18.8 C
Prizren
E hënë, 6 Shtator, 2021

Burdushi ia kërkon shtetit 10 milionë euro dëmshpërblim

Hysri Peqani, ka dorëzuar një kërkesë në KGJK, dhe ka paditur një person për dëshmi të rrejshme.

Kërkesat e tij për kompensim, prekin milionat.

E këtë kërkesë, Hysri Peqani, i njohur si “Burdushi” e dorëzoi të martën në Këshillin Gjyqësor të Kosovës.
Përmes saj, Burdushi po i kërkon dëmshpërblim plot 7 milionë euro, me arsyetimin se është mbajtur në paraburgim pa bazë, dhe i është shkaktuar dëm material.

Në fakt kjo aktakuzë ndaj Hysri Peqanit ishte parashkruar, dhe për këtë ka një aktvendim të Gjykatës Themelore në Prizren.

Rasti ka ndodhur në vitin 2014.

Ndërkohë, Burdushi thotë se ka dy vjet që nuk është duke e zhvilluar veprimtarinë tij.

Ndërsa shuma prej 7 milionë euro, nuk është e vetmja që Hysri Peqani po kërkonë.

Ai ka paditur edhe një palë, person fizik që Peqani pretendon se ka dhënë dëshmi të rrejshme.

Nga ai po kërkon 3 milionë euro kompensim.

E avokati i Hysni Peqanit, thotë që kompensim u kërkua, pasi klienti i tij, u privua pa bazë nga liria.

Ndërkohë, ndaj vet Burdushit, tani do të ballafaqohet edhe me një aktakuzë nga ana e Prokurorisë Speciale.

Ky organ i akuzës po e akuzon Hysri Peqanin se ka kryer veprat  penale “Ushtrimi i kundërligjshëm i veprimtarisë mjekësore ose farmaceutike”,  “Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve” si dhe për veprën penale “Shpëlarja e parave”.

Më Shumë

Kjo moderatore do jetë banorja e parë e “Big Brother Vip”?

Moderatorja e njohur shqiptare Lei Kraja u largua disa muaj më parë nga “Digitalb”, kjo lëvizje i habiti të gjithë pasi ishte vendi në...

BQK: Emigrantët për gjashtë muaj dërguan 552 milionë euro në Kosovë

Emigrantët që jetojnë dhe punojnë nëpër shtetet në ndryshme të botës brenda gjashtë muajve të këtij viti kanë dërguar 552 milionë euro në Kosovë....

Zyrtari i AUV-it dyshohet se i lajmëronte bizneset që punonin jashtë orarit për operacionet e policisë në Prizren

Inspektorati Policor i Kosovës ka njoftuar se një zyrtar i AVU-it, dyshohet se i ka lajmëruar bizneset, të cilat ishin duke punuar jashtë orarit...

“Balkan Film Food Festival” në Pogradec, në konkurrim 35 filma nga Ballkani

Rreth 35 filma nga Greqia, Turqia, Bullgaria, Rumania, Shqipëria, Mali i Zi, Sllovenia dhe Kroacia janë në konkurrim në edicionin e 11-të të “Balkan...

Anulohet “Alba Festival”

Festivali më i madh i muzikës shqiptare “Alba Festival” nuk do të fillojë më 4 shtator siç ishte paraparë. Autoritetët kanë marrë vendim që ky...

Gjendet pa shenja jete një grua në Prizren

Një femër është gjetur pa shenja jete në shtëpinë e saj, raporton PrizrenPress Sipas raportit të Policisë së Kosovës, rasti ka ndodhur mbrëmjen e 31...

MAPL mbështet 17 komuna në Kosovë në 24 projekte me mbi 2 milion euro, përfituese edhe komuna e Prizrenit

Mbi dy milionë euro do të jenë projektet që Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal, do t’i ndajë në projekte për 17 komuna të...

Dy vjet burgim për shoferin që shkaktoi aksidentin tragjik në Malishevë

Dardan Shala është dënuar me 2 vite burgim pasi ka pranuar se nga pakujdesia kishte shkaktuar aksident me veturë, ku kishte vdekur tani i...

Në një bankomat në Prizren deponohen 100 euro false

Në një bankomat në Prizren janë deponuar 100 euro false, raporton PrizrenPress Një femër ka njoftuar se një person i panjohur në bankomat ka deponuar...

Moise Kean rikthehet në shtëpi

Moise Kean është zyrtarisht i Juventusit. Pas huazimit te PSG sezonin e shkuar, Everton ka pranuar propozimin e bardhezinjve. Sulmuesi italian rikthehet në Torino, aty...

Deri në tri orë pritje në pikën kufitare në Vërmicë

  Deri në tri orë janë pritjet për të dalë nga Kosova në pikën kufitare në Vërmicë. Sipas njoftimit nga Qendra Kombëtare për Menaxhim Kufitar në...

Spitali i Prizrenit, 171 pacientë në trajtim nga COVID-19

Bazuar në raportin 24-orësh të klinkave COVID-19 në QKUK dhe spitalet e përgjithshme, në trajtim janë 1171 pacientë, 38 më pak se një ditë...

Totaj: Epopeja e Vërrnit na rikujton një mësim të rëndësishëm

Kryetari i PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, ka kujtuar dëshmorët dhe martirët në fshatrat Hoçë e Qytetit, Jeshkovë dhe Malësi e Vërrinit. “Në vazhdën e...

Prizren/ Shkoi për t’i thyer frangat, një i dyshuar e godet ia merr të hollat dhe ikën

Një grabitje ka ndodhur dje në Prizren, njofton policia. Sipas policisë, një person është goditur me grusht dhe iu kanë grabitur frangat, teksa viktima po...

Sot zhvillohen dy përballje interesante në Superkupë

Sonte do të zhvillohen dy ndeshjet tjera në çerekfinale të Superkupës së Kosovës në basketboll, që po organizohet në Prishtinë nga Federata e Basketbollit...

Cascarino: ‘Mbappe ka bërë hapa mbrapa në karrierë, nuk duhet t’i ngjajë Ronaldinhos’

Legjenda Tony Cascarino lka bërë një deklaratë të bujshme në radio talkSPORT. Ndër të tjera, ai theksoi se Mbappe po bën hapa prapa në...

Lajmet e Fundit