24.9 C
Prizren
E premte, 16 Korrik, 2021

Beteja për liri a vdekje e 16 korrikut të vitit 1998 në Vërri të Prizrenit

Shkruan : Zafir Berisha

(Kujtim me emocione sikurse para 23 viteve)

Pas de?shtimit te? policise? serbe pe?r te? me? likuiduar ne? nje? prite? te? ngritur me 7 korrik 1998 ku kishte marre? pjese? personalisht edhe kom. i policise? serbe ne? Prizren Shekic? të cilët patën dalur të mundur, po ate? muaj me 16 korrik forcat te? me?dha serbe marrin nje? ofensive? hakmarrse kunde?r pozicioneve te? UC?K-se? ne? rajonin e Vrrinit te? Prizrenit.

Ate? dite? isha me Remzi Ademaj -Petritin dhe Xhevat Berishe?n ne? seline? e Shtabit ne? Jeshkove? duke u konsultua pe?r disa aktivitetet luftarake. Duke biseduar, filluan te? de?gjohen krismat e mitralozit…

Kompania e Batalionit të pare? ne? Tusuz ka pranuar lufte?n balle? pe?r balle? me forcat e armikut pakë para mesditës. Krismat e luftimeve u de?gjuan ne? gjithe? Rajonin Vërrinit qe? ishte i shpallur zone? e lire? e UC?K-se?, ende pa dale? ne? oborr te? Shtabit krismat e luftimeve u pe?rhapen edhe ne? Kulla te? Hoqe?s për të vazhduar edhe te Laku Billushe?s, Xhevati u nis menje?here? me nje? pjese? te? ushtare?ve te? Policise? Ushtarake pe?r ne? Tusuz, nde?rsa une? pe?r te Kulla e Hoqe?s, kurse Remziu shkoi ne? drejtim te? një pozicioni nga ku ve?rehej e gjithe? vija e zjarrit.

Pasi arrita ne? vijat e frontit te vendi ,,Kulla,, nga aty e pashë se forcat serbe me artileri granatonin pozitat tona edhe ne? Billushe?, vete?m e vete?m qe nje?sitet e UC?K-se? nga ai fshat mos mund te? vinin në ndihme? njësive të UÇK-së ne? Hoqe? te? Qytetit, sepse pozita gjeografike i favorizonte shume? forcat tona që vepronin atje.

Ate?here? une? shkoj e i marre? disa nga lufte?tare?t e Kompanise? se? Billushe?s dhe futemi nga mbrapa forcave te? armikut dhe i sulmojme? ne? befasi, nde?rsa nga pjesa e sipe?rme pe?rpos luftëtarve nga Hoqa ishte edhe Ymer Shala-Kaqaku e Avdi Shala me nje? pjese? te? luftetarve nga Jeshkova. Forcat serbe me panik largohen drejte? bazave te? tyre, te? turpe?ruar dhe me humbje te? me?dha. Luftimet u nde?rprene? edhe ne? Tusuz ku pe?rvec? Xhevtat ishin edhe Seladin Berisha dhe Agim Shala, qe? te? tre tani Hero te Kosove?s.

16 korriku i 1998 pe?rpos qe? ishte nje? dite? lufte e ashpe?r, ishte edhe një ditë me motë të nxehte? dhe me diell, ku vapa dhe tymi i barotit qe dilte nga grykat e pushke?ve e be?nte të vete?n, dhe nevojën për uje? ne? buzët e thara.

Përballja me forcat e armikut vazhduan edhe me shumë beteja që u zhvilluan gjatë vitit 1998-1999, e të cilat kulmuan me 12 qershorin 1999 ku pe?rfundimishte? i ipet funde? sundimit shekullor sllave? ne? tokat tona.

Kujtoj me shumë respektë të gjithë ata luftëtar që bënë të pamundëshmen në luftimet me forcat e okupatorit serbo-sllavë, ndërsa përkulemi para atyre që dhan edhe jetën që ne të jemi të lirë!

Më Shumë

Beteja për liri a vdekje e 16 korrikut të vitit 1998 në Vërri të Prizrenit

Shkruan : Zafir Berisha (Kujtim me emocione sikurse para 23 viteve) Pas de?shtimit te? policise? serbe pe?r te? me? likuiduar ne? nje? prite? te? ngritur me...

11 të vdekur pasi u goditën nga rrufeja në Indi

Një goditje rrufeje vrau të paktën 11 njerëz dhe plagosi shumë të tjerë në qytetin verior të Jaipur në Indi. Viktimat po bënin selfie nën...

Murati: Brenda muajit ngritet aktakuza për vjedhjen e 2.1 milionë eurove nga Thesari i Shtetit

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati ka folur për vjedhjen e 2.1 milion eurove nga Thesari i Shtetit, duke shtuar se beson...

Spitali i Prizrenit pa asnjë pacientë me Covid-19

Shërbimi Spitalor, Klinik, Universitar i Kosovës ka njoftuar se në katër spitale të përgjithshme, aktualisht nuk është duke u trajtuar asnjë pacientë nga Covid-19. Ndërkaq,...

Pasi pranoi fajësinë dënohet me dy vite burgim dhe 1 mijë euro gjobë i akuzuari për shitje të marihuanës në Prizren

Me dy vite burgim dhe 1 mijë euro gjobë është dënuar Shend Hyseni, i cili e ka pranuar fajësinë për veprën penale “Blerje, posedim,...

26 vjet nga masakra e Srebrenicës

Bosnja e Hercegovina sot shënon 26 vjetorin e masakrës së Srebrenicës. Kjo masakër është më e rënda në Evropë që nga Lufta e Dytë...

Postoi foton e saj në Instagram pa të drejtat e autorit, fotografi padit Dua Lipën, kërkon dëmshpërblim

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa, është paditur nga një fotograf, pasi dyshohet se ka postuar në Instagram një foto të sajën pa...

Rrehen mes vete katër persona në Malishevë

Një i dyshuar është arrestuar në Malishevë të premten, kjo pasi ishte i përfshirë në një rrahje me tre të dyshuar të tjerë. Në raportin...

Kolona të gjata në Vërmicë, kosovarët ia mësyejnë bregdetit edhe këtë të dielë

Ndonëse ka një fluks të madh të mërgimtarëve që janë nisur drejt Kosovës, por dhe të atyre që po shkojnë për pushime në Shqipëri,...

Rusia shënon rekord viktimash e mbi 25.000 raste me Covid-19

Rusia të shtunën shënoi rekord të të vdekurve nga Covid-19 për 24 orë që nga fillimi i pandemisë – 752. Kështu, numri i përgjithshëm i...

Milan dhe Juventus në garë për Luis Alberton

Milan dhe Juventus po mbajnë nën vëzhgim problemet midis Luis Alberto dhe Lazio, duke propozuar Alessio Romagnoli ose Federico Bernardeschi në shkëmbim. Trajneri i ri...

Në momente intime me Georgina Rodriguez, Ronaldo nuk i kursen pozat nga jahti luksoz

Pas përfundimit të aventurës së Portugalisë në Euro 2020, Cristiano Ronaldo ka zbuluar përmes postimeve në rrjetet sociale se ka nisur pushimet me familjen...

27 vjeçari ia vjedh portofolin të moshuarës në Prizren

Një 27 vjeçar është arrestuar  rreth orës 20:50 në rrugën “Kosova” në Prizren, i dyshuar për vjedhje. Ai dyshohet se ia ka vjedhur portofolin një...

“Messi më i miri në histori, më apo pa trofe me Argjentinën”

Trajneri që shpreson ta ndihmojë gjashtë herë fituesin e Topit të Artë që ta fitojë Copa American thotë se Messi tashmë e ka vendin...

Sot pritet të zgjatet orari i gastronomisë, dasmat deri në orën 01:00

Oda e Hotelerisë ka njoftuar të hënën se ka marrë konfirmimin nga Ministria e Shëndetësisë për zgjatjen e orarit të punës në sektorin e...

Haskuka viziton sot Nënstacionin e ri të Zjarrfikësve në fshatin Gjonaj

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtori i Drejtorisë për Emergjencë dhe Siguri, Faruk Dakaj,  sot do të vizitojnë Nënstacionin e ri...

Lajmet e Fundit