18.8 C
Prizren
E enjte, 25 Korrik, 2024

Kujtimet e 7 Korrikut 1998: Betejat dhe heroizmi i luftëtarëve të UÇK-së në Prizren

Para 26 viteve, më 7 korrik 1998, gjatë një aksioni që kishim ndërmarrë jashtë zonës së lirë të UÇK-së, së bashku me Lumni Berishën-Hanci dhe Besmir Shalën, biem në pritë të forcave serbe që udhëhiqeshin nga komandanti i policisë serbe në Prizren, Shekiq!

Në kohën sa zhvilloheshin luftimet, derisa unë isha me pak ushtarë në vijën e parë të frontit, në krahun e djathtë të vijës së frontit (Përpanikë) kishte arritur Agim Shala me luftëtarë nga Jeshkova, derisa në prapavijën time kishte ardhur Xhevat Berisha, Bislim Zyrapi me shokë nga shtabi lokal i UÇK-së në Jeshkovë.

Pas disa orë luftimesh me forcat serbe që u zhvilluan te vendi i quajtur “Laku i Billushës”, forcat okupatore serbe me humbje të mëdha dhe të turpëruar u detyruan të zbrapsen nga kishin ardhur.

Luftimet e 7 korrikut mobilizuan shumë djem e vajza të Komunës së Prizrenit në radhët e UÇK-së, të cilët morën pjesë në shumë beteja tjera, ku do t’i përballojnë me sukses luftimet që u zhvilluan në Rajonin e Vërrinit si në Tusuz, Lez, Jeshkovë, Hoqe e Qytetit, Billushë, Arbëri, Poslishtë, Malësi e Vërrinit, Kushëndill, aksione luftarake që nuk u ndalën kundër okupatorit serb në Kosovë, gjatë viteve 1998-1999.

Forcat serbe edhe pas 7 korrikut, organizuan njësitet elite të tyre që me çdo kusht të më likuidonin, duke ngritur kurthe dhe prita të ndryshme, të cilat u treguan të pasuksesshme.

Lufta për lirinë e Kosovës vazhdoi me shumë beteja në Prizren e kudo në Kosovë deri në çlirimin e plotë të vendit më 12 qershor 1999, ku përfundimisht iu dha fund sundimit shekullor serbo-sllav në tokat tona.

Me respekt i kujtoj gjithë ata luftëtarë trima që morën pjesë në këtë betejë, disa prej të cilëve sot janë heronj të Kosovës!

P.S: Në përfundim e sipër të luftimeve, dua me respekt ta kujtoj ardhjen e tre gazetarëve Qazim Thaqi, Agron Shporta dhe Asllan Bekteshi si dhe aktivistin tashmë të ndjerë nga KMDLNj Masar Shala me bashkëpunëtorë, të cilët i dhanë jehonën e merituar triumfit të parë të UÇK-së kundër forcave të okupatorit serb në Prizren./Zafir Berisha 

Mund të jetë një imazh i 9 persona

Lëshohet me qira lokali për biznesin tuaj në Prizren

“Edi Alumin” në Prizren shpall konkurs për mjeshtër të dyerve dhe dritareve të plastikës

“Eli –Edona”, mobilieria me oferta më të mira në Prizren

 

“Guraziu” në Prizren, me 20 vjet përvojë pune në vendosjen e dyerve, laminatit, parketit, kuzhinave dhe dhomave të fjetjes

 

“Adi-Plast” në Prizren, një emër i njohur në tregun e Kosovës dhe ndërkombëtar për vendosjen e dyerve dhe dritareve

 

Kompleksi ‘Newco Elan’ ofron banesa të ëndrrave tuaja në zemër të Prizrenit

Banesa në shitje nga Renelual Tahiri  

Më Shumë

Moti sot me diell, temperaturat deri në 34 gradë

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës, ka bërë me dije se sot do të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku gjatë ditës mund të sjellin...

Pritjet e mërgimtarëve në pikat kufitare deri në 30 minuta

Mërgimtarët që ia kanë mësyrë Kosovës sot nuk janë duke pritur edhe aq shumë nëpër pikat kufitare. Sipas Qendrës Kombëtare për Menaxhimin Kufitar, pritjet nga...

Lajmet e Fundit