14.9 C
Prizren
E martë, 28 Shtator, 2021

Gashi: MKRS-ja e gatshme për bashkëpunim konkret me Zvicrën

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi ka pritur në takim Kryetarin e Odës Ekonomike Kosove-Zvicër, Stefan Sarakany dhe kryetarin e fondacionit të artistëve nga Zvicra Jacob Abraham.

Qëllimi i këtij takimi ishte fillimi i bashkëpunimit kulturor mes Kosovës dhe Zvicrës.

Konkretisht në këtë takim u bisedua rreth fillimit të bashkëpunimit të MKRS-së dhe Odes Ekonomike Kosovë-Zvicër për bashkëpunim në aktivitetet kulturore.

Më këtë rast ministri Gashi tha se bashkëpunimi mes Kosovës dhe Zvicrës është në interes të realizimit të aktiviteteve kulturore që kanë për qëllim promovimin e kulturës shqiptare në vendet e ndryshme të Evropës, me theks edhe në Zvicër ku ndodhen edhe shumë bashkatdhetarë nga Kosova.

Ministri tregoi gatishmërinë për të mbështetur projektet të cilat mundësojnë edhe shkëmbimin e artistëve, profesionistëve si dhe përvojave të mira mes Zvicrës e Kosovës për zhvillimin e mëtejmë të ndërkëmbimit kulturor.

Ndërkaq të pranishmit në takim e falënderuan ministrin Gashi për pritjen dhe u shprehën të gatshëm për të filluar bashkëpunimin dhe realizimin e projekteve kulturore të cilat kanë për qëllim fuqizimin e kulturës ne vend dhe në rajon.

Më Shumë

Shkrimtari Fatmir Halimi me një qasje të rrallë artistike në thurjen e romanit “Makthi”

Tek lexuesit, erdhi edhe romani më i ri “Makthi“ i shkrimtarit, Fatmir Halimi, tashmë i njohur për artdashësit shqiptar dhe ndërkombëtar, pasi siç thotë...

Haskuka viziton kandidaten për asambliste Fexhrije Kastrati

Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëkohësisht kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje, Mytaher Haskuka, vizitoi kandidaten për asambliste Fexhrije Kastrati dhe familjen...

Duda Balje, serbëve: Provokimet tuaja për ne janë frymëzim

Deputetja e Kuvendit të Kosovës, Duda Balje, ka shpërndarë në llogarinë e saj në Facebook pamje të pjesëtarëve të Policisë së Kosovës nga pikat...

Rahoveci demolon Lirinë

Skuadra e Lirisë mbetet pa fitore në Ligë të Parë A edhe pas pesë xhirove, ndërsa sot ka pësuar humbjen më të thellë të...

Skenat e nxehta në pishinë/ Ada zhvishet dhe tundon Brunon

Ada dhe Bruno kanë pasur një takim, ku nuk kanë munguar momentet e nxehta mes tyre. Ata kanë shijuar njëri-tjetrin pranë pishinës, ku Ada ka...

Mimoza Hoxha garon në listën e LDK-së për kuvendare të Kuvendit të Prizrenit

Profesoresha e Shkollës së Mesme “Ymer Prizreni” në Prizren, Mimoza Hoxha, në zgjedhjet e tetorit garon për kuvendare të Kuvendit të Prizrenit. Ajo garon në...

Barcelona e Koeman nuk di të këndellet, barazon edhe me Cadizin

Barcelona ka vazhduar me ndeshje të dobëta në La Liga. Blaugrana ka barazuar sonte me rezultat 0-0 kundër Cadizit si mysafirë Barcelona e Ronald Koeman...

974 milionë euro u lëshuan kredi të reja nga bankat komerciale

Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti tha se vetëm gjatë vitit 2021, bankat komerciale kanë lëshuar kredi të reja 974 milionë euro. “Nëse...

Zafir Berisha: Hapësirat publike do t’i kthehen qytetarëve

Kandidati i Nismës për kryetar të Prizrenit, Zafir Berisha, në kuadër të fushatës zgjedhore, ka vizituar lagjen “Ortakoll” të qytetit. Ai, ka premtuar se hapësirat...

Sot mbahen zgjedhjet parlamentare në Gjermani

Kancelarja Angela Merkel i kërkoi gjermanëve votën e tyre për të mbështetur pasardhësin e saj Armin Laschet në një përpjekje të fundit përpara shkuarjes...

Kilaj i PDK-së krahason Krasniqin e VV-së me Che Guevaran: Je i politikave të tij

Debat dhe përplasje verbale ka pasur në edicionin e sontëm të Edicionit Zgjedhor në Klan Kosova për zgjedhjet lokale të 17 tetorit, ku po...

32 pacientë me COVID të shtrirë në Spitalin e Prizrenit

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se 32 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në Spitalin e Prizrenit, raporton PrizrenPress Njoftimi...

Të gjitha masat e reja që hyjnë në fuqi nga sot

Qeveria e Kosovës të premten ka miratuar masat e reja anti-COVID, të cilat do të hyjnë në fuqi sot, raporton Express Ndër masat që pritet...

Dua shkëlqen jo vetëm në muzikë, por edhe në pasarelën e Versace-s

Dua Lipa mund të konsiderohet vajza e sukseseve të këtij viti. Këngëtarja me origjinë shqiptare nuk shkëlqen vetëm në muzikë. Së fundmi, ajo mahniti në...

Haskuka viziton kandidaten për asambliste, Dafina Alishani

Kryetari i Komunës së Prizrenit, njëkohësisht kandidat për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja VETEVËNDOSJE!, Mytaher Haskuka vizitoi kandidaten për asambliste Dafina Alishani dhe familjen...

50 pacientë me COVID të shtrirë në Spitalin e Prizrenit

Shërbimi Spitalor, Klinik dhe Universitar i Kosovës ka njoftuar se 50 pacientë me COVID-19 janë duke u trajtuar në Spitalin e Prizrenit, raporton PrizrenPress Njoftimi...

Lajmet e Fundit