6.5 C
Prizren
E premte, 16 Prill, 2021

Ndikimi i Trumpit mbi republikanët vë në sprovë gjykimin e tij në Senat

Përkundër mbështetjes së fillimit, demokratët tani po konfrontohen me një sërë argumentesh ligjore të ngritura nga republikanët lidhur me legjitimitetin e gjykimit dhe me vënien në pikëpyetje të çështjes nëse kërkesat e vazhdueshme të Trumpit për ta përmbysur fitoren zgjedhore të Joe Bidenin përkojnë përnjëmend me nxitje

Washington, 25 janar (AP) – Rasti i impiçmentit kundër Donald Trumpit po avancon drejt gjykimit historik në Senat, mirëpo senatorët republikanë tani po e zbusin gjuhën e tyre të kritikës ndaj ish-presidentit dhe po u shmangen thirrjeve për dënim, shkaku i protestës së përgjakshme para ndërtesës së Capitolit.

Është kjo një shenjë e hershme e ndikimit të tij të qëndrueshëm mbi partinë.

Demokratët e Dhomës së Përfaqësuesve po përgatiten që ta dërgojnë padinë e vetme të impiçmentit lidhur me “nxitjen e kryengritjes” përreth Capitolit në orët e vona të së hënës (orët e para të së martës, sipas kohës sonë). Por denoncimet e ashpra të republikane ndaj Trumpit janë ftohur që prej ngjarjeve të 6 janarit.

Tani demokratët po konfrontohen me një sërë argumentesh ligjore të ngritura nga republikanët lidhur me legjitimitetin e gjykimit dhe me vënien në pikëpyetje të çështjes nëse kërkesat e vazhdueshme të Trumpit për ta përmbysur fitoren zgjedhore të Joe Bidenin përkojnë përnjëmend me nxitje.

Ato që për demokratët konsiderohen rast i qartë i nxitjes së turmës prej anës së Trumpit për të “marshuar si të çmendur” në mbrojtje të presidencës së tij, tani po përballen me pengesën e republikanëve që përnjëherë kanë ndryshuar qëndrim. Senatorët jo vetëm se kanë shqetësime ligjore, por janë edhe të kujdesshëm që të mos “shkelin mbi” ish-shefin e Shtëpisë së Bardhë dhe ithtarët besnikë të tij, që përkthehen në vota.

“Mendoj se gjykimi është budallallëk, mendoj se është kundërproduktiv”, ka thënë të hënën senatori republikan Marco Rubio. Ai ka thënë se “në rastin e parë që do t’i jepet për ta votuar përfundimin e këtij gjykimi, do ta bëjë” shkaku se beson se do të ishte i dëmshëm për vendin dhe do të nxiste ndasi të mëtutjeshme partiake.

Argumentimet në gjykimin e Senatit do të fillojnë në javën e 8 janarit dhe rasti kundër Trumpit, i pari ish-president që do të përballet me gjykim të impiçmentit, do ta vërë në sprovë një parti politike që ende po mundohet të këndellet nga epoka e pas Trumpit. Senatorët republikanë janë duke i peshuar kërkesat nga donatorët me xhepa të thellë, të cilët janë duke u distancuar prej Trumpit dhe votuesit që kërkojnë besnikëri ndaj tij.

Si një republikan, senatori Rob Portman nga Ohio ka bërë të ditur të hënën se nuk do të kërkojë rizgjedhje për vitin 2022, duke përmendur mjedisin e polarizuar politike.

Për demokratët, toni, rrjedha dhe kohëzgjatja e gjykimit në pritje, që do të mbahen në fazë të hershme të presidencës Biden, përbën një sfidë tjetër brendapartiake që i vë ata karshi balancimit midis zotimit të tyre për ta mbajtur Trumpin përgjegjës dhe padurimit të tyre për t’i caktuar prioritetet e administratës së re pas kontrollit të siguruar në Dhomë, Senat dhe në Shtëpinë e Bardhë.

Të hënën është mësuar gjithashtu se kryeprokurori, John Roberts, nuk do ta kryesojë gjykimin, siç kishte bërë gjatë impiçmentit të parë të Trumpit. Në vend të tij, senatori Patrick Leahy, i cili shërben në rolin kryesisht ceremonial të kryetarit të përkohshëm të Senatit, do të jetë kryesuesi i rastit.

Liderë të dy partive janë pajtuar për shtyrjen e shkurtër të procesit, në shërbim të interesave të tyre politike dhe praktike, ani pse trupat e Gardës Kombëtare vazhdojnë të jenë të stacionuara përreth Capitolit për shkak të kërcënimeve ndaj sigurisë së ligjvënësve para gjykimit.

Data e fillimit i ofron kohë të mjaftueshme ekipit të ri ligjor të Trumpit për t’u përgatitur për rastin, duke siguruar një distancë më se njëmujore prej trazimeve të përgjakshme në Capitol.

Për Senatin e drejtuar nga demokratët, koha në dispozicion ofron mundësi për konfirmimin e disa prej të nominuarve kyç të kabinetit.

Kundërshtimi në rritje i republikanëve për procesin lë të kuptohet se senatorët bashkëpartiakë të Trumpit do të votojnë sipas të gjitha gjasave për shfajësimin e tij. Demokratëve do t’u nevojitej mbështetja e 17 republikanëve – një prag ky i lartë – për ta dënuar atë.

Shefi i shumicës demokrate në Senatin, Chuck Schummer, ka premtuar të premten gjykim të shpejtë dhe të drejtë për impiçmentin e Trumpit.

Me nisjen e këtij procesi, republikani do të ballafaqohet me gjykimin e dytë të impiçmentit, kësaj radhe për akuzën e nxitjes së kryengritjes vdekjeprurëse në Capitol, më 6 janar.

Fillimi zyrtar i procesit do të shënohet, atëherë kur kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pellosi, do t’ia dorëzojë zyrtarisht padinë Senatit. Mirëpo, do të duhen edhe dy javë kohë derisa Schummeri dhe lideri i shumicës republikane në Senat, Mitch McConnell, të arrijnë një ujdi për çështjen.

Trumpi, i cili tashmë është larguar nga Shtëpia e Bardhë me përfundimin e mandatit, akuzohet për nxitjen e kryengritjes në kuadër të përpjekjes për ta përmbysur disfatën në zgjedhje. Në padi përmendet edhe presioni i tij ndaj sekretarit të shtetit në Geurgias për “t’i gjetur” vota të mjaftueshme në sprapsjen e rezultatit në këtë shtet.

Vitin e kaluar Trumpi e kishte mbijetuar impiçmentin e parë rreth ndihmës së kërkuar nga Ukraina për njollosjen e rivalit të atëhershëm zgjedhor, Joe Biden.

Më 13 janar, ai u bë zyrtari i parë federal që iu nënshtrua dy herë impiçmentit, kur Dhoma e Përfaqësuesve dhe 10 republikanë votuan për ta nxjerrë atë në gjykim para Senatit.

Në rast se dënohet në Senat, Trumpit mund t’i ndalohet e drejta për të kandiduar për zgjedhjet e ardhshme presidenciale më 2024.

Më Shumë

Haskuka: Nëse kompania i ka falsifikuar dokumentet, duhet të japë përgjegjësi ligjore

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka reaguar pas pohimeve nga rrjeti i OJQ-ve Avonet se komuna e Prizrenit i ka dhënë tender një kompanie...

12 të shëruar dhe 4 raste të reja me Covid sot në Malishevë

Në 24 orët e fundit, në territorin e Komunës së Malishevës, 12 persona janë shëruar nga Covid-19, ndërsa janë regjistruar 4 raste të reja....

Basketbollistet e Bashkimit kalojnë në finale të plejofit

KBF Bashkimi është kualifikuar në finale të plejofit të Superligës së femrave në basketboll. Ekipi nga Prizreni, e ka mposhtur edhe në ndeshjen e dytë...

Në Prizren shpërndahen 380 pako ushqimore dhe higjienike për familjen në nevojë

Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, të premten së bashku me konsullin e Përgjithshëm të Republikës së Turqisë në Prizren, Serdar Ozaydin dhe...

Komuna e Prizrenit largon partitë politike nga zyrat e tyre

Në komunën e Prizrenit, sot ka nisur largimi i zyrave të partive politike që janë të vendosura në pronat e komunës. Kryetari i degës së...

Në Suharekë nuk ndalen dasmat, policia ndalon tri ahengje

Më 11 prill 2021, policia në Suharekë ka bërë të ditur se ka marrë informacion se në tri raste kishte të organizuara ahengje familjare...

E diela sjell dy ndeshje derbi në Superligë

Në fundjavë do të zhvillohet xhiroja e fundit (28) në Superligën e Kosovës në basketboll, që ishte një nga më interesantet dhe më të...

Ylli e fiton Ligën Unike

Skuadra nga Suhareka, Golden Eagle Ylli e ka fituar turneun e Ligës Unike në basketboll, që të mërkurën përfundoi në Durrës. Në ndeshjen finale, të...

Biznesmeni turk i kërkuar në Turqi gjeti strehim në Kosovë

Biznesmeni kontrovers turk, Sedat Peker i cili në Turqi konsiderohet si një ndër personat më të rëndësishëm të ‘operacioneve mafioze’ që nga vitet e...

Totaj kujton 2 vjetorin e zgjedhjes në krye të PDK-së në Prizren

Kryetari i PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj, ka kujtuar 2 vjetorin e zgjedhjes së tij, në krye të partisë në këtë qytet. “Sot dy vite...

“Së shpejti në ring”, Florian Marku paralajmëron surprizën e radhës

Florian Marku, pas fitores së tetë në boks kundër Rylan Charlton, mezi pret të rikthehet sërish në ring. Ende nuk ka një datë se...

Merret vendimi, nga kjo datë nxënësit kthehen në shkolla

  Ministrja e Arsimit, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se nga 19 prilli në të gjitha nivelet e arsimit parauniversitat, mësimi do të bëhet...

Policia për 24 orë gjobiti 844 qytetarë për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Qytetarët në vazhdimësi janë duke u gjobitur nga Policia e Kosovës, pasi nuk janë duke i respektuar  masat e marra nga institucionet shëndetësore e...

Prizren: Grumbull i qytetarëve pa distancë (FOTO)

Një numër i madh i qytetarëve në Prizren kanë dalë për ta kaluar kohën e tyre të lirë. Në mungesë të qëndrimit në kafiteri dhe...

Joshua dhe Fury pranojnë ofertë për meçin unifikues

Anthony Joshua dhe Tyson Fury kanë pranuar ofertën për luftën unifikuese të titujve të botës në kategorinë e rëndë të boksit profesionist. Promotori Eddie...

Prizren, furra “Drini i Bardhë 2” ofron bukë falas për Ramazan

Furra “Drini i Bardhe 2” në Prizren ofron bukë falas për familjet skamnore. Sipas njoftimit të furrës, kjo po bëhet me rastin e muajit të...

Lajmet e Fundit