8.8 C
Prizren
E premte, 12 Nëntor, 2021

Mediat serbe: FSK-ja po bëhet pjesë e NATO-s

Mediat serbe shkruajnë se shqiptarët e Kosovës do të realizojnë ëndrrën e tyre ushtarake nga marsi, sepse ata do të përfshihen në këmbësorinë e NATO-s përmes Gardës Kombëtare të Iowa-s.

Gazeta serbe “Politika” shkruan se pjesëtarët e Forcë e Sigurisë së Kosovës (“Ushtrisë së Kosovës”) do të bëhen pjesë e misioneve paqeruajtëse të Aleancës në Irak dhe Siri.

Gazeta shkruan se partitë politike shqiptare, të cilat po bëjnë fushata për zgjedhje të parakohshme parlamentare, unanimisht ranë dakord të pranojnë ftesën e dërguar nga Amerika në Prishtinë vitin e kaluar dhe miratuan dërgimin e pjesëtarëve të FSK-së në misionet paqeruajtëse të NATO-s, si pjesë e trupave amerikane.

Në këtë mënyrë Kosova po i afrohet anëtarësimit në NATO.

Komandanti i FSK-së Rahman Rama njoftoi se nga viti 2021, ky formacion do të jetë pjesë e një misioni ushtarak së bashku me Ushtrinë e SHBA.-së për herë të parë, duke shtuar se, është një arritje e madhe për FSK-në.

Ai tha se bashkëpunimi me NATO dhe partnerët e saj strategjikë po rritet. “Ne kemi aq shumë mbështetje dhe kaq shumë oferta saqë ndonjëherë nuk mund t’i dërgojmë dot”, tha Rama, duke shtuar se procesi i nënshkrimit të marrëveshjeve të caktuara është duke u zhvilluar dhe se, “Kosova do të ketë armë aq të sofistikuara sa vendet e NATO-s”, raporton gazeta serbe, përcjell Telegrafi.

Historiani serb Srdjan Graovac nga Qendra për Stabilitet Social tha se Kosova është një shtet i pavarur për Shtetet e Bashkuara dhe se ata nuk kanë hequr dorë dhe nuk do të shmangen nga ajo politikë.

Ai shprehet se njoftimi për ushtrime të përbashkëta është një lloj presioni ndaj Beogradit.

“Gjithçka që po bëjnë amerikanët nuk është e rastësishme dhe këto veprime kanë për qëllim forcimin e të ashtuquajturës pavarësi të Kosovës. Prandaj, përfshirja e Kosovës në misionet ushtarake amerikane është vetëm një vazhdim i asaj politike. Amerika pretendohet se ishte kundër formimit të Ushtrisë së Kosovës, edhe pse është në kundërshtim me Marrëveshjen e Brukselit,” tha Graovac.

Kryetari i dikurshëm i Këshillit Ekzekutiv të Kosovës (në vitet 90’ta], Zoran Andjelkovic, thotë për gazetën se paralajmërimi se shqiptarët e Kosovës do të jenë pjesë e misioneve të NATO-s nuk e befasoi atë, sepse, siç deklaron ai, ata kanë qenë pjesë e forcave të tyre që nga viti 1999 dhe i kanë pranuar në atë mënyrë.

“E kam ndier në lëkurën time njëzet vjet më parë, sepse amerikanët ishin të informuar se ishte ushtria e tyre sapo kanë hyrë në Kosovë. Në atë kohë, ata ishin Ushtri Çlirimtare e Kosovës dhe nuk u transformuan. Ajo që po bëhet tani është një përpjekje për të treguar me çdo kusht, në kundërshtim me të gjitha rregullat ndërkombëtare, se Kosova është një shtet i pavarur dhe sovran. Dhe kjo është arsyeja pse Shtetet e Bashkuara po i tërheqin me vete, këtu nuk ka asnjë dilemë”, thekson Andjelkoviq.

Ai vlerëson se në këtë mënyrë, në opinionin amerikan krijohet atmosfera, mbi të gjitha, se bëhet fjalë për një vend mik, ushtarët e të cilit shkojnë krah për krah me ushtarin amerikan në misione humanitare. Do të tregohet se është një ushtri që mund të sigurojë paqe në pjesë të tjera të botës, jo vetëm në Kosovë.

“Me këtë krijohen kushtet që në vitet e ardhshme të thuhet se FSK-ja, e cila merr pjesë në misione të ndryshme paqeruajtëse, me siguri mund ta përdorë atë përvojë për të siguruar paqen në të gjithë territorin e Kosovës”. Po bëhet prezantim mediatik i FSK-së si një formacion i pranueshëm ushtarak për bashkësinë ndërkombëtare, kryesisht në Perëndim “, thotë Zoran Andjelkoviq. /Telegrafi/

 

Më Shumë

Ndahen 2.5 milionë euro shtesë për blerjen e barnave esenciale

Qeveria e Kosovës ka ndarë 2.5 milionë euro shtesë për blerjen e barnave esenciale në kuadër të ShSKUK-së, pak ditë pasi u raportua për...

Prizren/ Babai në vazhdimësi ushtron dhunë psiqike dhe fizike ndaj djalit të tij

Një qytetar nga Prizreni ka raportuar në Polici se babai i tij në vazhdimësi është duke shkaktuar dhunë psikike dhe fizike ndaj tij, shkruan...

Gazetari amerikan dënohet me 11 vjet burg në Mianmar

Një gjykatë ushtarake ka dënuar gazetarin amerikan, Danny Fenster me 11 vjet burg. Fenster, një 37-vjeçar nga Detroit, Michigan, është arrestuar në Mianmar për më...

Formacionet zyrtare: Malisheva shpreson të rikthehet te fitorja si nikoqir i Llapit

Malisheva është nikoqir i Llapit për përballjen që luhet në kuadër të javës së 13-të në BKT Superligën e Kosovës. Ndeshja që fillon në ora...

Arsyetimi i shkallës së parë për lirimin e ish-drejtorit të urbanizmit në Prizren nga akuza për korrupsion

Me arsyetimin se nuk është provuar se i akuzuari ka kryer veprën penale, Gjykata Themelore në Prizren, në shtator të këtij viti ka shpallur...

Haradinaj: Rahoveci ka plot njerëz të mirë, por Smajl Latifi është më i miri për të qenë kryetar

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka qëndruar të enjten në Rahovec për t’i dhënë mbështetje Smajl Latifit në garën...

Fenerbahçe mund ta marrë Muriqin në formë huazimi

Sulmuesi i Kosovës, Vedat Muriqi mund të rikthehet në Fenerbahçe. Klubi turk ka shprehur interesim që ta marrë në formë huazimi sulmuesin shtatlartë. Ofertën e...

Shaqir Totaj: 60% e votuesve në Prizren kanë kërkuar ndryshim

Kandidati për kryetar të Komunës së Prizrenit nga radhët e PDK-së, Shaqir Totaj ka thënë se 60% e votuesve në zgjedhjet e 17 Tetorit...

Të dhënat zyrtare, kaq paguhen mjekët në Gjermani e kaq në Kosovë

Mjekët në Gjermani kanë pagë gjashtë herë më të lartë se kolegët e tyre në Kosovë, raporton Express. Sipas të dhënave, paga bruto (e pataksuar)...

Ky është “Sheiku i Opojës”, flet për jetën e tij luksoze

Xhevat Ahmeti nga fshati Bresanë i rajonit të Opojës së fundmi ka dhënë një intervistë për emisionin “E diela vlen”. Ahmeti njihet ndryshe si “Sheiku...

Pensionistët të pakënaqur me shtesat prej 100 eurove: Kjo është hajgare e mashtrim

Ndarja e  prej 100 euro nga Qeveria e Kosovës për pensionistët në vend po shihet më shumë se është bërë për poena politike, raporton...

OKB: 759 milionë persona pa energji elektrikeqelektrikeqq

Prodhimi i energjisë është përgjegjës për dy të tretat e emetimeve të gazrave serrë, por 759 milionë persona në botë nuk kanë akses në...

Mytaher Haskuka merr mbështetjen e Albulena Balaj-Halimaj për balotazh

Kandidati për kryetar të Prizrenit nga Lëvizja Vetëvendosje Mytaher Haskuka ka marrë mbështetjen e ish-zëvendëskryeministres Albulena Balaj-Halimaj për garën e balotazhit më 14 nëntor. Haskuka,...

Vëllai rrah vëllanë në Prizren

Një i mitur është arrestuar në Prizren pasi ka sulmuar fizikisht vëllanë e tij, poashtu të mitur. Me vendim të prokurorit i dyshuari pas inicimit...

Krasniqi: Qytetarët e Dragashit janë mobilizuar për fitoren e Shaban Shabanit më 14 nëntor

Kryetari i PDK-së, Memli Krasniqi ka qëndruar sot në Dragash ku i mirëprit nga qytetarët e kësaj komune dh përkrahësit e partisë së tij,...

Vetura godet këmbësorin në Prizren

Policia e Kosovës kaq njoftuar se një person ka marrë lëndime pasi është goditur nga një veturë në Prizren. Rasti sipas raportit ditor të PK-së...

Lajmet e Fundit