22.8 C
Prizren
E hënë, 8 Gusht, 2022

Mërgimtarët e Rahovecit, ndihmojnë 25 familje skamnore me nga 100 euro

latifi me mergimtaret te familjet e varaferaMërgimtarë e Shoqatës Kulturore “Anadrini” me seli në Eferding të Austrisë, kanë gëzuar 25 familje skamnore me nga 100 euro në Rahovec. Kryetari i Rahovecit, Smajl Latifi, falënderoi mërgimtarët për kujdesin e treguar, si dhe shprehu kënaqësinë që kjo shoqatë kulturore e sportive është shumë aktive në Austri.

“Jam i kënaqur që këta bashkëvendës tanë janë kaq mirë të organizuar dhe kanë mundur të ndajnë mjete nga të ardhurat e tyre për familjet në nevojë në Rahovec. Ky është një shembull i mirë i kujdesit njerëzor, prandaj ne i përgëzojmë për këtë lehtësim të barrës së varfërisë ndaj kësaj kategorie të shoqërisë tonë me rastin e Fitër Bajramit”, tha Latifi. Sipas tij, ndihma e mërgimtarëve nga Eferdingu është më e gjerë, pasi që ata kanë iniciuar binjakëzimin e Rahovecit me këtë rajon bujqësor të Austrisë.

Arkëtari i “Anadrinit” Riza Mustafa, ndërkaq bëri apel te të gjithë mërgimtarët që kanë mundësi që të ndajnë një pjesë të të ardhurave për familjet skamnore në Kosovë, pasi që numri i tyre nuk është i vogël. Sekretari i Shoqatës “Anadrini”, Bujar Kryeziu, premtoi se kjo nuk do të jetë ndihma e parë për skamnorët. “Kjo nuk do të jetë ndihma e vetme për bashkëvendësit tanë, mirëpo anëtarët e shoqatës do të angazhohen që ta thellojnë bashkëpunimin me vendlindjen”, tha Kryeziu. /PrizrenPress.com/

 

 

Më Shumë

Vdes një femër në Prizren, pasi u godit nga një kamion

Një femër ka ndërruar jetë në fshatin Manasterica, të Prizrenit pas goditjes nga një kamion. Kështu ka njoftuar policia përmes raportit 24 orësh. “Ka ndodhur një...

Aktakuzë ndaj varrmihësit për marrje ryshfeti (VIDEO)

Gjatë të martës, Prokuroria Themelore në Prizren ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurit B.K., për shkak të dyshimit të bazuar mirë se i njëjti...

Lajmet e Fundit