11.8 C
Prizren
E diel, 17 Tetor, 2021

Kandidat i AKR-së, Afrim Tejeci, shpalosë ofertën për Prizrenin

Kandidati i AKR-së për kryetar të Prizrenit, Afrim Tejeci, tregon se ka një program zhvillimor-ekonomik për qytetarët nëse e merr besimin e tyre në zgjedhjet e 17 tetorit.

“Ne si AKR, kemi program dhe vizion për avancimin e shërbimeve komunale dhe urbane ne nivel komunal, e në veçanti këtu ne qytetin dhe komunën e Prizrenit”, tha Tejeci.

“Kemi oferta më profesionale që do t’ju ofrojmë qytetarëve të Prizrenit, për një zhvillim më të mirë, ne lëmin e trafikut, urbanizmit dhe shërbimeve komunale, ashtu si e meriton qytetari i Prizrenit”, tregon ai.

“Garantojmë barazi, njësoj për të gjithë qytetaret, drejtësi dhe mbi të gjitha udhëheqje pa korrupsion dhe transparente”.

“Do të krijojmë kushte optimale për thithjen e investimeve, sidomos atyre nga jashtë, të cilat janë kruciale për një zhvillim ekonomik dhe për hapjen e vendeve të reja të punës.
Investimet do të bëhen aty ku janë më të nevojshme, duke mënjanuar ndikimet e lagjeve, ato klanore dhe interesat partiake”.

“Qeverisja jonë do të bëjë përpjekje gjithnjë që komuna e Prizrenit të ketë një ekonomi të qëndrueshme ,gjithnjë me synimin që të zvogëlohet papunësia, të rriten kapacitetet prodhuese ,të përkrahen ndërmarrjet ekzistuese dhe të stimulohen investitorët ,qoftë vendas ,të huaj, apo bashkëkombësve tanë të diasporë”.

“Do të ofrojmë siguri të plotë në investimet e tyre, duke siguruar informacione të plota lidhur me kapacitetet dhe resurset ekonomike të komunës duke përfshirë këtu në radhë të parë kapacitetet njerëzore kadrovike, burimet tjera fushave profesionale duke u përshtat kërkesave të investitorit”.

“Funksionalizimin e zonave industriale duke ,angazhuar shoqatat e bizneseve do të jene aktive dhe ne grup vendimmarrës për ndarjen e këtyre parcelave”.

“Të ketë manifestime promovuese ku në fokus do të jetë promovimi i produkteve bujqësore ,veçanërisht të atyre kulturave qe janë me përfaqësuese për bujqit e komunës së Prizrenit”

“Interes tjetër i qeverisjes komunale mbetet edhe menagjimi i mirë i ndërmarrjeve të vogla të cilët nuk arrijnë që të gjenerojnë të ardhura të mëdha” .

“Këto ndërmarrjeve nga komuna do të kenë mbështetje këshilluese nga profesionist që do t’i angazhojë komuna , trajnime vizita të herëpashershme me qëllim informimi mbi gjendjen e tyre për të parë progresin ose regresin e tyre, dhe në bazë të atyre informatave të shikohet mundësitë e ndërhyrjes”./PrizrenPress.com/

Më Shumë

Milazim Lushaj: Prizreni e ka projektin për parking, për vite të tëra komuna po e mban në sirtar

Kandidati i pavarur në garë për të parin e Prizrenit, Milazim Lushaj ka kritikuar qeverisjen aktuale të kësaj komune për moszbatimin e projektit për...

Kurti thotë që do të fitojnë pa balotazh në Prizren

Lëvizja Vetëvendosje në tubimin përmbyllës të kësaj partie në Prizren ka shprehur besimin se kandidati i kësaj partie Mytaher Haskuka do të fitojë në...

Deri në këto çaste: Kaq qytetarë kanë votuar në Prizren

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka publikuar të dhënat e votueseve deri në ora 15:00. Deri tani bëhet me dije se në Komunën e Prizrenit kanë...

Ukaj: PDK-ja e ka programin më të mirë për bizneset

Kandidati i PDK-së për kuvendar të Prizrenit, Islam Ukaj, në kuadër të fushatës zgjedhore ka takuar fabrikën e çokollatës "Kamila", biznesin "Fortesa" si dhe...

Djali e rrah nënën e tij në Prizren

Në Prizren është arrestuar një mashkull me probleme psikike, pasi që kishte sulmuar fizikisht nënën e tij, raporton PrizrenPress Viktima nuk ka pësuar lëndime, ndërsa...

Gastronomët kërkojnë lehtësimin e masave anti-COVID

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës ka reaguar për shkak të mos heqjes së masave kufizuese. Në një postim në llogarinë e shoqatës në Facebook shkruan...

Ndalohen për 48 orë personat që shitën ose blenë vota në Malishevë

Dy persona janë arrestuar në Malishevë, sepse dyshohet se kanë bërë blerje ose shitje të votës, gjë që ndalohet me ligj. Ndalimin e tyre...

Këto janë vendet ku sot do të ketë ndërprerje të rrymës në Prizren

Për shkak të punimeve të domosdoshme për siguri të sistemit energjetik, KEDS ka paralajmëruar se nesër në disa komuna do të ketë ndërprerje të...

Prizreni nuk e miraton propozim-buxhetin për vitin 2022

Kuvendi i Prizrenit nuk e miraton sot propozim-buxhetin për vitin 2022 Në seancën e jashtëzakonshme 15 kuvendarë kanë votuar në favor të miratimit të propozim-buxhetit,...

Quni: Turizmi, mënyra e vetme për zhvillimin e ekonomisë në Prizren

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni ka treguar që në plan programin e tij për...

Sauditët ofrojnë 200 mln euro për Superkupën e Italisë

Sheikët arabë po shfaqen gjithnjë e më shumë në botën e sportit. Sidomos Arabia Saudite, ku shembulli i fundit ishte blerja e Neëcastle, po...

KQZ pranon mbi 5 600 pako me fletëvotime nga jashtë

Zyrtarë të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve (KQZ) në Kosovë kanë thënë të shtunën se janë bërë të gjitha përgatitjet për ditën e zgjedhjeve lokale,...

Arrestohet një i dyshuar në Prizren, kishte goditur një person me dorezë të armës me gaz

Policia në Prizren ka bërë të ditur se më 20 gusht 2021, në rrugën “Ekrem Rexha” në Prizren, kishte ndodhur një rast lëndim i...

Kate Upton djeg rrjetin në të brendshme

Kate Upton ka riafirmuar statusin e një seksbombe derisa ka treguar asetet e saj të famshme në të brendshme të kaltra Muajin e kaluar, ajo...

Kështu e vuri në siklet Fifi, Arbana Osmanin

Mbrëmë u zhvillua spektakli i radhës i “Big Brother VIP” që në këtë sezon do jetë dy herë në javë. Një nga momentet përmbyllëse...

Policia e Kosovës shqipton mbi 400 gjoba për mosrespektim të masave

Policia e Kosovës po vazhdon që të shqiptojë gjoba për qytetarët të cilët nuk po i respektojnë masat antiCOVID-19. Gjatë 24 orëve të fundit ka...

Lajmet e Fundit