29.8 C
Prizren
E enjte, 5 Gusht, 2021

Oda Amerikane themelon Komitetin e Gastronomisë dhe Turizmit

Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë njofton se themeloi komitetin e gastronomisë dhe turizmit me qëllim të adresimit të nevojave të këtyre sektorëve si në periudhën afatshkurtër, për fazën e rimëkëmbjes ekonomike pas shpërthimit të pandemisë COVID-19, ashtu edhe në atë afatgjatë.

Anëtarët e komitetit zgjodhën kryesuesin e tyre, Erëmal Bajrami nga kompania KFC, i cili tha se është i gatshëm të udhëheq komitetin dhe të kontribuojë maksimalisht në mënyrë që ky komitet të realizoj objektivat e tij dhe të tejkaloj sa më shpejtë krizën ekonomike të shkaktuar nga COVID-19, thuhet në komunikatën për media.

“Përmes këtij komiteti do të harmonizohen kërkesat dhe qëndrimet konkrete të bizneseve anëtare të industrive përkatëse, të cilat synojnë të lehtësojnë ambientin e të bërit biznes në periudhën afatgjatë, disa prej të cilave përfshijnë uljen e TVSH-së për sektorin e gastronomisë, avokimin për themelimin e agjencive licencuese, si dhe përmirësimin e imazhit të Kosovës sa i përket turizmit, mes të tjerash”, thuhet në njoftimin e OEAK-ut.

Komiteti i Gastronomisë dhe Turizmit do të shërbej si katalizator për gjenerimin e rekomandimeve konkrete tek institucionet qeveritare dhe të gjithë hisedarët tjerë, thuhet tutje.

Më Shumë

Gjuajti me armë zjarri në aheng familjar, policia i shkon në shtëpi burrit nga Suhareka

Dje policia në Suharekë kishte pranuar një informacion se në fshatin Duhel te Suharekës dëgjohen të shtëna nga arma e zjarrit. Veprimet policore ishin të...

Zjarret në Suharekë, kryetari Bali Muharremaj kërkon ndihmë

Zona Industriale në Shirokë të Suharekës është përfshirë nga zjarret. Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj, ka bërë me dije se gjendja është serioze teksa ka...

Në dalje të Suharekës digjet mali dhe hamulloret (video / foto)

Një lexues i gazetës “Epoka e re” ka dërguar disa fotografi dhe një video ku shihet se në dalje të Suharekës po digjet mali...

Kosovarët ia mësyjnë Shqipërisë, mbi 30 mijë qytetarë hynë të dielën në Morinë

Rritja e temperaturave dhe fillimi i gushtit ka sjellë një rritje të numrit të kosovarëve që duan të kalojnë pushimet në Shqipëri. Edhe mëngjesin e...

Kurti nga Suhareka bën thirrje për kujdes që zjarret të mos rishfaqen

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka vizituar Komunën e Suharekës për t’u njoftuar nga afër me situatën pas zjarreve që kanë shpërthyer në këtë...

Nagavci mesazh mësimdhënësve që po hezitojnë t’i marrin vaksinat: S’ka mësim fizik pa vaksinim

Ka një numër të konsiderueshëm të mësimdhënësve të cilët nuk janë vaksinuar. E për të nisur  procesin mësimorë fizikisht në shtator duhet të plotësohen edhe...

Në Has nuk marrin e as nuk japin nuse pa këtë veshje, kushton rreth tre mijë euro

I janë bërë pjesë e pandashme e jetës. Ndonëse këtë veshje unike jemi mësuar të shohim vetëm nëpër libra historik ose filma të ndryshëm, Sabrije...

Kartoni i gjelbër për bashkatdhetarë, deklarohet Ministria e Financave

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar sot se mbulimi i kostos së policës kufitare/kartonit të gjelbër për bashkatdhetarët është i mundshëm vetëm...

Policia jep detaje për vdekjen e 64 vjeçarit në shtallën e tij në Novosellë të Malishevës

Policia e Kosovës ka dhënë detaje lidhur me vdekjen e një personi në fshatin Novosellë të Malishevës, i cili dyshohet se ka humbur jetën...

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren dhe ‘EC Ma Ndryshe’ nënshkruajnë memorandumin e mirëkuptimi

Drejtori i Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, Samir Hoxha dhe drejtori ekzekutiv i OJQ 'EC Ma Ndryshe', Valon Xhabali, të martën, kanë...

Messi rikthehet nga pushimet, gjendet në Barcelonë dhe sot pritet ta nënshkruaj kontratën e re

Ylli argjentinas, Lionel Messi pritet të vendosë lapsin në letër në një kontratë të re me Barcelonën në orët e ardhshme. Messi mbetet një lojtar...

Shqiptarja ekzekutohet në makinë në sy të fëmijëve

Një krim i rëndë ka ndodhur në Florida të SHBA, ku është vrarë një 27-vjeçare shqiptare, shkruan Top Channel. Trupi i saj i pajetë...

Kurti viziton Panairin e Librit të Vjetër

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka vizituar sot Panairin e Librit të Vjetër. Ai aty u pyet se a i ka lexuar të gjitha...

Për dy ditë në Prizren u regjistruan 20 raste të zjarreve

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, njofton se brenda dy ditësh janë resgjistruar 20 raste të zjarreve në komunën që ai udhëheq. Haskuka njofton se ekipet...

Sot debat parlamentar lidhur me 100 ditshin e Qeverisë Kurti

Deputetët do t’iu drejtohen të hënën ulëseve të Kuvendit të Kosovës në një seancë plenare nga ora 10:00, në rendin e ditës të së...

Vrau gruan me thikë, shqiptari në Greqi: Kam prova që më tradhtonte

Shqiptari që vrau gruan në Greqi është shprehur për herë të dytë se ajo e tradhtonte, duke deklaruar se kur kreu aktin ekstrem nuk...

Lajmet e Fundit