-4.2 C
Prizren
E martë, 25 Janar, 2022

MKRS-ja çmimin për Dramë Origjinale Shqipe “Katarina Josipi” ia ndan Brikena Sopit

Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS) çmimin për Dramë Origjinale Shqipe “Katarina Josipi”, ai ka ndarë dramaturges, Brikena Sopi, raporton Ekonomia Online.

Gjatë ceremonisë ministri Hajrullah Çeku, tha së juria ka bërë një vlerësim cilësor dhe meritor duke shpërblyer kështu dramaturgen Sopi dhe dramën e saj “Hekurudha”.

“Falënderoj shumë jurinë që ka bë një punë të mirë dhe ka ndërruar metodat në bazë të standardit që ka bërë. Një vlerësim cilësor dhe meritor”.

Dramaturgia Brikena Sopi, ka falënderuar ministrinë që po i shtyjnë përpara konkurset e dramave.

“Kam menduar që s’ka me pasë emocione sidomos për mu që kam filluar karrierën si një e re. Falënderoj ministrinë për shtytjen përpara të këtij konkursi sepse dramat duhet shtyrë tutje”.

Dorentina Basha, anëtare e jurisë, tha se zakonisht janë ndarë tre çmime, por që kësaj herë është ndarë vetëm çmimi i parë.

“Zakonisht herëve të kaluara kemi ndarë tre çmime, ndërsa këtë vit kemi vendosur që unanimisht të ndahet vetëm një titull, ku çmimin e parë e ka marrë drama me titulluar ‘Hekurudha’ të Brikena Sopit”.

“Drama në fjalë është një dramë psikologjike me qasje moderne, e cila trajton shoqërinë e ngujuar të kaluarës dhe të ardhmes”, tha ajo.

Anëtarja tjetër e jurisë Ilire Zajmi ka uruar Sopin për çmimin, duke shtuat se shpreson që drama të shihet  nga publiku si e inskenuar, raporton EO.

“Isha jashtëzakonisht e kënaqur kur i morra dramat, isha edhe e pakënaqur edhe e kënaqur sepse kur ka mirë ka edhe keq. Uroj suksese dhe shpresoj që kjo dramë të shihet nga publiku si e inskenuar”.

Shefqet Gjocaj, zv.drejtor artistik në Teatrin Kombëtar, tha se drama fituese që nga fillimi ka qenë më e pëlqyera.

“Hekurudha ka qenë pjesa kryesore unanime për këtë dramë dhe të gjithë anëtarët kemi qenë që kjo është drama fituese, dhe të përgëzoj si dramaturge e re”.

Më Shumë

“Jep dorëheqje ose 60 plumba i ke në kokë”/ Duka e zbulon mesazhin që e mori pak para shpërthimit

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka, ka folur përsëri për shpërthimin e tritolit të vendosur në banesën e tij. Duka tha se nuk...

Një i vdekur dhe 2 mijë e 957 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 11.913 testime, 2.957 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Konfirmohen 3,206 raste me coronavirus në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, informon se nga 11.883 testime, 3,206 qytetarë kanë rezultuar pozitiv...

Mediumet ndërkombëtare shkruajnë për suksesin historik të Kiana Kryeziut

Kualifikimi historik i Kiana Kryeziut në Lojërat Olimpike ka bërë jehonë edhe në mediat ndërkombëtare. Gjiganti mediatik, The Washington Post i ka kushtuar një artikull...

Detaje të reja të aksidentit me autobus në Kroaci ku humbën jetën 10 kosovarë

Prokuroria komunale në Slavonski Brod ka ngritur aktakuzë kundër një shtetasi të Kosovës për aksidentin e rëndë në verën e kaluar, ku vdiqën 10...

Latifi dhe drejtoresha Sallteku takohen me punonjësit shëndetësorë

Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi i shoqëruar nga nënkryetari, Fatmir Iska dhe drejtoresha e Shëndetësisë dhe Përkujdesjes Sociale, Saranda Sallteku, kanë vizituar...

Ambasadori gjerman: Lajm i mirë përparimi i Kosovës në luftën kundër korrupsionit

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde ka thënë se është lajm i mirë që Kosova ka shënuar progres në luftimin e korrupsionit. Përmes një postimi në Twitter,...

Zakaria në radarin e Bayern Munich

Bayern Munich do të përfitojë nga situata e kontratës së mesfushorit të Borussia Monchengladbach, Denis Zakaria, pasi thuhet se e ka ndjekur atë për...

Deputeti i LVV-së – opozitës: Kemi me jua përmend 20-vjetëshin për 4 vjet t’lume

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Artan Abrashi ka thënë se do t’ua përmendin opozitës 20 vjet qeverisjeje për katër vjet, raporton Gazeta Express. Abrashi tha se...

Kush ishte në Kosovë urdhërues i vrasjeve të disidentëve politik në emigracion?

Shkruan:Azem Ramadani “Ata pak vetë që ishin shumë të informuar e kanë ditur, ndërsa mua personalisht Josip Perkovi?(ish drejtues i lartë i UDB-shënim i A.R)...

Gruaja hidhet nga kati i pestë i banesës në Suharekë, shpëton me lëndime të rënda

Një grua nga Suhareka është hedhur nga kati i pestë i banesës, dhe ka pësuar lëndime të rënda trupore. Policia e Kosovës ka bërë të...

Gastronomët i konsiderojnë të dëmshme dhe kundërligjore masat anti-COVID, Qeverinë e akuzojnë për arrogancë

Shoqata e Gastronomëve të Kosovës ka shprehur pakënaqësi të mëdha pas vendimit të fundit të Qeverisë në lidhje me ashpërsimin e masave anti-COVID. Gastronomët që...

IKSHPK: Vaksiohuni se Omicron po përhapet me intensitet të lartë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK), u ka bërë thirrje sërish qytetarëve që të respektojnë masat antiCOVID-19. IKSHPK ka theksuar se varianti Omicron...

Reshje të borës dhe ngrica nëpër rrugë, Policia e Kosovës ka një apel për vozitësit

Policia e Kosovës, pas reshjeve të borës u ka bërë thirrje të gjithë ngasësve të automjeteve që të kenë kujdes gjatë vozitjes. Në komunikatën e...

Ralf Rangnick: Pogba duhet të luajë mirë me Manchester United, mund ta ndihmojë vetën për t’u transferuar diku!

Ralf Rangnick pranon se Paul Pogba mund të përdorë muajt e fundit të sezonit si trampolinë për ta ndihmuar atë të largohet nga Manchester...

Horoskopi për ditën e sotme, 23 janar 2022

Parashikimi i yjeve për ju sot. Dashi Motivoni veten për të qenë më optimistë. Kjo do të rrisë besimin dhe përshtatshmërinë tuaj. Kjo është një ditë...

Lajmet e Fundit