9.7 C
Prizren
E premte, 30 Tetor, 2020

Gashi i PDK’së: Nuk votojmë një ligj që varfëron ekonominë e vendit

Kujtim Gashi nga Partia Demokratike e Kosovës, ka thënë se subjekti që ai përfaqëson, nuk do ta votojnë Ligjin për Rimëkëmbje Ekonimike të propozuar nga LDK.

Sipas tij ligji i propozuar nga PDK, ishte më i favorshmi për qytetarët, ndërsa dhe është injoruar vazhdimisht nga të dy qeveritë, kryesues të të cilave ishin Albin Kurti e tashmë Avdullah Hoti.

”Një qeveri për të qenë stabile dhe për të ekzistuar në kushte normale, duhet t’i ketë votat. Dhe një qeveri normale s’duhet të jetë e varur nga votat e opozitës”.

”Ky Ligj i propozuar nga Grupi Parlamentar i PDK-së, është injoruar nga të dy subjektet politike, nga të dy qeveritë, edhe nga Qeveria Hoti edhe nga Qeveria Kurti”.

”Për ironi, duke injoruar këtë Ligj, Hoti sjell një tjetër Ligj i cili gjithçka tjetër mund të jetë veçse për rimëkëmbje ekonomike jo”.

”Ne jemi tërësisht kundër këtij ligji, sepse ky ligj nuk e rimëkëmb ekonominë e vendit. Ligji që ndihmon sektorin privat, mjekët, e të gjithë ata që sot përballen me pandeminë, është Ligji i propozuar nga PDK”.

”Jemi që edhe në kuadër të Ligjit tonë të harmonizohen pika nga ky ligj i tyre i propozuar”.

Gashi dha edhe disa arsye se pse nuk e votojnë këtë ligj.

”Ky ligj e fut në borxh biznesin. Sepse ti nëse ia mundëson me marrë kredi dikujt, nuk e ke ndihmuar. Prandaj pakoja që e ka propozuar PDK-ja ka grante më të mira për secilën prej tyre”, tha Gashi në Klan Kosovë.

”PDK përmes këtij biznesi ka mundësuar që shteti të ndihmojë me grante”.

Por si e kishte paraparë PDK, ligjin për rimëkëmbje ekonomike, dhe menaxhimin e mjeteve të trustit për qytetarët?

”Ne kemi propozuar që trustin që e tërheqin qytetarët e tyre, në mënyrë prej 5 vitesh, shteti të ua kthejë. Të ua rimburësojë shteti”.

”Sepse ata që kanë mjete në trust, deri në 10 mijë euro, në total fondi është rreth 120 mijë euro”.

”Propozimi i PDK-së është që mjetet e trustit që tërhiqet të rimburësohet. Për gjashtë muaj jo vetëm LDK, por të dy qeveritë, e kanë injoruar një pako konkrete të cilën nuk do ta kishim sot këtë situatë”.

”Çdo biznes në Republikën e Kosovës, do të përfitonin grante specifike varësisht prej numrit të tyre të punëtorëve”.

”Ne kemi qëndrimet e qarta. Ne nuk votojmë një ligj që e varfëron ekonominë e vendit, që diskriminon edhe sektorin e biznesit”.

- Advertisement -

Më Shumë

Në Astrazup të Malishevës filloi hapja e rrugës “Abdyl Frashëri”

Në fshatin Astrazup të Malishevës ka filluar hapja, zgjerimi dhe rregullimi i rrugës “Abdyl Frashëri” dhe lidhja e saj me rrugën “Avdullah Morina”, duke...

Nuk din shkjau me mbajtë miqsí!

Poezi nga Gjergj Fishta Nuk Din Shkjau Me Mbajtë Miqsí! Por, s’ din Shkjau me mbajtë miqsí! Aman, Zot, kur duel Serdari, Se ç’ kje ndezë Vranina zhari! Aman,...

Një dashuri e re në horizont, Adele në lidhje me reperin e famshëm britanik

Nuk është thashethemë: ka një njeri të ri në jetën e Adele. Ylli i popit, 32 vjeç, është në takim me reperin dhe kolegun britanik...

Albin Kurti del pozitiv me COVID-19

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka dalë pozitiv me koronavirus. “Të nderuar anëtarë të Lëvizjes e qytetarë të Republikës, parmbrëmë kisha disa simptoma: kokëdhembje...

Prizreni me 2 raste të reja me koronavirus

Në komunën e Prizrenit të martën janë regjistruar dy raste të reja të infektimit me koronavirus. Kjo u bë e ditur nga Instituti Kombëtar i...

Vjedhje e rëndë në Rahovec, hajnat marrin arkën në një lokal

Policia e Kosovës ka arrestuar një person të dyshuar për një vjedhje të rëndë, raporton PrizrenPress. Rasti ka ndodhur në rrugën "Xhelal Hajda" në Rahovec,...

Suharekë: Vazhdojnë punimet e rrugës në fshatin Sllapuzhan (FOTO)

I pari i Suharkës Bali Muharremaj nuk ndalet as në vikend. Në një postim në rrjetin social facebook Muharremaj ka bërë të ditur se ka...

PDK në Prizren: Qeveria komunale, me veprimet e veta e ka sjellë arsimin buzë kolapsit total

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Prizren, me anë të një konferencë për medie ka folur për situatën në arsim në këtë komunë. Sipas...

Presidenti Thaçi: Tani është koha që Kosova të bëhet anëtare e Kombeve të Bashkuara

Presidenti Hashim Thaçi në ditën e Kombeve të Bashkuara ka thënë se është koha që Kosova të bëhet anëtare e OKB’së. Sot është dita e...

Ilaçi që shëroi Trumpin, në Kosovë shitet nga 81 deri në 320 euro

Ka afro dy muaj, kur i pari i Shëndetësisë aprovoi kërkesën për importimin e tyre. E në mesin e këtyre medikamenteve, që në Klinikat e...

Dështon të mbahet seanca ndaj ish-inspektorit të ndërtimit në Prizren, i akuzuar për korrupsion

Të martën, në Gjykatën Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet seanca gjyqësore, ndaj Nexhmedin Musliut, ish-inspektor i ndërtimit në Prizren, i akuzuar për...

Ministria e Financave ka një kërkesë për bizneset që ende s’i kanë pranuar mjetet për paga

Ministria e Financave ka kërkuar nga bizneset që të bëjnë përditësimin e të dhënave në sistemin EDI të Administratës Tatimore të Kosovës, në mënyrë...

Erdogan i quan vendet evropiane islamofobë

Presidenti Recep Tayip Erdogan deklaroi të dielën se vendet evropiane duhet të heqin qafe islamofobinë. Kreu i shtetit turk bëri një deklaratë mbi islamofobinë në...

Fifi tregon më në fund se kush ia ka rrëmbyer zemrën

Këngëtarja e njohur, Filloreta Raçi tash e një kohë po përflitet për ndryshimet drastike që ka bërë, e krahas kësaj vëmendja shkon edhe tek...

Kongoli: Në vend të demokracisë me D të madhe, ndërtuam një karikaturë në demokraci

Shkrimtari Fatos Kongoli promovoi në Kalanë e Tiranës romanin “Stinë pandemie”. Autori përmes këtij libri të shkruar gjatë 7 muajve izolim u rikthehet ngjarjeve...

Thesari kërkon kthimin e 2 milionëve

Thesari i Shtetit sot ka dërguar një letër zyrtare në adresë të kompanisë “LDA Group” që dyshohet se ka marrë jashtëligjshëm mbi dy milionë...

Lajmet e Fundit

2,869 raste aktive me coronavirus, nëse vazhdon rritja e të infektuarve do të ketë masa të reja kufizuese

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik bën të ditur se numri total i rasteve pozitive që nga fillimi i pandemisë është 18.910 raste nga 91.098...

Çka do të ndodhë sot në Prizren ?

09:00 Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, së bashku me drejtoreshën e Shëndetësisë, Narqize Arënliu-Hoxhaj, vënë gurthemelin e Qendrës së Mjekësisë Familjare në...

Bashkimi me mund fiton ndaj Trepçës, Ylli i revanshohet Pontes

Mojeed Ewuosho dështoi në aksionin e fundit të Trepçës për t’i mundësuar skuadrës së Bashkimit që edicionin e ri në Superligën e Kosovës në...

Haskuka i gatshëm edhe për një mandat si kryetar i Prizrenit

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka i cili vjen nga partia Lëvizja Vetëvendosje, pohon se do që të rikandidojë edhe për një mandat të dytë...

Balaj: Javën tjetër do të ketë grevë nëse nuk zhbllokohen llogaritë e Telekomi

Lamih Balaj ka paralajmëruar se nëse nuk do të zhbllokohen llogaritë e Telekomit, përveç protestave para Qeverisë, sindikata do të mbajë edhe greva brenda...