0.8 C
Prizren
E diel, 21 Nëntor, 2021

Kopertina e albumit të ‘Radiohead’, e inspiruar nga një fotografi e luftës në Kosovë

Rok-bendi anglez, “Radiohead”, ka mbi 5 vite që nuk ka publikuar asnjë album apo këngë të re, ndonëse ka pasur paraqitje në skenën e festivalit “Glastonbury”.

Ky bend, i krijuar më 1995, njihet më së shumti për hitin e tyre “Creep”, por jo vetëm. Ata kanë krijuar deri më tani 9 albume në studio, duke u shpërblyer me shumë çmime.

Por, një fakt interesant vjen nga ky bend, që pakkush e ka ditur.

Kopertina e albumit “Kid A”, i lansuar në vitin 2000, është inspiruar nga pamjet e tmerrshme të luftës në Kosovë.

Kjo është bërë e ditur nga artisti Stanley Donwood, i cili kishte lidhur bashkëpunim me bendin “Radiohead” që në vitin 1994, duke i punuar të gjitha kopertinat e albumeve të bendit.

Kopertina është një përshkrim i tmerrshëm i shkrirjes së akullnajave, një që nënkupton fundin e ditëve. Megjithatë, ai nuk u ndikua nga temat që lidhen me Ditën e Kijametit. Në vend të kësaj, vepra e tij artistike ishte një kombinim i çështjeve mjedisore dhe luftës së Kosovës që pushtuan mendjen e Donwoodit, artistit që konsiderohet si anëtari i gjashtë i bendit “Radiohead”.

Duke folur për “The Guardian” në 2006, Donwood zbuloi se ishte një foto nga mbulimi i luftës në Kosovë, fotografi kjo e botuar pikërisht në “The Guardian”, ajo që frymëzoi veprën artistike të albumit. “… Është e shkrepur nga lartë-poshtë në tokë, dhe fotografia është me gjasë një metër katror borë. Bora është e mbuluar me gjak, me vaj motorik, e shënjuar me shenja të çizmeve, ku shihen edhe mbetje cigaresh”.

“Isha i mërzitur nga kjo në një mënyrë që lufta nuk më kishte mërzitur kurrë më parë. Më dukej sikur po ndodhte në rrugën time”, ishte shprehur Donwood asokohe, raporton Zeri.info.

Më tej, ai tregoi se e kishte pikturuar fillimisht kopertinën e albumit të inspiruar nga fotoja e luftës në Kosovë, e më pas të njëjtën e kishte futur në kompjuter për ta edituar me “Photoshop”.

“Ideja kryesore e maleve ishte se ato ishin asofarë peizazhesh të pushtetit, ideja e blloqeve të kullave dhe piramidave. Bëhej fjalë për një lloj fuqie kataklizmike që ekzistonte në peizazh. Vërtet u përhumba me të”.

Ekziston një mesazh i fuqishëm pas kopertinës për “Kid A”, një mesazh që nuk është i hapur ose që mund ta shihni direkt atë. Sidoqoftë, si çdo vepër mahnitëse arti, sa më gjatë të kaloni duke e parë atë, kuptimi përforcohet çdo sekondë që kalon.

Kopertina përfaqëson gjithashtu një agim të ri ndërsa “Radiohead” u largua nga muzika rock dhe në një territor të panjohur. Ata u ndeshën me mosmiratim pothuajse universal kur u publikua albumi, por me kalimin e kohës, kritikët do të kuptonin se ishte një moment gjenialiteti nga grupi. E njëjta gjë mund të thuhet për mesazhin që qëndron pas veprës artistike, megjithatë mesazhi distopian vetëm sa është rritur në rëndësi./KultPlus.com

Foto: The Guardian

Më Shumë

Rriten edhe çmimet e barnave, 35 mjekë lënë sektorin publik për atë privat

Më rritjen e çmimit të produkteve ushqimore janë rritur edhe çmimet e barnave, kështu ka thënë në një intervistë për Ekonomia Online, kryetari i...

Përmes thesit të boksit Zafir Berisha thotë se bëri goditjen e fundit në Prizren

Ka pasur edhe të atillë që nuk i kanë besuar goditjeve përfundimtare të mija! Zafir Berisha shpesh herë në publik njihet me deklaratat e tij...

Këto fshatra të Prizrenit do të mbesin sot pa rrymë

KEDS-i ka njoftuar se sot do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në Prizren. Kjo për shkak të punimeve në rrjet. Njoftimi i KEDS-it: Prizren Punime të domosdoshme...

Autoritetet shpëtojnë pilotin i cili po qëndronte në majë të aeroplanit që po fundosej në brigjet e Floridës

Agjentët federalë që po kryenin një operacion detar në Florida papritur u gjendën të përfshirë në një shpëtim ajror, kur panë një pilot në...

“E qëllova me kazmë, më pas ia kam lidhur duart”/ I dyshuari tregon si e vrau 8-vjeçarin

I dyshuari për vrasjen e 8-vjeçarit ka dhënë dëshminë e tij se si ka ndodhur rasti. Të hënën në mëngjes dyshohet se Klodian Çalamani e...

Basketboll/ Art Motion Superliga, java e 11 vjen me dy derbi

Në mesjavë do të zhvillohet java e 11 në Art Motion Superligën e Kosovës në basketboll. Derbi pritet të jetë ndeshja mes Sigal Prishtinës dhe...

LVV në Dragash përshëndet fitoren e LDK-së, njofton se do të bashkëqeverisin në këtë komunë

LVV qendra në Dragash thotë se pasi nuk arritën të futeshin në balotazh, vendosën të mbështesin në balotazh kandidatin e LDK-së për të ndryshuar...

Mbi 75% të votave merr Smajl Latifi në Rahovec, pas numërimit të gjysmës së votave

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka filluar të publikojë rezultatet preliminare të raundit të dytë në 21 komuna të zgjedhjeve lokale 2021. Sipas KQZ-së, me numërimin...

KQZ shpall rezultatet përfundimtare për 20 komuna, s’përfshihet Dragashi

Komisioni Qendror Zgjedhor ka shpallur rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve për raundin e dytë për kryetar komune, pa përfshirë komunën e Dragashit. Me shumicë votash anëtarët...

Një gazetar i pasur është një gazetar që qelb erë, sepse ka shfrytëzuar zanatin për të arritur qëllime të tjera

Indro Montanelli Di që shumë prej jush janë të interesuar ndaj gazetarisë dhe mjeteve të komunikimit. Unë këtë pasion fillova ta kultivoja që nga gjimnazi,...

Një pjesë e Prizrenit sot nuk do të ketë ujë

Kompania Rajonale e Ujësjellësit “Hidroregjioni Jugor”, në Prizren ka njoftuar se disa lagje do të mbesin sot pa ujë. Sipas njoftimit, lagjet që do të...

49 vite nga Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe

Sot bëhen 49 vite kur hapi punimet Kongresi i Drejtshkrimit të Gjuhës Shqipe. Në Kongresin e Drejtshkrimit të 20 nëntorit 1972 në Tiranë të pranishëm...

VIDEO/ Si festoi mbrëmë Prizreni?

Shaqir Totaj nga Partia Demokratike e Kosovës do të udhëheq komunën e Prizrenit në katër vjetët e ardhshme. Kjo shënon edhe rikthimin e PDK-së në...

Lajmi i fundit: Shaqir Totaj e fiton Prizrenin

Kandidati i PDK-së, Shaqir Totaj e ka fituar Prizrenin. Rezultati përfundimtar sipas KQZ-së: Shaqir Totaj, 27.017 vota Mytaher Haskuka, 25.942 vota

Të plagosurit në Prizren dyshohet se janë babë e bir, pronarë të argjendarisë

Dy persona kanë mbetur të plagosur në një tentim-grabitjeje në Prizren. Të plagosurit dyshohet se janë babë e bir, pronarë të argjendarisë ku ndodhi...

Kosova fiton tri medalje të bronzta në Kampionatin Evropian të Kick-boksit

Kick-boksierët e rinj nga Kosova, kanë fituar tri medalje të bronzta në Kampionatin Evropian Wako të Kick-boksit, që u mbajt në Budva të Malit...

Lajmet e Fundit