23.8 C
Prizren
E diel, 19 Shtator, 2021

Në korrik nuk ka afat të pranimit të studenteve në universitet publike

Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, përmes një postimi në llogarinë e vet në “Facebook” ka shkruar se për herë të parë pas 21 viteve, në korrik nuk ka afat të pranimit të studenteve në universitet publike në vendin tonë.

Ajo ka pyetur se: Ku mbeti publikja, barazia dhe lufta kundër varfërisë?

“Sot e pyes Ministren e Arsimit dhe kryetarin e Komisionit pe?r Arsim, pse edhe pas 1 muaji, KSHC nuk ka marre? asnje? vendim. Ajo qe? kam lexuar ne? media e?shte? fakti se jane? bllokuar 94 programe akademike ne? Universitetin e Prishtine? dhe gati po aq programe ne? universitetet tjera publike. Kjo zvarritje e qe?llimshme e vendimmarrjes ne? KSHC i ka paralizuar universitetet publike, te? cilat nuk po mund te? regjistrojne? studente?, nde?rsa kolegjet private po prezantojne? ne? rrjetet e tyre sociale regjistrimet e studente?ve”, ka shkruar deputetja Bajrami.

Postimi i plotë i Bajramit:

Për herë të parë pas 21 viteve, në korrik nuk ka afat të pranimit të sudenteve në universitet publike në vendin tonë
Ku mbeti publikja, barazia dhe lufta kundër varfërisë?
Ane?tare?t e Ke?shillit Shtete?ror te? Cile?sise? me procedure? urgjente i pat miratuar shumica parlamentare me? 17 qershor, pike?risht nje? muaj me? pare?.
Kryetari i Komisionit pe?r Arsim, Ardian Gola, ne? arsyetimin e tij, pe?r ke?te? veprim te? shpejt te? Kuvendit, pat deklaruar se mungesa e kuorumit ne? KSHC e paralizon sistemin e arsimit te? larte?.
Sot e pyes Ministren e Arsimit dhe kryetarin e Komisionit pe?r Arsim, pse edhe pas 1 muaji, KSHC nuk ka marre? asnje? vendim. Ajo qe? kam lexuar ne? media e?shte? fakti se jane? bllokuar 94 programe akademike ne? Universitetin e Prishtine? dhe gati po aq programe ne? universitetet tjera publike.
Kjo zvarritje e qe?llimshme e vendimmarrjes ne? KSHC i ka paralizuar universitetet publike, te? cilat nuk po mund te? regjistrojne? studente?, nde?rsa kolegjet private po prezantojne? ne? rrjetet e tyre sociale regjistrimet e studente?ve.
KSHC qe?llimisht e ka bllokuar vendimmarrjen ne? ke?te? institucion vital te? shtetit, pe?r t’i favorizuar kolegjet private ne? kurriz te? universiteteve publike.
Kjo, jo vete?m qe? e?shte? e paligjshme, por edhe veprim i de?mshe?m sepse prish balancat ne? sistemin e arsimit te? larte? ne? Kosove? dhe bie ndesh me ESG standardet (European Standards and Guidelines).
Ajo qe? kemi lexuar ne? media, e?shte? edhe me? skandaloze, pe?rpjekjet e ane?tare?ve te? KSHC-se? pe?r te? nde?rhyre? ne? raportet e eksperte?ve nde?rkombe?tare?. Kjo pe?rbe?n shkelje te? re?nde? te? udhe?zimit administrativ dhe nuk duhet te? tolerohet nga ky Kuvend.
Ne?se KSHC-ja nde?rhyne? ne? raportet e eksperte?ve nde?rkombe?tare?, kjo do te? jete? edhe nje? goditje pe?r mos ane?tare?simin ne? ENQA dhe EQAR dhe pe?rgjegje?sia do te? bie mbi ata qe? i kane? zgjedhe?.
Si ish-ministre e Arsimit, ne? pranvere?n e vitit 2020, une? kam ne?nshkruar vendimin qe? i lejon Agjencise? se? Akreditimit vlere?simin ne? distance?. Jam e lumtur qe? bazuar ne? ke?te? vendim ka vazhduar procesi i akreditimit dhe nuk e?shte? paralizuar sistemi i arsimit te? larte?. Jam e lumtur qe? bazuar ne? ke?te? vendim, Agjencia e Akreditimit e?shte? vlere?suar ne? raportin e muajit shkurt te? ke?tij viti nga Komisioni Evropian, si institucioni qe? ka performuar me shume? sukses ne? kohe? pandemie.
Por c?ka ndodhi me ke?te? qeveri. Zgjodhi nje? pe?rbe?rje te? Bordit te? KSHC-se? te? cile?t po synojne? qe? te? gjitha ke?to te? arritura t’i eliminoj, t’i paralizojne? universitetet publike.
Përgjegjëse për këtë situatë janë MASHTI-i, Qeveria dhe Komisionit pe?r Arsim dhe shumica parlamentare në Kuvendin e Republikës së Kosovës.

Më Shumë

Ylli Behluli një yll i ri ne skenën muzikore

Ylli, më muzikë ka filluar te merret nga femëria mirëpo me projekte dhe këngë është aktive qe dy vite ku ka dhjetë projekte, tri...

78 vjet nga Lidhja e Dytë e Prizrenit

Sot janë bërë 78 vjet që nga mbledhja e Kuvendit në Prizren, i cili zgjati deri më 20 shtator dhe ku ishte vendosur për...

Tre gjigantët anglezë planifikojnë të testojnë vendosmërinë e Dortmundit për Bellinghamin

Klubet e mëdha të Ligës Premier janë të bindura se Borussia Dortmund do të shesë mesfushorin Jude Bellingham në verën e ardhshme. Bellginham ka befasuar...

Konfirmohet aktakuza për mos deklarim të pasurisë, ndaj Këshilltarit të Asamblesë Komunale të Prizrenit

Gjykata Themelore në Prizren e ka konfirmuar aktakuzën ndaj Edis Aljilji, i akuzuar se si këshilltar i koalicionit VAKAT në Asamblenë Komunale në Prizren nuk e...

Osmani: Kishte mospajtim mes partive, nuk ka bazë për shtyrje të zgjedhjeve

Presidentja Osmani në një konferencë për media ka folur për takimin që ka pasur me përfaqësuesit e subjekteve politike në lidhje me shtyrjen e...

14 të vdekur dhe 259 raste pozitive me COVID-19 në Kosovë

14 persona kanë vdekur dhe 259 raste pozitive me koronavirus janë regjistruar në 24 orët e fundit në Kosovë, njofton MSH, transmeton Klankosova.tv. Ndërkohë në...

“Vëllezërit e Bashkuar” ndihmoi ekipin e femrave të “Lirisë” së Prizrenit

Ndërmarrja “Vëllezërit e Bashkuar” ndihmoi sot Klubin Futbollistik të femrave “Liria” e Prizrenit. Kjo ndërmarrje dhuroi pajisje të ndryshme sportive. Kryetari i KF “Liria” e Prizrenit,...

PSG-Lyon, nga fillimi do të luajë Shaqiri

Paris Saint-Germain dhe Lyoni luajnë sot në kuadër të javës së gjashtë në Ligue 1. Ndeshja do të zhvillohet nga ora 20:45, stadiumin Parc des...

Dy tërmete godasin veriun e Shqipërisë

Veriu i Shqipërisë është goditur nga 2 tërmete gjatë natës. Lëkundja e parë është ndjerë rreth orës 04: 20 dhe kishin magnitudë 4.1. Sipas EMSC...

Lionel Messi ‘nuk e kuptoi’ asnjëherë se përse ky lojtar nuk luante te Barcelona

Lionel Messi personalisht i tha mesfushorit të Barcelonës, Miralem Pjanic, se ai nuk e kuptonte pse Ronald Koeman nuk po e zgjidhte atë. Mesfushori u...

Zidane mund të kthehet në Francë

Zinedine Zidane vazhdon të mbetet pa skuadër. Ish-trajneri i Real Madridit është përfolur se mund të marrë drejtimin e skuadrave të njohura evropiane, por...

Orët e humbura do të kompensohen

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci për lirimin nga pagesa për vijimin e mësimit në arsimin e lartë, tha se kjo...

Guardiola i kërkon Man City që të ndërtojë formën fituese

Menaxheri i Manchester City, Pep Guardiola vlerësoi angazhimin e skuadrës së tij pasi ata u rikthyen nga një fillim i lëkundur në sezonin e...

Lëndohet një polic në Prizren

Një polic ka marrë lëndime gjatë arrestimit të një të dyshuari në Prizren, raporton PrizrenPress Sipas njoftimit, polici ka marrë tretman mjekësor, derisa i dyshuari...

Policia shqiptoi mbi 1,400 gjoba për shkelësit e masave anti-COVID

Policia e Kosovës ka bërë të ditur se gjatë 24 orëve të fundit janë shqiptuar 1,438 tiketa për shkelësit e masave anti-COVID në tërë...

Prizren/ Vozitësi dyshohet se i dehur goditi për vdekje motoçiklistin

Gjykata e Prizrenit ka njoftuar se ia ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji të pandehurit K. G., nën dyshimet se në gjendje...

Lajmet e Fundit