13.8 C
Prizren
E premte, 9 Qershor, 2023

Banorët e fshatrave të Rahovecit fillojnë të mbjellin tokën, shpresojnë të kenë fitim sivjet

Rahoveci njihet për kultivimin e rrushit. Këto vreshta pritet të vjelën në muajin gusht.

E me këtë rast siç e do rendi rahovecian do organizohet edhe festa e rrushit.

Por kjo komunë nuk e kultivon vetëm rrushin.

Pranvera i nxjerr në ara pothuajse të gjithë banorët e fshatrave.

Njëri ndër ta është edhe Vesir Ukaj nga Malësia e Vogël e Rahovecit.

Ne 50 hektarët e tij këtu ai mbjell misër. Për T7 tregon që ka shfrytëzuar këto ditë me diell të dal pas një kohe të gjatë brenda shtëpisë.

Por Ukaj thotë që të korrat e vitit të kaluar nuk i kanë sjellur shumë fitim atij.

Edhe Naim Haliti nga Krusha e Madhe e Rahovecit e punon tokën për të nxjerrë jetesën.

Haliti tregon që bashkë me familjarët e tij mbjellin perime që t’i shesin pastaj në muajt e verës në Prishtinë.

Haliti tutje thotë që nuk e di se si do të shkojë shitja këtë verë për shkak të covid-19.

Infeksioni covid nuk ka lënë pa prekur edhe bujqësinë, por kjo duket që nuk po i pengon fermërët të mbjellin tokat e tyre.

Më Shumë

Ministri i Kulturës: Kriminelët në veri tash veçse dihen, tash është radha e Prokurorisë

Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku, ka bërë një reagim për situatën në veri pas tensioneve të krijuara atje pas daljes në punë të kryetarëve...

Messi largohet, tri skuadra luftojnë për dy vende në Evropë

Fituesi i Kupës së Botës me Argjentinën, Lionel Messi, dhe një prej lojtarëve më të mirë në histori të futbollit, të shtunën do ta...

Lajmet e Fundit