23.8 C
Prizren
E martë, 9 Gusht, 2022

Njëri prej katër të vdekurve nga COVID-19 është i Prizrenit

Me 4 të vdekur nga Covid-19, numri i përgjithshëm i të vdekurve në Kosovë ka arritur në 611.

Për dallim nga herët e kaluara, Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, në raportin 24-orësh, ka treguar se 2 persona kanë vdekur në Klinikën Infektive, 1 në spitalin rajonal të Prizrenit dhe një në atë të Pejës.

Derisa nga 678 mostra të testuara nga IKSHPK-ja dhe laboratorët privatë me metodën PCR, pozitivë kanë rezultuar 57 persona.

Numri total i rasteve pozitive ka arritur në mbi 14 mijë e 9, prej të cilëve kanë arritur të shërohen mbi 12 mijë persona.

Rastet pozitive janë 16 nga Komuna e Prishtinës, 6 raste nga ajo e Gjilanit e 5 raste në atë të Pejës.

Në anën tjetër, gjatë të premtes 220 pacientë janë trajtuar në QKUK dhe spitale regjionale, prej të cilëve 123 të konfirmuar me Covid-19.

Në raportin e SHSKUK-së thuhet se 6 pacientë janë në respiratorë e 142 janë duke u trajtuar me oksigjenoterapi.

Më Shumë

Përkujtohet shkrimtari disident, Kasëm Trebeshina

Shkrimtari, dramaturgu dhe poeti disident, Kasëm Trebeshina, përkujtohet sot në ditën e lindjes. Kasëm Trebeshina u lind në Berat më 8 gusht 1926. Filloi studimet...

“Ballkoni i Hapur”- Kurti organizoi pritje për bashkatdhetarët në ndërtesën e Qeverisë, i fton për investime në Kosovë

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka organizuar mbrëmë një pritje për bashkatdhetarët tanë në ballkonin e objektit të Qeverisë. Sipas njoftimit për media...

Lajmet e Fundit