18.8 C
Prizren
E hënë, 20 Mars, 2023

Kushtetuesja refuzon kërkesën e KF Liria

Gjykata Kushtetuese ka refuzuar kërkesën e KF Liria, që nënkupton se klubi prizrenas do të vazhdojë garimin në Kategorinë e Dytë të Kosovës në futboll.

Liria kishte dërguar në Kushtetuese vendimin e Komitetit Ekzekutiv të FFK-së të 2 qershorit, për të mos i vazhduar garat në Kategorinë e Dytë edicionin e kaluar, e duke marrë renditjen deri në atë moment si përfundimtare. Liria mbeti në kategorinë e dytë. Liria ishte ankuar me pretekst se ka qenë vendim diskriminues nga FFK-ja që të vazhdohen garat në Superligë e të ndalohen në rangjet tjera.

“Kolegji shqyrtues propozoi që, në pajtim me nenin 113.7 të Kushtetutës, me nenet 20 dhe 47 të Ligjit për Gjykatën Kushtetuese dhe me rregullin 39 (1) (b) të Rregullores së punës, kërkesa të shpallet e pavleshme”, është thënë në aktvendimin e Kushtetueses./KOHA.net

Kushtetuesja refuzon kërkesën e KF Liria

Më Shumë

Kurti: Edhe pse kryeministër, vazhdoj të mendoj si aktivist politik

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka marrë pjesë sot në edicionin e dhjetë të Javës së Gruas, me temën kryesore “Barabarësia: Parakusht për Ripërtëritje...

Shaqiri s’udhëton në Serbi për ndeshjen ndaj Bjellorusisë

  Ylli shqiptar, Xherdan Shaqiri nuk do jetë me kombëtaren e Zvicrës për ndeshjet e marsit. Në fund të muajit mars kombëtaret do të zhvillojnë ndeshjet...

Lajmet e Fundit