8 C
Prizren
E martë, 27 Tetor, 2020

Prizren: Rigjykimi ndaj policëve se liruan veturën e pazhdoganuar, tre dëshmitarë tregojnë për rastin

Dëshmitari Fisnik Kuqi, ka deklaruar se vetura me të cilën ishte vetaksidentuar, nuk ishte në emrin e tij, pasi që posa e kishte blerë, si dhe ajo nuk ishte e regjistruar me targa të Kosovës.

Një deklaratë të tillë, ai e ka dhënë në seancën e rigjykimit që është mbajtur të premten, në Gjykatën Themelore në Prizren, në rastin ku dy zyrtarët policorë, Flurim Tafolli dhe Rexhep Krasniqi, akuzohen për keqpërdorim të detyrës zyrtare.

Tafolli dhe Krasniqi, akuzohen se e kanë liruar një veturë të vetaksidentuar, megjithëse ajo ka rezultuar e pazhdoganuar, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Dëshmitari Kuqi, ka deklaruar se para se të vetaksidentohej, automjetin e kishte blerë nga një i afërm i tij dhe pas rastit, ai ka thënë se e kishte telefonuar Flamur Kuqin.

“Atë ditë unë e kamë thirr djalin e axhës, ka qenë i afërmi më afërt që ka qenë aty dhe kjo ka qenë arsyeja”, ka thënë dëshmitari Fisnik Kuqi.

Ai ka thënë se me policinë personalisht ai nuk ka arritur të merret, pasi që sipas tij, me këtë mund të jetë marrë, djali i axhës së tij, Flamur Kuqi, duke shtuar se i njëjti automjet gjendet në terminalin doganor.

Kurse, dëshmitari Flamur Kuqi, ka deklaruar se qëndron pranë deklarimeve të mëhershme të tij, duke mohuar se ishte liruar automjeti i marr nga Policia.

“Në momentin që unë në vend të ngjarjes kam mbërritur, policëve ju kam deklaruar se nuk i kam dokumentet e veturës dhe se automjetin e ka tërhequr “marimanga”. Vetura nuk është liruar, është vërtetu që nuk janë dokumentet dhe përsëri ka shkuar në polici, pasi që tërë kohën vetura ka qëndruar në plaç, ku edhe është tërhek me “marimangë”, nga vendi i ngjarjes”, ka thënë dëshmitari Kuqi.

Në pyetjen e mbrojtësit të të akuzuarit Rexhep Krasniqi, avokati Asman Hoxha, sky dëshmitar ka thënë se qëndron pranë deklaratës që e ka dhënë në prokurori.

“Deklarata ime është se për momentin nuk janë dokumentet, kjo ka qenë përgjigjja që më ka dhënë djali i axhës dhe unë ashtu ia kam interpretuar policisë, nuk e kam ditë që vetura ka qenë e pa doganuar”, ka deklaruar Kuqi.

Në seancën e së premtes, e ka vazhduar dëshminë e tij, edhe dëshmitari Naser Jasharaj, pasi që në seancën e kaluar kishte kërkuar nga kryetarja e trupit gjykues, gjykatësja Ajser Skenderi, ta ndërpres dëshminë e tij, pasi që nuk ndihej mirë me shëndet.

Duke u përgjigjur në pyetjen e gjykatëses Skenderi, dëshmitari ka deklaruar se për këtë veturë ishte interesuar pasi që kishte marrë një telefonat nga Bexhet Kuqi.

“Unë ta thërras Florimin, jam takuar me Rexhepin dhe Florimin dhe i kamë pyet për kerrin, i kam shpjegu se më ka thirrë Bexheti, ndërsa Flurimi më ka thënë “mos u mirr ti me këtë punë”, ka thënë ai, duke thënë se nuk e di se çfarë është bërë më tutje me këtë veturë.

Në këtë seancë, mbrojtësi i të akuzuarit Flurim Tafolli, avokati Arben Ramadani, i ka propozuar trupit gjykues që për seancën e radhës, në cilësë të dëshmitarit të ftohet komandanti i Njësisë së Trafikut, Sabit Kabashi, që sipas tij, të sqarojë rrethanat në rastet e vetëaksidenteve dhe në rastet kur automjeti është pa dokumentacionin e duhur, çfarë procedura standarde duhet të ndiqen.

Pasi është aprovuar ky propozim, seanca e ardhshme në këtë rast, pritet të mbahet më 12 shkurt 2020, nga ora 09:30.

Gjykata Themelore në Prizren me datën 3 prill 2019, Flurim Tafollin dhe Rexhep Krasniqin i kishte liruar nga akuza në mungesë të provave.

Ndërsa, pas ankesës së Prokurorisë Themelore në Prizren, me datë 20 gusht 2019, Gjykata e Apelit e ka kthyer lëndën në rigjykim.

Në aktakuzën e Prokurorisë Themelore në Prizren, e ngritur më 26 shkurt 2018, me të cilën të pandehurit Flurim Tafolli dhe Rexhep Krasniqi akuzohen se duke vepruar në cilësinë e zyrtarëve policorë më 12 shtator 2017, kanë liruar një veturë të vetë – aksidentuar,  megjithëse e njëjta ka rezultuar e pa zhdoganuar.

Sipas aktakuzës, në automjetin e liruar nga të pandehurit kanë qenë të vendosura tabelat e regjistrimit të një automjeti tjetër, andaj sipas organit të akuzës, ata është dashur ta dërgojnë automjetin në terminal doganor, e jo ta lirojnë. /Betimipërdrejtësi

- Advertisement -

Më Shumë

Kuvendi dhe Posta promovojnë pullën postare “Heroinat e Kosovës”

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani së bashku me përfaqësuesit e Postës së Kosovës kanë bërë promovimin e pullës postare “Heroinat e Kosovës”,...

“E kam njohur në burg”, spikerja e lajmeve tregon si u dashurua me politikanin

Sot në emisionin Rudia në Tv Klan ka qenë një çift i njohur i ekranit. Edhe pse ende shumë të rinj në moshë ata...

Prizren: Dënohet me vetëm 3 mijë euro pronari i kompanisë ku i vdiq punëtori 17-vjeçar

  Dy vjet më parë, një 17-vjeçar kishte vdekur në vendin e tij të punës, pas një aksidenti. E për këtë rast, Gjykata Themelore në...

Thesari kërkon kthimin e 2 milionëve

Thesari i Shtetit sot ka dërguar një letër zyrtare në adresë të kompanisë “LDA Group” që dyshohet se ka marrë jashtëligjshëm mbi dy milionë...

Mungonin paratë për rrugën Prizren–Prevallë, kështu u zbulua hajnia e dymilionëshit në Thesar

Zyrtarët e Ministrisë së Infrastrukturës kanë arritur të vërejnë të parët vjedhjen e mbi dy milionë eurove nga Thesari i Shtetit. Kjo pasi që...

Sot u nënshkruan marrëveshjet për subvencionimin në fushën e kulturës, rinisë dhe sportit në Malishevë

Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në Komunën e Malishevës, përkatësisht drejtori i kësaj drejtorie, Rexhep Mazreku, ka nënshkruar marrëveshjet për subvencionimin e organizatave...

Prokuroria Themelore në Prizren, 9 aktakuza kundër 10 personave

Prokurori i Shtetit ju njofton se gjatë 24 orëve të fundit, nga prokuroritë themelore janë ngritur 44 aktakuza, kundër 51 personave, për vepra të...

Kompleksi i Xhamisë së vjetër në Laskovec merr statusin e monumentit në mbrojte shtetërore

Me propozim të Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, Xhamia e vjetër e fshatit Arbëri (Leskovec) i është shtuar regjistrit të monumenteve në...

U përurua ndriçimi publik në Drenoc, investim i KFOR-it dhe Komunës së Malishevës

Sot në fshatin Drenoc, përkatësisht në rrugën “Asllan Laci”, është përuruar rregullimi i ndriçimit publik, investim i përbashkët i Komunës së Malishevës dhe KFOR-it,...

Veseli zbulon pllakën përkujtimore të UÇK-së në Bresanë të Sharrit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, ka zbuluar sot në Bresanë të Sharrit pllakën përkujtimore kushtuar luftëtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Veseli...

Mbyllin lokalet që s’respektuan masat në Prizren

Një aksion është zhvilluar në orët e mesnatës në Prizren, ku ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, bashkë me Inspektoratin dhe Policinë e Kosovës kanë...

Shtëpia e familjes Rada në Prizren, pjesë e regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore në Mbrojtje të përkohshme

Shtëpia e familjes Rada i është shtuar regjistrit të Listës së Trashëgimisë Kulturore dhe ka marr statusin e monumentit në mbrojtje të përkohshme, njofton...

Vdes punonjësi i QKMF-së në Prizren, ishte i infektuar me COVID-19

Ka vdekur Bashkim Qollopeku, punonjës në Qendren e Mjekësisë Familjare në Prizren. I ndjeri ishte i infektuar me COVID-19. Lajmin për Klan Kosova e ka konfirmuar...

Ilaçi që shëroi Trumpin, në Kosovë shitet nga 81 deri në 320 euro

Ka afro dy muaj, kur i pari i Shëndetësisë aprovoi kërkesën për importimin e tyre. E në mesin e këtyre medikamenteve, që në Klinikat e...

Kryetari i Rahovecit flet për historinë e përdorimit të gjuhës bullgare në këtë qytet

Në shumë familje në Rahovec për dekada është komunikuar në gjuhën bullgare. Një veprim i tillë vazhdon edhe sot por shumë më pak. Për...

Gjenden rreth 200 mijë euro në Malishevë

Policia ka arrestuar dy persona të dyshuar në Malishevë, pasi gjatë kontrollit në veturën e tyre janë gjetur rreth 200 mijë euro, raporton Express Rasti...

Lajmet e Fundit

Shtyhet seanca për mosdeklarim të pasurisë ndaj asambleistit në Rahovec

Të hënën në Gjykatën Themelore në Gjakovë, dega në Rahovec, ka dështuar të mbahet seanca fillestare ndaj asambleistit të Komunës së Rahovecit, Dervish Qadraku,...

Prizren, shtyhet gjykimi ndaj Ilir Haxhiaj i cili po akuzohet për rrahjen e gruas e cila më pas kishte vdekur në QKUK

ë hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren ka dështuar të mbahet shqyrtimi gjyqësor ndaj Ilir Haxhiaj, i cili po akuzohet se ish-bashkëshortes së tij,...

Ministria e Infrastrukturës e mbajti 10 ditë të fshehur skandalin e 2 milionëshit, dëshmojnë dokumentet

Një ditë pas vjedhjes dy milionë eurove nga Thesari i Shtetit, Zyrtari Kryesor i Financave të Ministrisë së Infrastrukturës, i ka njoftuar krerët e...

Kryetari i Rahovecit flet për historinë e përdorimit të gjuhës bullgare në këtë qytet

Në shumë familje në Rahovec për dekada është komunikuar në gjuhën bullgare. Një veprim i tillë vazhdon edhe sot por shumë më pak. Për...

Irfan Fusha dënohet me 500 euro gjobë

Të hënën, në Gjykatën Themelore në Prizren, është shpallur aktgjykim dënues ndaj Irfan Fushës, person përgjegjës i kompanisë “Abi Elif”, i akuzuar për veprën...