-2.8 C
Prizren
E shtunë, 16 Janar, 2021

Dragash: Deputeti Adem Hoxha lirohet nga akuzat për sulm dhe kanosje

Gjykata Themelore në Prizren, dega në Dragash, të premten, e ka shpallur të pafajshëm deputetin e Kuvendit të Kosovës, njëherit kryetari i Partisë së Bashkuar Gorane, Adem Hoxha, i akuzuar për sulm e kanosje.

Sipas aktgjykimit të shpallur nga gjyqtari Luan Berisha, nuk është provuar se i pandehuri Hoxha ka kryer veprat penale të cilat i vihen në barrë.

Gjykatësi Berisha deklaroi se pas analizimit dhe vlerësimit të të gjitha provave të paraqitura, prokuroria dhe të dëmtuarit nuk kanë arritur të provojnë fajësinë e të akuzuarit Hoxha.

Pala e dëmtuar është udhëzuar në të drejtën e ankesës, pas marrjes me shkrim të aktgjykimit.

Para shpalljes së aktgjykimit, në seancën e së premtes janë dhënë fjalët përfundimtare për këtë rast.

Fjalën e tij përfundimtare prokurori Beqë Shala e ka dorëzuar në formë të shkruar, ku e njëjta është përkthyer aty për aty në gjuhen zyrtare të palëve, nga ana e gjykatës, në të cilën kërkohet dënimi i të akuzuarit, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Përveç se ka qëndruar në tërësi pranë fjalës së prokurorit Shala, i dëmtuari Berzat Berzati ka thënë se veprat penale me të cilat akuzohet i pandehuri janë provuar gjatë seancave të kaluara, për çka dhe kërkon dënimin e të njëjtit, ashtu siç parashihet me ligj.

“Ne nuk jemi zgjuar në mëngjes për të akuzuar dikë. Kjo që na ka ndodhur neve është reale, ne që nga ajo ditë e deri më tani nuk jemi ndier të sigurt, andaj konsideroj se prokuroria dhe ne kemi arritur të provojmë se këto vepra penale kanë ndodhur”, ka thënë i dëmtuari.

“Pasi që është fjala edhe për një detyrë publike, politike, këtu i akuzuari duhet të jetë shembull pozitiv i bashkësisë sonë, e jo të bëjë presion dhe sulme fizike, kërcënime në bashkëkombësit e vet dhe bashkëpunëtoret të tij”, ka vazhduar tutje i dëmtuari.

Ndërsa përfaqësuesi i të akuzuarit, avokati Hajrip Krasniqi ka deklaruar se aktakuza është e pa bazuar, pasi sipas tij, gjatë përpilimit të saj prokuroria është bazuar vetëm në deklarimet e të dëmtuarve, pa ndërmarrë asnjë veprim hetimor paraprakisht.

Sipas avokatit Krasniqi, po të kishin pasur të dëmtuarit goditjet të cilat janë të përshkruara në aktakuzë, do të kishin lëndime fizike, të certifikuara edhe me raport mjekësor, raporton “Betimi për Drejtësi”.

“Mbrojtja me vëmendje shtjelloj fjalën përfundimtare të prokurorisë së shtetit në të cilën vërehet se vetëm me deklaratën e të dëmtuarit pretendon se ka ndodhur sulmi për kanosje, ndërkaq nga deklaratat e të dëmtuarve, në asnjë deklaratë të tyre nuk zë vend fakti se i mbrojturi im të këtë kanosur ashtu siç është përshkruar në dispozitiv”, tha avokati Krasniqi.

“Gjithë dëshmitarët tregojnë se ka pasur përplasje verbale për çështjet e ngritura, të përshkruara edhe si tensione, por asnjë dëshmitar nuk ka deklaruar se i mbrojturi im të ketë sulmuar Fatir dhe Berzat Berzatin”, ka shtuar avokati.

Tutje, sa i përket auto incizimit të transkriptuar, i njëjti tha se nga vetë përmbajtja kuptohet qartë se i mbrojturi i tij nuk dëgjohet dhe nuk është kuptuar që ai të ketë thënë fjalët të cilat janë të përshkruara në dispozitiv.

Ndërkaq, i pandehuri Adem Hoxha ka kërkuar nga prokuroria që ta mbroj atë dhe familjen e tij nga ana e të dëmtuarve Fatir dhe Berzat Berzati, duke kërkuar edhe kthimin e dokumentacionit të partisë dhe kuvendit.

Ndryshe, sipas aktakuzës së ngritur më 20 shkurt 2018 nga Prokurori Themelore në Prizren, Adem Hoxha akuzohet se më 26 nëntor 2017, në selinë e Partisë së Bashkuar Gorane (JPG), në Dragash, me dashje përdor forcë ndaj personit tjetër, pa pëlqimin e atij personi.

Në aktakuzë thuhet se ngjarja ka ndodhur në atë mënyrë, që derisa të dëmtuarit Berzat Berzati dhe Fatir Berzati, kishin shkuar në selinë e partisë, ku fillimisht e kishin përshëndetur kryetarin e partisë, tani të pandehurin Adem Hoxha, ku ky i fundit i është drejtuar me fjalët “ti nuk meriton të më përshëndetësh mua”.

Gjithnjë sipas aktakuzës, gjatë bisedës i pandehuri Adem Hoxha është ngritur nga ulësja dhe i është drejtuar tashmë të dëmtuarit Berzat Berzati “ti del në rrugë, sepse nuk je anëtar i partisë dhe nuk ke të drejt të qëndrosh aty”.

Sipas aktakuzës, i dëmtuari Berzati duke dal jashtë, goditet me shqelma mbrapa nga i pandehuri dhe më pas ai e godet me grushte dhe shuplaka në fytyrë edhe të dëmtuarin Fatir Berzati.

Bazuar në aktakuzë, me datën, kohën dhe vendin e përshkruar si më lartë, i pandehuri Hoxha, seriozisht i kanos të dëmtuarit Fatir dhe Berzat Berzati, me fjalë, vepra apo gjeste se do t’i shkaktojë ndonjë të keqe.

Sipas aktakuzës, kanosja bëhet në atë mënyrë që u drejtohet me fjalët “ty dhe vëllain tënd kam me ju zhduk, ju keni me qenë shembull për të tjerët, familja ime është e rrezikshme” dhe kishte vazhduar me tutje me fjalët “ti dhe vëllau yt do ta mbani në mend se kush është Adem Hoxha, he ja u qn, r*** ”, gjë që, sipas prokurorisë, tek të dëmtuarit ka shkaktuar ndjenjën e frikës, ankthit dhe pasigurisë.BetimipërDrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

Në Prizren vijnë në jetë 22 fëmijë

Në Spitalin Rajonal të Prizrenit, gjatë tre ditëve të fundit kanë ardhur në jetë 22 fëmijë, raporton PrizrenPress. Teuta Gurgushka, udhëheqëse e Maternitetit, ka bërë...

Armend Muaj i bashkohet Vetëvendosjes

Analisti Armend Muja i bashkohet Vetëvendosjes. Kështu ka bërë të ditur kreu i kësaj parite, Albin Kurti. “Me Armendin njihemi qëmoti, por nga sot, do të...

Emërohet drejtori i ri i Kadastrit në Komunën e Mamushës

Kryetari i Mamushës, Abdulhadi Krasniç, ka njoftuar se ka emëruar Drejtorin e ri të Urbanizmit dhe Kadastrit. Krasniç ka njoftuar se drejtori i ri është...

SBASHK-u i kthehet kërcënimit të zakonshëm: Greva mbetet opsion

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës ka paralajmëruar sërish grevë. SBASHK-u ka mbajtur një takim të jashtëzakonshëm me kryetarët e Kuvendeve të Arsimit...

Prizren: Dështon të mbahet seanca fillestare ndaj të akuzuarit se ka kryer rrëmbimin e një vajze para 20 viteve

Të hënën, në Gjykatën Themlore në Prizren, ka dështuar të mbahet seanca e shqyrtimit fillestar ndaj Naim Palla, i dyshuar që ka kryer veprën...

Katër të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë, 279 raste të reja

Katër persona kanë vdekur dhe 279 raste pozitive janë regjistruar me COVID-19 në 24 orët e fundit në Kosovë. Gjatë 24 orëve të fundit, në...

Rahoveci triumfon në derbi, mposht Yllin

Rahoveci ka fituar derbin ndaj Golden Eagle Yllit me rezultat 92:86 (15:18, 19:18, 26:18, 32:32), në kuadër të javës së 14-të në Prince Caffe...

279 raste të reja me Covid dhe 441 të shëruar në 24 orët e fundit

Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit kanë rezultuar 279 raste të reja me koronavirus. Zemaj ka...

KQZ-ja: Periudha e regjistrimit për votim përmes postës nga 13-21 janar

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka bërë të ditur se periudha e aplikimit/regjistrimit për votim përmes postës është nga 13 deri më 21 janar 2021. KQZ...

Vdes një person që bëri aksident dy ditë më parë në Prizren

Ka ndërruar jetë njëri nga personat që ishte pjesë e aksidentit rrugën “Besim Shala” në Prizren. Lajmin për Indeksonline e ka konfirmuar Shaban Osmanollaj. Ai...

Vazhdon largimi i mjekëve nga Kosova, shkak shihet politizimi i shëndetësisë

Edhe në vitin që kamë pas ka vazhduar trendi i kërkesave të mjekëve për marrjen e vërtetimeve për t’u larguar nga Kosova. Numri ishte më...

Limaj takon ish-bashkëluftëtarët e tij në Tërpezë, thotë se është i bindur në fitoren e Nismës

Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka vazhduar takimet në fshatin Tërpezë të Malishevës me bashkëluftëtarë dhe bashkëpunëtorë të Nismës në këtë fshat. “Edhe këtu...

Dënim me burg nga Gjykata e Prizrenit për zyrtarin e AAK-së

Të premten, Gjykata Themelore në Prizren ka shpallur aktgjykim dënues ndaj ish-drejtorit të Administratës në Komunën e Prizrenit, Ilir Baldedaj. Sipas aktgjykimit të shpallur nga...

Nis sot vaksinimi kundër COVID-19 në Shqipëri

Në Tiranë sot do të nis vaksinimi kundër sëmundjes COVID-19. Vaksina pritet t’u injektohet së pari mjekëve dhe infermierëve. Ditë më parë, ishte vet kryeministri i...

Vdekje e dyshimtë në Rahovec

Policia e Kosovës ka njoftuar për një vdekje të dyshimtë në Rahovec. Sipas policisë në një shtëpi është gjendur një femër pa shenja jete. Trupi...

Arrestohet edhe një person i kërkuar në Prizren

Policia ka arrestuar edhe një person të kërkuar në Prizren. Arrestimi i tij është bërë me urdhër të gjykatës. “Në bazë të urdhëresës së Gjykatës, është...

Lajmet e Fundit

Vdes një person që bëri aksident dy ditë më parë në Prizren

Ka ndërruar jetë njëri nga personat që ishte pjesë e aksidentit rrugën “Besim Shala” në Prizren. Lajmin për Indeksonline e ka konfirmuar Shaban Osmanollaj. Ai...

Nezir Çoçaj propozohet kandidat për deputet

Partia Demokratike e Kosovës në Has ka propozuar Nezir Çoçajn për deputet të Kuvendit, në zgjedhjet e 14 shkurtit të këtij viti. Kryetari i degës...

Emrat e kandidatëve për deputetë, të propozuar nga PDK-ja në Prizren

Partia Demokratike e Kosovës(PDK) në Prizren ka propozuar shtatë kandidatë për deputetë të Kuvendit të Kosovës. Emrat e propozuar dhe që janë dërguar në Kryesi...

Kur fillon shpërndarja e 222 milionë eurove?

Qeveria në detyrë e Kosovës, javën e ardhshme do të fillojë së zbatuari masën e parë nga Programi i rimëkëmbjes ekonomike, që u prezantua...

LDK-ja në Prizren propozon ish- kryeprokurorin kandidat për deputet

Ish- kryeprokurori i Prizrenit dhe prokurori i Prokurorisë Speciale të Republikës së Kosovës, Sylë Hoxha, është propozuar nga LDK-ja për deputet të Kuvendit të...