5.9 C
Prizren
E hënë, 23 Nëntor, 2020

Prizren: Është mbajtur shqyrtimi i dytë fillestar kundër të akuzuarve për veprën penale mashtrimi

Në Gjykatën Themelore në Prizren është mbajtur shqyrtimi i dytë fillestar kundër Mirjeta Zylfiu dhe Jesmiri Ponik, të cilit po akuzohen për veprën penale mashtrimi.

Pas leximit të aktakuzës nga prokurori Milot Krasniqi, të akuzuarit Mirjeta Zylfiu dhe Jesmiri Ponik, deklaruan se nuk e pranojnë veprën penale e cila u vihet në barrë.

Kryetari i trupit gjykues, gjykatësi Luan Berisha konstatoi se nga shqyrtimi i parë fillestar e deri në shqyrtimin e dytë, nuk ka pranuar asnjë kërkesë me shkrim për hudhje të aktakuzës e as kundërshtim të provave, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Pas kësaj, mbrojtësi i të akuzuarës Mirjeta Zylfiu, avokati Ermira Gavazaj-Gashi, deklaroi se sot ka marr autorizimin gojor nga ana e të akuzuarës, duke shtuar se kundërshton në tërësi aktakuzën e prokurorisë me arsyetimin se është e pa bazuar dhe e pa argumentuar.

E akuzuara Mirjeta Zylfiu e mbështeti në tërësi deklaratën e avokatës Gashi.

Lidhur me këtë, prokurori Krasniqi kundërshtoi pretendimet e mbrojtjes lidhur me kërkesën për hudhje të aktakuzës, duke shtuar se aktakuza është e bazuar në fakte dhe prova të besueshme, duke propozuar që gjykata të cakton shqyrtimin gjyqësor.

Pas kësaj, gjykatësi Berisha merr vendim për refuzimin e kërkesës nga mbrojtësi i të akuzuarës Mirjeta Zylfiu, avokatja Gashi, lidhur me hudhjen e aktakuzës dhe kundërshtimin e provave.

Në këto rrethana, avokatja Gashi kërkoi formë të posaçme të aktvendimit mbi refuzimin e kërkesës në fjalë.

Nga ana tjetër, i dëmtuari Sabit Krasniqi deklaroi që sot publikisht e njofton prokurorin Krasniqi se nga 16 shtatori kur ka qenë shqyrtimi i parë, e deri më sot vazhdimisht dhe në mënyrë permanente ka marr telefonata kërcënuese.

“Më 14 tetor 2020, derisa kam qenë duke rihapur lokalin e një shokut tim Alush Kryeziu, nga fshati Lubiqevë Komuna e Prizrenit, ka ardhur i akuzuari Jesmiri Ponik, ka hyrë në lokal dhe më është drejtuar me fjalët më banale dhe atë ‘ti shker*ej robt’, ka marr shtekën e bilardos, ka tentuar të më godas me të, por miku im Alush Kryeziu nuk e ka lejuar ku pastaj më ka thenë ‘ja unë ja ti’ ”, deklaroi i dëmtuari Sabit Krasniqi.

Për të gjitha këto kërcënime, mbrojtësi i të dëmtuarit Sabit Krasniqi, avokati Blend Gjini deklaroi se këtë rast e kemi paraqitur në stacionin policor në Prizren.

Pas këtyre, gjykatësi Berisha njoftoi se shqyrtimi i sotëm përfundon, ndërsa pas plotfuqishmërisë të aktvendimit mbi refuzimin e kërkesës për hudhje të aktakuzës dhe kundërshtimit të provave, gjykata do të procedojë në këtë çështje penale.

Ndryshe, sipas aktakuzës së Prokurorisë Themelore në Prizren, i përpiluar më 24 qershor 2020, të pandehurit Mirjeta Zylfiu dhe Jesmiri Ponik, po akuzohen se nga muaji shtator i vitit 2016 e deri në muajin tetor të vitit 2019, në vazhdimësi, duke vepruar në bashkëveprim dhe me qëllim të përfitimit të kundërligjshëm të dobisë pasurore për vete, duke i fshehur faktet e mashtrojnë të dëmtuarin Sabit Krasniqi, nga fshati Lubiqevë, Komuna e Prizrenit.

Duke i premtuar fillimisht fejesë e më pas martesë të rrejshme me një vajzë që në realitet nuk ekziston me emrin Blerta Berisha nga fshati Xërxe, Komuna e Rahovecit, kinse me vendbanim në Zvicër, thuhet në aktakuzë.

Tutje, sipas aktakuzës, nga i dëmtuari Sabit Krasniqi përfitojnë para të gatshme në vlerë prej 5.200 euro, të cilat i dëmtuari ua paguan në disa pjesë të pandehurve me destinimin për ta ndihmuar financiarisht për shërimin nga kanceri Arbëresha Berishën, motrën e Blerta Berishës, bashkëshortes së tij të ardhshme.

Sipas aktit akuzues, të pandehurit Mirjeta Zylfiu dhe Jesmiri Ponik, fejesën dhe martesën e premtuar nuk ia rregullojnë të dëmtuarit Sabit Krasniqi, e as paratë e marra për këtë qëllim nuk ia kthejnë, me të cilat veprime të dëmtuarit i shkaktojnë dëm material.

Me këto veprime, të pandehurit Zylfiu dhe Ponik, po akuzohen se kanë kryer veprën penale: Mashtrimi, nga neni 323 paragrafi 1, lidhur me nenin 31 të Kodit Penal të Republikës së Kosovës. /BetimipërDrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

‘Bëmë baba të të ngjaj’, djali i Ronaldos shkëlqen me pionerët e Juventusit

Cristiano Ronaldo nënshkroi për Juventusin dy vjet më parë, dhe djali i tij Cristiano Junior arriti me të në shkollën e të rinjve te...

Bora zbardh Brezovicën

Rënia e temperaturave gjatë ditëve të fundit ka bërë që në disa vise malore të Kosovës të ketë reshje të borës. Ueb-faqja brezovica.info në llogarinë...

Arbër Rexhaj dhe Arben Gashi janë dy deputetët që nisën përplasjen në Kuvend

Një përplasje fizike mes deputetëve ka ndodhur sot në Kuvendin e Kosovës, pas debatit për të pagjeturit, raporton Express. Siç merr vesh Express, përplasja fillimisht...

Kloppi: Tetë klube në garë për titull në Premier League

Jurgen Klopp beson se tetë klube janë në garë për titull të Premier Leagues. Ai është i bindur se mbajtja e titullit kampion i...

Edhe Hajrulla Çeku mohon se pati përplasje fizike me Arben Gashin

Deputeti i Vetëvendosjes, Hajrulla Çeku, ka mohuar se është përplasur fizikisht me shefin e Grupit Parlamentar të LDK-së, Arben Gashi, derisa ishin duke debatuar...

10 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë dhjetë persona kanë vdekur si pasojë e COVID-19, duke çuar shifrën totale të vdekurve që nga fillimi...

Personi që filmoi masakrën e Krushës së Madhe thotë se Lulzim Basha iu prezantua si kosovar nga Peja

Milaim Bellanica, personi që ka filmuar masakrën e Krushës së Madhe dhe që akuzon Lulzim Bashën se ia ka marrë atë kasetë, ka rrëfyer...

Malishevë, vidhet arka me para në barnatore

Në rrugën ‘Hamdi Berisha’ në Malishevë është vjedhur arka e një barnatoreje. Në raportin e policisë thuhet se personi i cili ka raportuar rastin, ka...

Tajvan/ Zhduket avioni luftarak F-16, autoritete në alarm

Gjatë fluturimit trajnues një avion luftarak F-16 i Forcave Ajrore të Tajvanit është zhdukur nga radarët. Në një deklaratë nga Ministria e Mbrojtjes së Tajvanit...

Guardiola e vazhdon kontratën me Cityn

Pep Guardiola ka firmosur kontratë të re dyvjeçare me Manchester Cityn. Ai do të mbetet te City deri në verën e vitit 2023, njofton...

Prizren, 36 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 748 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 19.772 raste, kurse...

Një mami ‘cool’ si Kylie Jenner

Ajo njihet për jetesën dhe stilin luksoz që shfaq përmes imazheve në rrjete sociale. Është Kylie Jenner e cila për secilin postim të saj merr...

Vdiq nga virusi, kryepopi serb u përcjell me puthje nga mijëra ortodoksë në Beograd

Në një deklaratë me shkrim nga Kisha Ortodokse Serbe, u raportua se Irinej(kryepopi), i cili kishte qenë për një kohë në trajtimin e koronavirusit,...

31-vjeçari nga Mamusha vdes pas infektimit me COVID-19

Një 31-vjeçar ka vdekur në Kosovë pas infektimit me COVID-19. Kështu ka njoftuar Instituti në njoftimin e fundit 24-orësh. Në njoftimin e Institutit bëhet e ditur...

12 vdekje nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.542 mostra të...

Specialja lëshon njoftimin e fundit për Thaçin,Veselin, Selimin e Krasniqin

Dhomat e Specializuara kanë njoftuar se sot do të mbahet një konferencë për të njoftuar lidhur me ecurinë e çështjes në rastin e ish-presidentit...

Lajmet e Fundit

Zbulohet mashkulli që e priti Arten në Zvicër

Arta Nitaj është një nga femrat më të përfolura në shoubizin mbarëshqiptar. Jeta luksoze që bën e ka vënë në vëmendjen e publikut ndaj komentohet...

Prizreni në një rikthim të vlerave kulturore me manifestimin “Shpata e Fjalës”

Nue Oroshi Prizreni qyteti i cili historikisht ka një traditë të gjatë të vlerave kulturore në shumë lëmi të jetës kulturore si në art,poezi,prozë dhe...

Posta me shërbim të ri të “Dërgesave Online”

Posta e Kosovës sot ka nënshkruar një kontratë për një shërbim të ri me konsumatorët, “Dërgesa Online”, duke iu përshtatur nevojave të tregut, zhvillimit...

Totaj i PDK-së viziton Këshillin e Bashkësisë Islame në Prizren

Kryetari i KBI-Prizren, Mr. Besim ef. Berisha, së bashku me kryeimamin Dr. Orhan ef. Bislimaj dhe sekretarin Dr. Faruk ef. Ukallo, e pritën në...

Iu dha lamtumira e fundit kolosit të muzikës së mirëfilltë shqipe, Ismet Peja

Ismet Peja nëpërmjet këngëve të tij që shprehin gëzim, dashuri e dhimbje, ka treguar se kush është populli shqiptar. Kështu u tha në ceremoninë lamtumirës,...