25.8 C
Prizren
E mërkurë, 4 Tetor, 2023

I nxehti “pushton” Indinë, humbin jetën 34 persona

Të paktën 34 persona kanë humbur jetën në dy ditët e fundit për shkak të motit të nxehtë në rajonin Uttar Pradesh në veri të Indisë.

Autoritetet shëndetësore në Uttar Pradesh, paralajmëruar për temperaturat e larta. Departamenti Meteorologjik i Indisë (IDM) njoftoi se temperaturat janë rritur mbi normalen e stinës në rajonin Ballia dhe se kanë arritur në 42.2 gradë Celsius.

Mjekët kanë thënë se personat mbi 60-vjeç nuk duhet të dalin jashtë për shkak të temperaturave në rajon në të cilin në dy ditët e fundit kanë humbur jetën 34 persona. Bëhet e ditur se personat që kanë humbur jetën, janë mbi 60-vjeç dhe se moti i nxehtë mund të ketë rritur sëmundjet e pranishme.

Në Indi, muajt prill, maj dhe qershor janë kryesisht të nxehtë dhe në vitet e fundit janë vërejtur efekte shumë më të rënda si pasojë e motit të nxehtë. Valët e të nxehtit të cilat shkaktojnë shpesh mungesë uji, ndikojnë negativisht ndaj miliona njerëzve.

Në qytetin Navi Mumbai në rajonin Maharashtra në perëndim të Indisë, 13 persona që morën pjesë në një ceremoni të mbajtur në muajin maj humbën jetën si pasojë e goditjes së diellit.

Krahas Indisë, temperaturat të larta rekord vërehen edhe në vendet e rajonit, përfshirë Bangladeshin, Tajlandën, Filipinet, Vietnamin, Laosin dhe Kinën.

Totaj nuk iu përgjigjet pyetjeve të kuvendarëve që kanë votuar kundër buxhetit

Kryetari i Prizrenit,Shaqir Totaj nuk i është përgjigjur sot  pyetjeve të kuvendarëve të cilët kanë votuar kundwr buxhetit . "Në këtë seancë jo, në seancat tjera...

Hajdari: Kosova ka shumë potencial për zhvillim të shpejtë të turizmit

Ministrja e e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, tha se Dita Botërore e Turizmit për vitin 2023 me temën botërore për më shumë...

Lajmet e Fundit