-4.2 C
Prizren
E hënë, 24 Janar, 2022

Juventus, Allegri: Kampionati është rrugë e gjatë, Paulo lojtar i madh

Trajneri i Juventus-it, Massimiliano Allegri, ka folur në konferencën për shtyp para ndeshjes së të shtunës përballë Udinese-s.

Livornezi ka prekur disa nga çështjet e fundit të skuadrës, nga humbja e Superkupës, te kontrata e Paulo Dybala-s, merkato, por dhe ndeshja me Udinese-n.

Allegri lë pas krahve humbjen në Superkupë dhe kërkon fokusim te ndeshja me Udinese-n. Ekip të cilin e vlerëson për cilësitë fizike.

“Nuk bëhet fjalë për reagim sepse Superkupa është një ndeshje teke dhe kampionati është një rrugë më e gjatë”, tha trajneri.

“Nesër do të përballemi me një ekip fizik, i cili mbrohet shumë mirë. Do të jetë një ndeshje ndryshe nga ato ndaj Roma-s dhe Inter-it. Do të duhet durim dhe qartësi, si dhe shumë saktësi teknike”, shtoi ai.

Duke folur për ndeshjen me Udinese-n, Allegri konfirmoi disa ndryshime në formacion. Teksa shtoi që Leonardo Bonucci kishte përsuar një dëmtim të vogël dhe do të mungonte.

“Sigurisht që do të ketë disa ndryshime sepse kemi luajtur shumë ndeshje”, vijoi të thoshte livornezi.

“Kam disa lojtarë në dispozicion. Danilo ende nuk është në maksimumin e tij dhe Bonucci ka pasur një tendosje të vogël të muskujve, ai nuk do të jetë nesër, do ta kemi në dispozicion pas pauzës”, theksoi 54-vjeçari.

Përsa i përketë merkatos, tekniku vijoi të thoshte atë që ka përmendur gjithmonë, që sezoni do të mbyllet me lojtarët që ka në organikë.

“Kjo është skuadra dhe me këta lojtarë duhet të arrijmë në fund të vitit. Po rritemi si ekip dhe duhet të qëndrojmë të qetë”, theksoi Allegri.

“Objektivat janë gjithmonë të njëjtë, duhet të arrijmë në top katërshen e kampionatit dhe të përpiqemi të ecim përpara në Champions League”, vijoi ai.

54-vjeçari nuk la pa përmendur edhe rastin e Paulo Dybala-s. Argjentinasi duket se nuk do të rinovojë kontratën me Juventus-in.

“Vlerësimet kontraktuale janë në dorën e klubit. Për sa i përket vlerës teknike të Dybala-s, mund të them se ai është një lojtar shumë i rëndësishëm për ne”, tha tekniku.

“Pres një rritje nga ana e tij në ndeshjet e ardhshme, Paulo është një lojtar i madh”, shtoi ai.

Në përfundim, Allegri foli për formacionin startues, ku konfirmoi disa emra nga minuta e parë.

“Pellegrini është mirë dhe mund të luajë kundër Udineses që nga fillimi, por do ta vlerësojmë nesër. Szczesny do të kthehet në portë”, pohoi Allegri.

“Do të vlerësoj, se kë do të rreshtoj mes Bernardeschi dhe Kulusevski sepse ata të dy luajtën një ndeshje të mirë kundër Inter-it”.

“De Ligt dhe Rugani do të luajnë si qendërmbrojtës. Chiellini luajti një ndeshje të mirë të mërkurën mbrëma, por ai duhet të pushojë”.

“Bonucci është gjobitur. Ai do të paguajë gjobën dhe do ta mbyllë çështjen. Juventus-i ka qenë gjithmonë i respektueshëm ndaj kundërshtarëve dhe arbitrave”.

“Meqë ra fjala, Doveri e drejtoi shumë mirë ndeshjen e Superkupës të mërkurën”, përfundoi deklaratën e tij për media, Allegri.

/Albanianpost.com

Më Shumë

NBA/ Nuk ka këndellje për kampionët, Lakers rikthehen te fitorja

Orët e hershme të mëngjesit të së martës (me kohën tonë lokale), u zhvilluan edhe gjashtë takime në ligën amerikane të basketbollit, NBA. Assesi të...

Totaj shprehet i gatshëm për të mbështetur “Loyola-Gymnasium” në Prizren

Kryetari i Prizrenit, Shaqir Totaj, ka pritur sot në një takim drejtorin ekzekutiv të ALG “Loyola-Gymnasium”, Elias Koller, drejtorin e Gjimnazit “Loyola”, Enver Sulaj...

Një muaj paraburgim për personin që ushtroi dhunë ndaj gruas në Prizren

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej 30 ditësh ndaj të pandehurit K.P., i cili dyshohet se ka kryer...

Zhduken dy të mitura në Prizren

Dy meshkuj kosovarë në Prizren kanë njoftuar policinë se vajzat e tyre të mitura kanë dalë nga shtëpia dhe nuk dihet për vendndodhjen e...

Latifi takim me drejtorët e shkollave: Buxhetin për shkollat ta shpenzoni me kohë

Në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, kryetari i komunës, Smajl Latifi dhe drejtori i Drejtorisë Komunale të Arsimit, Avni Morina, kanë...

Një muaj paraburgim për dy prizrenasit, ua morën qytetarëve deri në 500 euro për t’i pajisur kinse me vizë

Gjykata Themelore në Prizren ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje 30 ditë ndaj të pandehurve H.B., dhe Z.D., për shkak të dyshimit të...

Zhduket një vajzë në Prizren

Një vajzë është raportuar e zhdukur në Prizren. Sipas njoftimit nga Policia rasti është lajmëruar të martën nga babai i saj. Ai ka thënë se...

Deputeti i LVV-së – opozitës: Kemi me jua përmend 20-vjetëshin për 4 vjet t’lume

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi ka thënë se do t’ua përmendin opozitës 20 vjet qeverisjeje për katër vjet, raporton Gazeta Express. Abrashi tha se...

Një i vdekur e 2943 raste pozitive me COVID-19 të premten

Një person ka vdekur e janë regjistruar 2943 raste të reja me COVID-19 në Kosovë, ditën e premte, duke shënuar kështu rekord rastesh ditore...

Vodhi 200 euro, arrestohet i mituri nga Suhareka

Policia e Kosovës ka njoftuar se është arrestuar një person i moshës së mitur në Suharekë. Rasti ka ndodhur të mërkurën. “Lidhur me rastin me datë...

Prizren, 92 nxënës dhe 10 mësimdhënës pozitivë me COVID-19

Virusi Covid-19 ka prekur  nxënësit, mësimdhënësit dhe stafin e instuticioneve arsimore në Prizren. Drejtoresha e Arsimit, Luljeta Veselaj- Gutaj, thotë se sipas raporteve nga terreni...

Vdes Kristë Dulaj

Ka ndërruar jetë punëtori i QKMF-së në Prizren, Kristë Dulaj Njoftimi për vdekjen e tij është bërë nga drejtori i QKMF-së, Xhevat Elezkurtaj. “Një humbje e...

Çifti “ngjiten” duke bërë seks, largohen me batanije nga banesa për në spital

Kjo ngjarje e rrallë ka ndodhur në një fshat të Afrikës. Siç shkruanin mediat lokale atje, ky nuk është fenomen edhe shumë i rrallë në...

Benzema: Ai që kritikon Messin nuk di asgjë rreth futbollit

Karim Benzema ka dhënë disa komente lidhur me Lionel Messi, dikur rivalin e tij më të frikshëm. Ylli francez i Real Madrid, Karim Benzema po...

Mediumet ndërkombëtare shkruajnë për suksesin historik të Kiana Kryeziut

Kualifikimi historik i Kiana Kryeziut në Lojërat Olimpike ka bërë jehonë edhe në mediat ndërkombëtare. Gjiganti mediatik, The Washington Post i ka kushtuar një artikull...

Gareth Bale rikthehet nga lëndimi, i paqartë për të ardhmen

Pas 144 ditësh mungesë, Gareth Bale është rikthyer në listën e Carlo Ancelotti-t. Bale do të jetë i pranishëm, dhe me shumë mundësi do të...

Lajmet e Fundit