-3.2 C
Prizren
E hënë, 18 Janar, 2021

Ish-Presidenti Sarkozy para drejtësisë

Sarkozy ishte president i Francës nga viti 2007 deri në 2012. Dy vjet pas përfundimit të mandatit të tij ai u përpoq sipas hetuesve të korruptojë një prokuror. Sipas akuzës, ai donte të arrinte të merrte informacion në lidhje me procedurën e hetimit kundër tij.

Përparësia e vaksinës së Oksfordit, edhe pse është më pak efektive
Procesi fshihet pas shkurtesës të pakuptueshme ligjore “NSTH”. Sarkozy (NS) do të sillet para drejtësisë në gjykatën e Parisit së bashku me avokatin e tij të vjetër Thierry Herzog (TH). Procesi i Parisit, i cili pritet të zgjasë deri më 10 dhjetor, konsiderohet i pashembullt. Sepse një akuzë kaq e rëndë ndaj një ish-presidenti nuk ka patur kurrë në “Republikën e Pestë”, të themeluar në vitin 1958 nga legjendari Charles de Gaulle. Por nuk është hera e parë që akuzohet një ish- drejtues i Pallatit Elysée.

Nicolas Sarkozy
Paraardhësi i Sarkozy në pushtet Jacques Chirac u dënua me dy vjet me kusht për përvetësim dhe shkelje të besimit gjatë kohës së tij si Kryetar Bashkie i Parisit. Por Shirakut nuk iu desh të paraqitej në gjykatë në atë kohë për shkak të problemeve shëndetësore. Ndërsa pasardhësi i tij do të shkojë: “Unë jam thjesht luftarak”, tha Sarkozy së fundi në transmetuesin e lajmeve BFMTV. “Unë do të shkoj në proces. Do t’u përgjigjem të gjitha pyetjeve.”

Procesi po lëkundet që tani

Që para fillimit të procesit të pazakontë gjyqësor është spekuluar për një ndërprerje të mundshme: Një tjetër i akuzuar, juristi 73-vjeçar Gilbert Azibert, kishte kërkuar shtyrjen për arsye shëndetësore, raportuan mediat. Gjykata konfirmon, se avokati i Azibert ka bërë një kërkesë të tillë.

Afera është e komplikuar. “Sarko”, siç e thërrasin shpesh, thuhet se në fillim të vitit 2014 u përpoq që përmes avokatit të tij të merrte nga juristi Azibert informacione sekrete për një çështje tjetër. Azibert ishte në atë kohë avokat i përgjithshëm në Gjykatën e Kasacionit, gjykata më e lartë e vendit. Si kompensim ish-presidenti thuhet se i ka ofruar avokatit mbështetje në aplikimin e tij për një post në Principatën e Monakos.

Përgjim bisedash telefonike

Akuzat kundër Sarkozy bazohen në përdorimin e bisedave telefonike të përgjuara mes politikanit dhe avokatit Herzog. Në lidhje me ligjshmërinë e këtij përgjimi ka patur një debat të ashpër . “A do të silleshit kështu në botën e zotit Putin – por ne jemi në vendin e të drejtave të njeriut”, tha Sarkozy i indinjuar në një intervistë për BFMTV, duke iu referuar shefit të Kremlinit Vladimir Putin.

Frankreich Libyen Sarkozy Gaddafi
Sarkozy dhe Gaddafi

Sarkozy dhe Herzog mund të pyeten në gjykatë, se përse ata përdorën për telefonatat celularë, të cilët ishin blerë me pseudonimin Paul Bismuth. Aparaturat ishin përgjuar në atë kohë, sepse kishte dyshime se Libia kishte dhënë para për fushatën zgjedhore të Sarkozy në 2007. Në atë kohë Sarkozy, si bartës i shpresës për të djathtën qytetare, fitoi duelin për postin më të lartë shtetëror kundër rivales socialiste Ségolène Royal.

Një rikthim?

Megjithë problemet e tij ligjore Sarkozy nuk është njeri i padëshiruar në atdheun e tij. Përkundrazi kujtimet e tij “Le Temps des Tempêtes” (“Koha e Stuhive”) u bënë bestseller në verë. Djali i një aristokrati hungarez nënshkruante nëpër librari ekzemplarët e librit. Në mesin e muajit nëntor ai ishte në festën zyrtare në përkujtim të përfundimit e Luftës së Parë Botërore në Harkun e Triumfit në Paris – në krah të pasardhësit të tij François Hollande dhe presidentit aktual Emmanuel Macron. Në kampin e së djathtës borgjeze të mbërthyer nga krizat ka ende shpresë për një rikthim: “Shumë prej nesh duan që Nicolas Sarkozy të kthehet”, tha sipas gazetës së përditshme “Le Monde” deputeti konservator me ndikim Eric Ciotti. Partia Les Républicains është ende duke kërkuar një kandidat për zgjedhjet presidenciale, që do të mbahen pas një viti e gjysmë./DW/

- Advertisement -

Më Shumë

Besnik Krasniqi, kandidat për deputet i AAK-së nga Prizreni

Zyrtari i degës së AAK-së në Prizren, Besnik Krasniqi, ka zyrtarizuar kandidaturën e tij për deputet në zgjedhjet e 14 shkurtit. Postimi i plotë: Të dashur...

Edhe një shërbim për qytetarët e Malishevës kthehet në regjionin e Prizrenit

Gradualisht ka filluar kthimi i shërbimeve për qytetarët e Komunës së Malishevës, nga Regjioni i Gjakovës në Regjionin e Prizrenit. Sot, ministri i Ministrisë...

Joshua merr këtë këshillë për meçin me Furyn

Wladimir Klitschko është boksieri që ka dueluar ndaj dy kampionëve të botës në peshën e rëndë, britanikëve Tyson Fury dhe Anthony Joshua. Në të...

39 vjet nga vrasja e vëllezërve Gërvalla dhe Kadri Zekës

17 janari i vitit 1982, është dita kur u vranë në një atentat vëllezërit Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka. Edhe pse kanë kaluar...

Përfshihet nga zjarri një shtëpi në Prizren (video)

Mbrëmjen e vonë të kësaj të marte, një shtëpi në Prizren, është përfshirë nga flakët. Ngjarja ka ndodhur saktësisht në lagjen ‘’Jeni Mahallë’’, ndërsa pamjet...

Inspektohen punimet në ndërtimin e çerdhes në lagjen “Dardania” në Prizren

Autoritetet komunale të Prizrenit dhe përfaqësuesit e Agjencisë Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim (TIKA) në Kosovë, të martën, kanë inspektuar punimet për ndërtimin e...

45 620 libra për nxënësit e komunës së Prizrenit

Drejtoria Komunale e Arsimit në Prizren, ka realizuar shpërndarjen e 240 titujve të lekturave shkollore në 56 shkolla fillore dhe të mesme të Komunës...

IHMK: Më së shumti reshje janë regjistruar në Gjakovë e Dragash

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka njoftuar se pas reshjeve të shiut janë shkaktuar vërshime në disa zona në vend, ndërsa situatës së tillë i...

Ambasadori gjerman ka një njoftim për kosovarët që ia mësyjnë Gjermanisë

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorg Rohde, ka njoftuar se të gjithë ata që duan të udhëtojnë nga Kosova për në Gjermani, duhet të...

Tayna konfirmon duetin me artistin me famë botërore

Prej kohësh, Tayna ka paralajmëruar disa bashkëpunime me artistë të huaj por që për shkak të pandemisë ishin shtyrë për një moment të dytë. Por...

Avdullah Hoti, Fehmi Cena e Ibrahim Kryeziu, kandidatë për deputetë nga dega e LDK-së në Rahovec

Dega e LDK-së në Rahovec ka publikuar emrat e kandidatëve për deputetë nga kjo komunë. Përveç Avdullah Hotit, që është edhe i nominuari për kryeministër...

Aksidenti tragjik në Rrugën e Kombit ku vdiqën 4 persona nga Kosova, çka dihet deri tani

Një ngjarje tragjike ka ndodhur mbrëmë në Rruëne Kombit. Blerim Avdiaj 49-vjeç së bashku me bashkëshorten Anjezën dhe fëmijët po udhëtonin drejt Shqipërisë në...

Nisma në Prizren çmon rolin e gruas në politikë

Kryetarja e Gruas së Nismës, Valdete Bajrami dhe sekretari organizativ, Mevludin Krasniqi kanë zhvilluar një takim me degën e këtij subjekti politik në Prizren. Kryetari...

Albulena Balaj: Sa më shumë që e sulmojnë Nismën, aq më shumë e dua

Albulena Balaj Halimaj, kandidate për deputete nga radhët e Nismës Socialdemokrate, ka falënderuar partinë dhe bartësin e listëve të kandidatëve, Fatmir Limajn, për besimin. Balaj...

Gjysmëvjetori i ri në Kosovë do të vazhdojë në shkolla

Nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme në Kosovë, gjysmëvjetorin e dytë shkollor 2020/2021 do ta vazhdojnë fizikisht në shkolla, thotë ministri në detyrë...

Seremb Gjergji shpall kandidaturën për president

Seremb Gjergji e ka shpallur kandidaturën e tij për president. Ai një gjë të tillë e bëri në televizionin ‘Klan Kosova’. “Zyrtarisht prej sonte jam kandidat...

Lajmet e Fundit

Ky është nxënësi i Mjekësisë që u vra sot në Prizren

Një ngjarje tragjike ndodhi sot në Prizren. Në ditën e parë të gjysmëvjetorit të dytë shkollor u vra me thikë L.B., 15 vjeç, nga...

102 raste aktive me COVID-19 në Malishevë

Sot në territorin e Komunës së Malishevës, gjashtë persona janë shëruar nga COVID-19, ndërsa janë regjistruar tri raste të reja të infektuara me këtë...

27 raste të reja me coronavirus në Prizren

Në komunën e Prizrenit të hënën janë shënuar 27 raste të reja me coronavirus. Kjo u bë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike...

Bërnabiqi: Nga nesër fillon vaksinimi masiv i popullatës në Serbi

Vaksinimi për grupin tjetër me prioritet, i cili përfshin edukatorë, anëtarë të Ministrisë së Brendshme, ushtrisë serbe dhe përfaqësuesve të medieve në Serbi, do...

Vildane Zeneli zhvishet, super “hot” me paraqitjen e fundit

Vildane Zeneli merr gjithmonë vëmendjen me paraqitjet e saj publike. Modelja e njohur është shumë aktive në rrjete sociale, ku nuk nguron të ndajë...