25.8 C
Prizren
E premte, 2 Qershor, 2023

I shqetëson Projektligji për Përgjimet

Deputetët e Kuvendit të Kosovës vazhdojnë të kenë shqetësime për Projektligjin për Përgjimet, i cili ka kaluar në lexim të parë, sidomos për shkak të dyshimeve se mund të ndodhin keqpërdorime me rastin e përgjimeve të qytetarëve.

Në anën tjetër, zyrtarë qeveritarë thonë se Projektligji në parim është mbështetur nga të gjitha subjektet parlamentare, pasi që respekton të drejtat e njeriut.

Zëvendësministri i Integrimeve Evropiane, Ramadan Ilazi, ka thënë për “Zërin” se ky projektligj është ndërtuar mbi parime që respektojnë të drejtat e njeriut dhe mundësohet parandalimi i mundësive për keqpërdorimeve.

“Projektligji për Përgjimin e telekomunikimeve është ndërtuar mbi 3 parime, të cilat janë tri shtylla të vetë sistemit të përgjimit: Nuk do të ketë përgjim pa një vendim të gjykatës, respektimi i të drejtave të njeriut, privatësisë dhe burimeve të gazetarëve, si dhe vendosja e shtresave të mjaftueshme të kontrollit dhe llogaridhënies për të parandaluar çfarëdo mundësie të keqpërdorimit”, ka vlerësuar Ilazi. /Zëri/

Më Shumë

E krahasuan me yllin e Manchester City-t, reagon ish-banorja e BB VIP: Sot me nerva… (FOTO)

Kejvina Kthella është një ndër modelet më të përfolura në vendin tonë. Pas pjesëmarrjes në “Big Brother VIP 2”, ajo është komentuar shumë në...

“Dardanët” në Prizren e presin Zvicrën dhe Danimarkën

Kombëtarja A e Kosovës prej 19 korrik e deri më 05 gusht do të zhvilloj katër ndeshje në kuadër të parakualifikimeve për FIBA EuroBasket...

Lajmet e Fundit