-4.2 C
Prizren
E hënë, 24 Janar, 2022

Haradinaj: Dokumentet e sjella në zyrat e OVL-UÇK-së ishin kurth e qëllimshme

Po vazhdon edhe të enjten e 13 janarit marrja në pyetje për të tretën ditë me radhë e Nasim Haradinajt nga ana e Prokurorit Special (PS), ai thotë se dokumentet e sjella në zyrat e tyre janë sjellë qëllimshëm vetëm që t’i fusin në kurth.

“Publikimi i dokumenteve nëse nuk i kishte ftuar mediat, ato nuk do të ishin publikuar”. Kjo është nga video incizimi i një debati mbi të cilin PS e ngarkon Haradinaj për shpërndarje të dokumentacionit.

 

Haradinaj: Ne nuk kemi shumëzuar, shpërndarë e as publikuar dokumentet

Haradinaj thotë se ishte në interes të publikut të tregohet se ato dokumente ju kanë shkuar në zyrat e tyre, dhe është pjesë e mediave apo të të tjerëve se a i shpërndajnë a i publikojnë apo jo.

Mirëpo, ai thotë se “ato dokumente ishin publike përderisa ato ju kanë shkuar në zyrë, andaj ato nuk ishin sekrete”.

Seanca ka fillua me pyetjen se a është marr materiali nga zyrtarët e prokurorisë një ditë pasi kanë arritur ato materiale në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtarë të Kosovës (OVL-UÇK).

Dhënia e dëshmisë fillestare nga ana e Haradinajt ishte rreth një postimi të Faton Klinakut të cilin e kishte shpërnda pastaj Haradinaj në rrjetin social Facebook, ku PS insistonte se ky e ka bërë postimin fillestar, mirëpo ai ka dëshmuar të kundërtën, sepse atë dokument ai ka thënë se nuk e ka parë fizikisht asnjëherë dhe se nuk e dinë përmbajtjen e atij dokumenti pasi që është në gjuhën angleze.

PS pretendon se ai dokument është publikuar nga Haradinaj në një televizion, mirëpo dëgjohet nga prova se Haradinaj thotë se nuk është detyrë e tij dhe OVL-UÇK-së të bëjë publikimin e atyre dokumenteve.

Haradinaj ka thënë se për materialet e dërguara në zyrat e tyre, dëshmitari nr.1 ka thënë se materialet mund të jenë të ndjeshme dhe se ato nuk duhet të shumohen, nuk duhet të publikohen. Por, asnjëherë sipas Haradinajt dëshmitari nr.1 nuk ju ka kthyer përgjigje organizatës se a ishin ato materiale të tilla apo jo.

Ai ka thënë se Zekrija Shabani i “Infokus” ka sakrifikuar gazetarin e mediumit të tij, pasi që e ka marr dosjen komplet dhe se para kthimit të dosjes, materiale të saj janë publikuar. Ai thotë se janë provokuar në vazhdimësi nga ana e tij.

“Ai ka marr komplet dosjen, dhe menjëherë ju ka lajmërua ju. Kur them për vuajtjen e tij, e kam fjalën për përgjegjësinë që i takon atij”.

“Kush e ka mësua këtë ju e dini, a e ka mësua ndonjë shok i juaji a jo se di, por ky e ka kry detyrën e juaj”.

Mbi ta rëndojnë akuzat për vepra penale kundër administrimit të drejtësisë, konkretisht për pengim të personave zyrtarë në kryerjen e detyrave zyrtare, për frikësim të dëshmitarëve, për hakmarrje dhe për shkelje të fshehtësisë së procedurës.

Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj u arrestuan më 25 shtator 2020 prej kur edhe po qëndrojnë në paraburgim në Hagë.

Arrestimi i Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt nga zyrtarët e EULEX dhe përfaqësuesit e Dhomave të Specializuara të Gjykatës Speciale

Ndërsa, gjatë ditës së djeshme, ish-nënkryetari i OVL-së së UÇK-së, Nasim Haradinaj, përpara trupit gjykues tha se gjatë luftës në Kosovë ka vrarë ushtarë e oficerë serbë, por jo aq sa ka dashur.

“Unë asnjëherë s’kam pas punë me civilë, kur jam ndeshur me ushtarë serbë, sa kam mundur i kam korrur, sa herë kam mujtë. Edhe e dinë saktë ata, sa herë kam mundur dhe ku kam nxënë ushtrinë e Slobodan Millosheviçit në Koshare e kam gjujtë”, është shprehur Haradinaj.

/Albanianpost.com

Më Shumë

Top 20 lojtarët që kanë shënuar më së shumti gola me kokë në këtë shekull – vendi i parë ka diferencë të thellë

Superylli i Manchester United, Cristiano Ronaldo, kryeson me numrin më të madh të golave të shënuara me kokë që nga viti 2000. Pesë herë fituesi...

Vodhi 200 euro, arrestohet i mituri nga Suhareka

Policia e Kosovës ka njoftuar se është arrestuar një person i moshës së mitur në Suharekë. Rasti ka ndodhur të mërkurën. “Lidhur me rastin me datë...

Tre persona shoqërohen në polici, sekuestrohen dy armë në Malishevë

Tre persona janë shoqëruar në polici në Malishevë, të cilëve u janë sekuestruar dy armë. Kështu ka bërë të ditur sot për Telegrafin zëdhënësi i...

Ralf Rangnick: Pogba duhet të luajë mirë me Manchester United, mund ta ndihmojë vetën për t’u transferuar diku!

Ralf Rangnick pranon se Paul Pogba mund të përdorë muajt e fundit të sezonit si trampolinë për ta ndihmuar atë të largohet nga Manchester...

Poezi nga Ibrahim Rugova të botuara në ‘Rilindje’ kur ai ishte vetëm 18 vjeç

Ibrahim Rugova, intelektuali, politikani, akademiku dhe shkrimtari i njohur shqiptar, qysh në rinin e tij spikati me talentin e tij edhe në të shkruar,...

Moti këtë javë: Reshje bore, ngrica dhe temperatura deri në -13 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka bërë të ditur se gjatë kësaj jave do të ketë mot të ftohtë, raporton Express Në njoftimin e IHK-së bëhet...

Mbi 2 mijë të infektuar me COVID-19 në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës informon se nga 9.194 testime, 2.050 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Arrestohen dy persona në Prizren, dyshohen se mashtruan me viza pune në agjencinë e tyre të punësimit

Prokuroria Themelore në Prizren, Departamenti i Përgjithshëm, nga muaji qershor i vitit 2021 ka qenë duke hetuar një rast të mashtrimit nga një agjenci...

Artan Abrashi: Shumë shpejt do të rikthehet Kosova B

Deputeti i VV-së, Artan Abrashi tha Kosova B shumë shpejt do të rikthehet në funksionim. Abrashi në ‘dPt te Fidani’ në T7 tha se nuk...

Sabri Fejzullahu i kërkon falje publikisht gruas së tij, Nerës: Nga xhelozia ia ndërpreva këngën, nuk ia bëj vetes kurrë hallall

Këngëtari i njohur shqiptar, Sabri Fejzullahu, ka qenë i ftuar së fundmi në një nga kronikat e emisionit “Prive”. Ai iu është përgjigjur shumë...

Dy të arrestuar në Suharekë për posedim të substancave narkotike

Policia e Kosovës ka njoftuar se ka arrestuar dy të dyshuar për posedim të 119.56 gram, substancave narkotike, të llojit marihuanë. Kjo ngjarje ka ndodhur...

Ndryshon moti në Kosovë, fillon prapë bora dhe shiu

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se sot dhe nesër do të mbajë mot me diell dhe pjesërisht i vranët në vendin tonë, raporton...

Ibrahim Rugova, prijësi i keqkuptuar

Nga Agron Gjekmarkaj Ibrahim Rugova, “kolosi i brishtë” sipas përkufizimit postum të Bernard Kushner në “Le Monde”, i ka mundur gjithmonë kundërshtarët e tij pa...

Prizren, 92 nxënës dhe 10 mësimdhënës pozitivë me COVID-19

Virusi Covid-19 ka prekur  nxënësit, mësimdhënësit dhe stafin e instuticioneve arsimore në Prizren. Drejtoresha e Arsimit, Luljeta Veselaj- Gutaj, thotë se sipas raporteve nga terreni...

Tufë derrash shkaktojnë aksident në autostradën ‘Ibrahim Rugova’ – lëndohet shoferi i automjetit

Tufë derrash të egër kanë shkaktuar aksident trafiku në autostradën “Ibrahim Rugova”, Aksidenti ka ndodhur afër fshatit Duhel të Suharekës, si pasojë ngasësi i automjetit...

Prizren, në zyrën e një kompanie persona të panjohur vjedhin një armë

Një person nga Prizreni ka raportuar në Policinë e Kosovës se persona të panjohur kanë depërtuar brenda zyrës në kompaninë e tij ku edhe...

Lajmet e Fundit