23.8 C
Prizren
E mërkurë, 14 Korrik, 2021

Ose ndryshojmë ose do të përqeshemi

Shkruan: Adem Gavazaj

Sot, me nxënësit e gjimnazit shoqëror-gjuhësor “Remzi Ademaj”, me rastin e përvjetorit të dymbëdhjetë të Pavarësisë së Kosovës, në vazhdën e debateve që u mbajtën ishte edhe tema:

Çka kisha ndryshuar tek sjelljet dhe veprimet e prindërve dhe te mësimdhënësve ?
Përgjigjet e nxënësve nga ky debat duhet të marren shumë seriozisht edhe nga udhëheqësit e arsimit, mësimdhënësit dhe nga prindërit.

Emëruesi i përbashkët i konkluzioneve të debatit të tyre, mund të reduktohet në dy kërkesa:

1) Largimi i autoritarizmit,

2) 2 Kultivimi i debatit si te barabartë ndërmjet prindërve dhe fëmijëve , mësimdhënësve dhe nxënësve.

Gjatë debatit u pa shumë qartë se fëmija dhe nxënësi ynë është i dhunuar në mënyrë latente dhe jo vetëm , nga të dy palët edhe nga prindi edhe nga mësuesi.

Mësimdhënësit i dhunojnë me qëllim që të mbahet rregulli në klasë, edhe pse duke imponuar tek nxënësit mësime që nuk ju interesojnë dhe as që janë të nevojshme për ta.

Kurse prindërit i dhunojnë duke kërkuar me çdo kusht që fëmija i tij të jetë i parë dhe duke ia komunikuar shumë shpesh, se pa shkollë nuk ka asgjë e tjera.

Kjo dhunë po më ngjason me tullumbacen e cila nuk e mbanë frymën deri në pafundësi.
Tullumbacja do të plasë, prandaj edhe duhet të ndryshojmë edhe si prind edhe si mësimdhënës që mos të jemi edhe të poshtëruar edhe te fyer edhe më.

Nxënësit tanë nuk po munden me gjet rrugë tjetër, përndryshe ata janë të vetëdijshëm se po dhunohen nga autoritarizmi prindëror dhe nga ai i mësuesit.

Ne prindërit dhe mësimdhënësit duhet ta kuptojmë se koha e industrializimit po zëvendësohet me të teknologjizmit, që na qon te konkludimi se neve të shekullit njëzet, nuk duhet të na shkojë ndërmend që ne i aftësojmë ata për kërkesat e kohës se ardhme.

Shihej lehtë nga debati se shumica e prindërve janë prindër të paplotësuare dhe që tentojnë ta plotësojnë vetveten, duke kërkuar që me veprimet dhe sjelljet fëmijëve te tyre të realizojnë dëshirat, ëndrrat e tyre, një dhunë komplet e pajustifikuar…

Dhuna latente dhe jo vetëm kjo natyrshëm thonë ekspertët deformon personalitetin e fëmijës, nxënësit tonë, i cili do ketë pasoja për gjatë gjithë jetës së tij.

Duhet të shqetësohemi me moskomunikimin ndërmjet prindërve, mësimdhënësve dhe nxënësve. Është shqetësues sidomos mungesa e komunikimit ndërmjet prindërve me fëmijët e tyre…

Alfred Tofler thotë kush dëshiron te jetoje i qete ka gabuar që ka lindur ne këtë kohe pra, jetojmë ne kohen kur duhet te ndryshojmë edhe si prindër edhe si mësimdhënës. Mund te konstatohet se ne edhe si mësimdhënës, edhe si prindër nuk komunikojmë, ne urdhërojmë, qortojmë dhe fyejmë…

Këta janë super-filmat që mund t’i shikoni këtë fundjavë në Cineplexx

Më Shumë

Kosova pa aplikacion për çmimet e derivateve të naftës

Një aplikacion në bazë të të cilit qytetarët e Kosovës do të kishin mundësi t’i shihnin çmimet e derivateve në baza ditore është duke...

Kurti: Nuk paguaj asgjë për njohjen nga Serbia, Vuçiqi është pengesa për arritjen e marrëveshjes

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti në një intervistë për portalin “European Western Balkans” ka thënë se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është bërë pengesë...

“Piu ujë dhe ra në dysheme”/ Vdekja e 29-vjeçares pesë ditë pasi solli në jetë fëmijën

Për vdekjen e Ardita Muçës, 29-vjeçares, e cila ndërroi jetë pesë ditë pas lindjes së fëmijës së dytë, vetëm një ditë pasi kishte dalë...

‘Alfabetarja e gjuhës shqipe’ dhe kontributi i Jani Vretos, Sami Frashërit e Pashko Vasës

“Alfabetarja e gjuhës shqipe” u botua me nismën e Sami Frashërit, Jani Vretos e Pashko Vasës, në Stamboll më 27 shkurt 1879. Për ta kuptuar...

Kush lexon “Birin” e Flutura Açkës, jo vetëm që pasurohet me një Bir të pazakontë, por ndjehet Nënë edhe në mos qoftë

Mimoza Hysa Përtej kësaj ndjeshmërie të skajshme që pulson dhimbje, lexuesi shijon për më tepër një rrëfim me një estetikë të epërme, trajtimin me një...

Diaspora e gatshme t’i japë kredi Qeverisë

Qeveria e Kosovës ka filluar të ofrojë bono të Thesarit për diasporën, me qëllim të orientimit të fondeve të diasporës në financime që mundësojnë...

“Nuk e kam bo në mënyrë dinake po ashiqare”, deklarata e gruas që po akuzohet me të bijën për vrasjen në Malishevë

Në gjykimin ku Nafije Rrafshi dhe bija e saj, Behare Nura po akuzohen për vrasjen e tanimë të ndjerit Sefer Berisha në vitin 2018...

Dragash:E bën të fejuarën për spital, për shkaqe xhelozie

Gjatë ditës së djeshme një grua nga Dragashi ka raportuar në polici se pas një mosmarrëveshje është sulmuar fizikisht nga i fejuari i saj. I...

Angelina Jolie kapet mat me këngëtarin e famshëm

Angelina Jolie dhe The Weeknd janë kapur sërish mat në një koncert privat në Los Angeles gjatë fundjavës. Aktorja dhe këngëtari kanadez po përfliten...

“Dhimbje e madhe”, Muharremaj viziton familjen e 18-vjeçarit që vdiq në vendin e punës në Slloveni

Kryetari i Suharekës, Bali Muharremaj ka shprehur ngushëllime për vdekjen e 18-vjeçarit në Slloveni. 18-vjeçari vdiq derisa ishte duke punuar. “Sot e kam vizituar familjen...

Temperaturat e larta në vend, Instituti ka një apel për qytetarët

Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës ka apeluar te qytetarët që të mos jenë në kontakt direkt me rrezet e diellit nga ora 09:00 deri në...

Rrehen mes vete katër persona në Malishevë

Një i dyshuar është arrestuar në Malishevë të premten, kjo pasi ishte i përfshirë në një rrahje me tre të dyshuar të tjerë. Në raportin...

Pas 25 vjetësh burri i tregon sekretin gruas: Ma prenë damarin mashkullor dhe nuk bëj fëmijë

Në rubrikën “Shihemi në Gjyq”, tek E Diela Shqiptare ka qenë një çift bashkëshortësh, Besnikja dhe Xhevdeti të cilët prej dy vitesh janë ftohur...

Ky është reagimi i Ronaldos pasi shpallet golashënuesi më i mirë në “Euro 2020”

Cristiano Ronaldo është shpallur golashënuesi më i mirë në Kampionatin Evropian “Euro 2020”, pavarësisht që Kombëtarja e tij u eliminua në fazën 1/16 e...

Kolona të gjata në Vërmicë, kosovarët ia mësyejnë bregdetit edhe këtë të dielë

Ndonëse ka një fluks të madh të mërgimtarëve që janë nisur drejt Kosovës, por dhe të atyre që po shkojnë për pushime në Shqipëri,...

Shtatë të akuzuar, mbi 104 mijë euro dëmi për INFRAKOS-in, dëshmitarja thotë se Plani Urban i Prizrenit ishte në pajtim me ligjet

Ish-zyrtarja për zhvillim rajonal në Ministrinë e Administratimit dhe Pushtetit Lokal, Emine Hoti, ka thënë se Plani Rregullativ Urban i Komunës së Prizrenit kishte...

Lajmet e Fundit