (Key)
12,30 – Ekspozitë figurative e piktorit mr. Agim Kryeziu (foajeu i Kompleksit “Europa”)
13,00 – Xhiro me biçikleta (Nisja nga Ura e Arastës)
13,15 – Përurimi i objektit të Urgjencës (Përball Kolegjit “Fama”)
18,45 – Ceremeonia përmbyllëse e garave sportive
20,00 – Ceremonia përmbyllëse e e festivalit “Sculpfest, dhe
– Koncerti i grupit Jericho” (Sheshi i LP-së)

 

 

Më Shumë

Vdes një person në Krajk të Hasit

Një person ka vdekur derisa ishte në një fushë në fshatin Krajk të Hasi, ka bërë të ditur Policia e Kosovës të martën. Sipas njoftimit,...

Qeveria: Rroga e shtatorit u ekzektua vetëm për zyrtarët të cilët kanë dalë në punë

Pas pesë javëve në grevë, nxënësit i janë kthyer sot bankave shkollore, pasi SBASHK-u mori vendim për pezullimin e grevës deri në janar të...

Lajmet e Fundit