23.7 C
Prizren
E premte, 17 Shtator, 2021

Nxënësja e ngacmon ish-profesorin në Suharekë: Të dua!

Sot në degën e Gjykatës Themelore në Suharekë është mbajtur një seancë gjyqësore ku është trajtuar rasti i ngacmimit nga një nxënëse për ish-profesorin e saj – rast i cili është duke u trajtuar që nga viti 2018.

 

 

Avokati i palës së dëmtuar, që në këtë rast është profesori, Ruzhdi Gashi, ka thënë se ish-nxënësja e shqetëson ish-profesorin dhe është e fiksuar me të.

“Objekt i çështjes është ngacmim nga ana e një femre për një profesor të nderuar dhe të respektuar. I dëmtuari që e përfaqësoj unë është ngacmuar nga një femër, ish-nxënëse e tij para 5-6 vjetësh. I ka dhënë mësim dy ose tre muaj dhe ajo shkon te vendi i punës, në rrugë, në shtëpi ose kudo që është diku. I çon mesazhe në Facebook, Instagram dhe rrjete të tjera sociale. E shqetëson me pretendimin që “unë të dua” dhe asgjë tjetër”.

“E kam pyetur profesorin nëse ka pasë ngacmim, joshje ose lidhje me të të mëhershmë që e ka nxitur femrën. Ai deklaron se nuk ka pasë absolutisht asgjë më herët, por asaj i është fiksuar dhe i shkon pas dhe e shqetëson. Për ta vërtetuar këtë që e thotë pala e dëmtuar edhe vetë e akuzuara nuk deklaron asgjë tjetër pos asaj që thotë ‘Unë e dua’. Edhe në deklaratat që ka dhënë në polici, prokurori dhe gjykatë nuk thotë se ka pasë ngacmim ose joshje”.

Gashi, në Edicionin Special në Klan Kosova, ka thënë se vajza është dënuar një herë, por e njëjta e ka përsëritur veprën penale.

“Ajo në gjykatë e pranoj fajin, por nuk heq dorë nga veprimet e saj që shqetësojnë vazhdimisht. Nga biseda që pata me profesorin del se vitin e fundit i ka më të rralla shqetësimet. Ndoshta edhe me vendimin e gjykatës do ta kuptojë që dashuria nuk bëhet me zor. Mendoj që ka një fiksim për arsye të shumta që unë nuk jam profesionalisht i lëmisë për t’i shpjeguar”.

Avokati i palës së dëmtuar në këtë proces gjyqësor ka thënë se pala e akuzuar i është nënshtruar edhe një ekzamiminimi mjekësor i cili ka rezultuar të jetë në rregull.

 

Më Shumë

Vazhdojnë pritjet për të hyrë në Shqipëri

Kolonë e gjatë e automjeteve është në pikëkalimin kufitar Morinë, pasi interesimi për ta kaluar fundjavën atje është i madh. Një sinjalizues ka dërguar fotografi...

IKSHPK rekomandon shtyrjen e procesit zgjedhor

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës ka dhënë vlerësimin në lidhje me ndikimin e procesit zgjedhor në gjendjen epidemiologjike në vend, përmes një...

Guardiola i kërkon Man City që të ndërtojë formën fituese

Menaxheri i Manchester City, Pep Guardiola vlerësoi angazhimin e skuadrës së tij pasi ata u rikthyen nga një fillim i lëkundur në sezonin e...

Sekuestrohet një revole dhe 164 fishekë në Shirokë

Një person është ndalur dhe të njëjtit i është sekuestruar një revole me gas dhe 164 fishekë, raporton PrizrenPress Ngjarja ka ndodhur në Zonën Industriale,...

Koronavirusi i merr jetën fizioterapistit të Kombëtares

Mëngjesin e sotëm, ka ardhur një lajm i hidhur për sportin e në veçanti për futbollin shqiptar. Koronavirusi ka fituar betejën me fizioterapistin e Kombëtares...

Suharekë: I dehuri detyron gruan dhe fëmijët të dalin nga shtëpia

Mbrëmë në Suharekë është arrestuar i dyshuari mashkull, i cili në gjendje të dehur kishte kanosur verbalisht dhe detyruar që të dilnin nga shtëpia...

Komandanti gjerman i KFOR-it, major Ludwig von Düsterlohe, viziton gjimnazin “Loyola” në Prizren

Komandanti gjerman i KFOR-it, major Ludwig von Düsterlohe, ka zhvilluar sot një vizitë në Gjimnazin “Loyola” në Prizren, për t’u njohur me punën dhe...

FSK-ja e gatshme t’i lirojë objektet po u përkeqësua situata pandemike

Departamenti i Mjekësisë në ministrinë e Mbrojtjes janë të gatshëm të ofrojnë ndihmën e tyre në rast të rritjes së numrit të rasteve me...

Vdes 73-vjeçari pasi nuk kishte vend për t’u shtrirë në spitale

Një 73-vjeçar amerikan, Ray DeMonia vdiq pasi nuk pati asnjë shtrat të lirë në 43 spitale. Ai nuk po kërkonte trajtim për COVID-19, por kishte...

Mërgimtarët në Kosovë – gjatë gushtit erdhën mbi 380 mijë udhëtarë

Gjatë muajit gusht, duke e shfrytëzuar Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari”, në vendin tonë kanë ateruar 3,034 aeroplanë, në total me mbi 383,776 mërgimtarë. Sipas Zyrës...

Kështu mund të aplikoni për shtesat prej 170 euro për lehonat dhe fëmijët

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka shpjeguar mënyrën se si mund të aplikohet për shtesat prej 170 euro për lehonat dhe...

U dashurua me ish-ushtarin e gjymtuar në luftën e Kosovës, gazetarja rrëfen historinë e pazakontë të dashurisë: Babait i tha se ka 5 lopë…

Alketa Gashin e njohim prej studios së lajmeve në Kosovë si një ndër ikonat. Ajo gjithmonë në media ka dalë dhe ka rrëfyer për...

Nga 27 shtatori ndalohet hyrja në qendra tregtare pa vaksinë apo test negativ PCR

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e mbajtur sot në mënyrë elektronike ka marrë vendim për masat e reja anti-COVID-19. Në pikën ku flitet për qendrat...

Katër astronautë amatorë nisin misionin rreth Tokës

Katër astronautë amatorë janë larguar nga Florida në misionin privat në orbitë. Ekuipazhi i Inspiration4, i përbërë nga një miliarder dhe tre qytetarë, doli...

Totaj: Do të qeverisi me duar të pastra

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, në kuadër të fushatës parazgjedhore është takuar me mësimdhënësit pensionist, si dhe me strukturat e...

Komuna e Malishevës ekzekuton pagesën për 216 studentë përfitues të bursave studentore

Komuna e Malishevës ka realizuar për vitin 2021 synimin e saj për përkrahje të studentëve përmes ndarjes së bursave studentore për 216 studentë bursistë. “Ekzekutimin...

Lajmet e Fundit