32.8 C
Prizren
E diel, 1 Gusht, 2021

Haskuka: Kam paraqitur 60 raste për keqpërdorime, katër kanë përfunduar me aktakuzë

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka kritikuar ish-qeverisjen në këtë komunë duke numëruar disa projekte, sipas të cilit, nuk janë realizuar edhe pse janë ndarë paratë.

Këtu ka përmendur arkivin elektronik që Haskuka tha se i kushtoi 76 mijë euro komunës, por që ky arkiv nuk ekziston fare.

“Ndër rastet e përmbaruesit ka qenë pikërisht kjo. 76 mijë euro janë dhënë për arkivin elektronik që s’ekziston. Kemi pa që 76 mijë euro ka ardhur përmbaruesi me i marrë. E shikova thash çka është. Më tha bëhet fjalë për arkivin elektronik. E ku është, tha nuk është fare. Krejt çka ka bë kompania ishte që ka sjellë tre skanerë e ka mbajtur dy trajnime. Arkivi s’ekziston. Në dosjen që e kemi pa kemi vënë re se komisioni për pranim teknik nuk e ka nënshkruar, duke thënë se s’është kryer puna”, ka thënë ai duke shtuar se ka një vit që e kanë çuar rastin në prokurori.

Për një rast tjetër, Haskuka ka thënë se janë dhënë 24 mijë euro për një aplikacion që nuk punon.

“‘Prizreni i mençur’ është kryer pa u nënshkruar nga komisioni për pranim teknik. Kur nuk nënshkruan ky komision, por e nënshkruan drejtori atëherë është keqpërdorim detyre”, ka shtuar Haskuka.

Sipas Haskukës, prokuroria ka thënë se s’ka prova të mjaftueshme edhe pse ekzistojnë nënshkrimet.

Ka thënë se kanë vënë re shumë shkelje me dhënien e lejeve për ndërtime. Sipas tij, për ngrohje qendrore në Qendrën Rinore janë dhënë 20 mijë euro, e ajo nuk ekziston.

Haskuka ka thënë se ka paraqitur 60 raste për keqpërdorim, ndërsa janë ngritur vetëm tri apo katër aktakuza, për çka ka thënë se s’është i kënaqur.

Më Shumë

Te të gjitha fotot me pantallona të zbërthyera, fansat habiten me pozat e fundit të Hygerta Sakos

Pas përfundimit të kampionatit “Euro 2020”, Hygerta Sako ka nisur pushimet. Moderatorja e emisioneve sportive ka zbuluar së fundmi se po relaksohet në Spanjë. Në...

Vazhdon rritja e rasteve, 92 të infektuar në 24 orët e fundit në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë e Kosovës ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar 92 raste të reja me COVID-19 në...

“Bomba e ditës”: Wenger mund ta marrë drejtimin e Zvicrës

Pas largimit të Vladmir Petkoviq në drejtim të Bordeauxit, Zvicra ka mbetur pa trajnerë. Por, sipas raportimeve, po përgatitet një befasi. Mediat zvicerane raportojnë se legjenda...

Temperatura të larta edhe sot në Kosovë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës bën të ditur se masat e nxehta të ajrit të ardhura nga Afrika Veriore (Shkretëtira e Çadit dhe Nigerisë), do...

Aksidenti tragjik në Kroaci/ Konfirmohet viktima nga Prizreni

Dhjetë persona kanë humbur jetën dhe mbi 40 të tjerë janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur mëngjesin e djeshëm, fillimisht...

Kryetari i Rahovecit niset drejt Kroacisë: Do t’u qëndrojmë afër të lënduarve

Kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, ka marrë rrugën për në Kroaci ku ka ndodhur aksidenti tragjik me autobus ku humbën jetën 10 udhëtarë shqiptarë...

Gjuajtje me armë zjarri në një aheng familjar në Prizren

Pas disa të shtënave me armë zjarri gjatë një ahengu familjar në fshatin Krushë e Vogël në Prizren, nga i dyshuari mashkull kosovar është...

Gjendet e vdekur një grua në Prizren

Një grua është gjetur pa shenja jete në banesën e saj në rrugën “Ukë Bytyqi”, në Prizren. Lajmin për Gazetën Sinjali e ka konfirmuar zëdhënësi...

U mblodhën që ta varrosin, momenti kur e vërejnë se burri që e shpallën të vdekur po merrte frymë

“I ndjeri” u shpall i gjallë në funeralin e tij pasi vajtuesit, të cilët qëndronin pranë arkivolit të hapur, vunë re se ai merrte...

Prizren, dënohet me 800 euro për armëmbajtje pa leje

Lulzim Pasuli  është dënuar të martën me 800 euro pasi e ka pranuar se ka mbajtur me vete pa leje një pistoletë të tipit...

Shoferi i autobusit raportohet që tha se diçka e mistershme e pengoi në çastin e aksidentit tragjik

Diçka e ka penguar duket shoferin e aksidentit tragjik që të dalë nga rruga. Dhe thjesht të thuash ‘diçka’ në këtë rast e bën...

Sot takim me poetin Xhevdet Bajraj në hollin e Teatrit Kombëtar

Sot, me fillim nga ora 13.00, në hollin e Teatrit Kombëtar të Kosovës do të jetë i pranishëm poeti Xhevdet Bajraj. Panairin e Librit të...

Në Malishevë nuk ka asnjë rast aktiv me Covid

Situata me pandeminë Covid-19 në territorin e komunës së Malishevës, është e qetë dhe nuk ka asnjë rast aktiv. Përkundër testimeve të shumta që bëhen...

25 raste të reja me COVID-19 brenda 24 orëve në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK dhe laboratorët private me metodën RT-PCR, si dhe laboratorët publike dhe private...

Edhe Nora Gjakova i siguron Kosovës medalje olimpike, lufton për të artën

Nora Gjakova do të luftojë për medalje të artë olimpike në Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi e mundi japonezen Tsukasa Joshida në gjysmëfinalen e...

Therje me thikë në Suharekë

Një person është therur me thikë mbrëmë rreth orës 20:00, në Suharekë. I plagosuri kishte pasur mosmarrëveshje me një person tjetër, i cili dyshohet se...

Lajmet e Fundit