24.8 C
Prizren
E mërkurë, 21 Korrik, 2021

Prizren, shtetasi i Shqipërisë dënohet me 600 euro pasi e pranoi se ia dha policit kufitar 10 euro ryshfet

Shpëtim Jonuzi nga Shqipëria është dënuar me 600 euro pasi e ka pranuar fajësinë  për dhënie të 10 eurove ryshfet një polici në kufi me Kosovën. Fillimisht, ai është dënuar me gjashtë muaj burgim dhe 200 euro gjobë por me pajtim të akuzuarit dënimi është i konvertuar në gjobë.

Vendimi është marrë të hënën në Gjykatën Themelore në Prizren kur akuzuari e ka pranuar fajësinë pasi është konsultuar me Muhamet Shalën, avokat mbrojtës i caktuar sipas detyrës zyrtare ndërsa propozimin nuk e ka kundërshtuar as prokurori Genc Nixha.

Kryetarja e trupit gjykues Ajser Skenderi fillimisht të akuzuarin Jonuzi e dënoi me gjashtë muaj burgim dhe 200 euro gjobë. Por, me pëlqimin e të akuzuarit, dënimi me burg iu zëvendësua në dënim me gjobë në lartësi prej 600 euro në të cilën dënim i është llogaritur edhe koha e kaluar në paraburgim, raporton “Betimi për Drejtësi”.

Po ashtu, sipas aktgjykimit, i akuzuari obligohet të paguajë edhe shpenzimet procedurale dhe atë paushallin gjyqësor në shumë prej 50 euro ndërsa shumën prej 50 euro për fondin e kompensimit të viktimave.

Sipas aktakuzës, Shpëtim Jonuzi ngarkohet se më 5 korrik të vitit.02021 rreth orës 21:10 në pikë kalimi kufitar në Vërmicë, në mënyrë të drejtpërdrejtë i ofron dhuratë të paarsyeshme apo përfitim tjetër personit zyrtar, në mënyrë që ky i fundit të mos veprojë në pajtim me detyrën e tij zyrtare, ashtu që deri sa ishte duke udhëtuar nga Republika e Shqipërisë për në Republikën e Kosovës përmes autobusit të agjensionit “XXL Travel” me ç’ rast pasi që zyrtari policor F.Krasniqi verifikon ndalesën hyrëse të bashkëshortes së tij Luljeta Jonuz, i pandehuri në atë moment nxjerr nga xhepi një kartëmonedhë në shumë prej 10 euro dhe ia ofron policit kufitar i cili njofton mbikëqyrësin e tij.

Tutje sipas akuzës, i njëjti ndalohet nga policia dhe i janë sekuestruar përkohësisht dokumentet personale, së bashku me kartëmonedhën në shumën prej 10 euro.

Dhe me këtë sipas prokurorisë, i akuzuari Jonuzi ka kryer veprën penale “dhënia e ryshfetit” nga neni 422 par 1 të Kodit Penal, ku dënimi parashihet me gjobë dhe me burgim deri në 5 vjet./BetimipërDrejtësi

Më Shumë

Zafir Berisha vizitoi Bashkësinë Islame në Prizren

Kryetari i Nismës në Prizren, Zafir Berisha, për nder të festës së Kurban Bajramit, vizitoi Këshillin e Bashkësisë Islame në Prizren. “Festa e Kurban Bajramit...

Totaj për VV-në e Prizrenit: Nuk e kam besuar që janë kaq të dobët

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka thënë në emisionin dPt te Fidani në T7 se qeverisja lokale e VV-së në...

Arkivi i Kosovës çel në Tiranë ekspozitë për Ukshin Hotin

Ekspozita me titull “Bëje ose vdis!”, kushtuar jetës dhe veprimtarisë së Ukshin Hotit, e përgatitur dhe ideuar nga kryeshefi i Agjencisë Shtetërore i Arkivave...

Prizren, 147 kallëzime penale për dhunën në familje

Në Prokurorinë Themelore në Prizren, është mbajtur takimi i rregullt i grupit koordinues me akterët të cilët merren me trajtimin e rasteve dhe veprave...

Arrestohet një shtetas i Shqipërisë në Vërmicë, u kap me armë

Policia e Kosovës ka arrestuar një shtetas të Shqipërisë pasi në veturën që po hynte në pikën kufitare të Vërmicës, i është gjetur një...

Këngëtarja shqiptare i lë të gjithë pa fjalë me bikinit e kaltra gjatë pushimeve në bregdet

Këngëtarja shqiptare Beatrix Ramosaj i ka lënë të gjithë pa fjalë me bikinit e kaltra, teksa po kalon disa ditë të bukura në jugun...

Një raste me Covid-19 në Spitalin e Prizrenit

Në klinikat COVID të Qendrës Klinike Universitare të Kosovës dhe spitalet e përgjithshme janë duke u trajtuar 90 pacientë nga COVID-19. Siç njofton SHSKUK prej...

Nëntë persona vdesin nga përmbytjet në Gjermani

Të paktën nëntë persona kanë humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë zhdukur në Gjermani pasi shirat e rrëmbyer i kthyen rrugët në përrenj...

Totaj uron Kurban Bajramin

Kryetari i PDK-së në Prizren, Shaqir Totaj ka uruar Kurban Bajramin. Në një komunikat për medie, Totaj tha se festa e Kurban Bajramit, përçon kultivimin...

Dënohen me burg e gjobë dy të akuzuarit që rrahën teknikun medicinal në Dragash

Gjykata Themelore në Prizren – Dega në Dragash, ka dënuar me burg dhe gjobë dy të akuzuarit për sulm ndaj teknikut medicinal në vendin...

1 milion turistë në Shqipëri, gjysma prej tyre nga Kosova

Turizmi shqipfolës duket se do të mbajë peshën kryesore edhe këtë sezon turistik, pasi vizitorët nga Kosova gjithnjë e më shumë po zgjedhin Shqipërinë...

Kanye West nuk i ecë mirë me femra, dështon edhe me Irina Shayk

Kohët e fundit Kanye West dhe Irina Shayk nisën një romancë mes tyre. Fillimisht u tha si thashethemem në media e më pas u...

40-vjeçari rrëzohet për vdekje derisa ishte duke u ngjitur në mal me djalin 9-vjeçar të fejuarës së tij

Utah, një 40-vjeçar është rrëzuar për vdekje teksa ishte në një udhëtim hiking me djalin 9-vjeçar të të fejuarës së tij. Adrian Vanderklis mori djalin...

Arsenali transferon White-n

Arsenali  është afër që ta transferojë Ben White-n, pasi oferta është pranuar nga Brightoni. Topçinjtë kanë qenë në bisedime për javë të tëra në lidhje...

Hiqen tarifat për studentët e nivelit Bachelor dhe Master në UP

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë e Inovacionit, Arbërie Nagavci ka njoftuar janë hequr tarifat për nivelin Bachelor dhe Master në Universitetin e Prishtinës. Kështu ka...

Totaj thotë se fshati Tupec ka mungesë të ujit të pijes

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, është takuar me kryetarin e fshatit Tupec të Hasit, me të cilin ka biseduar rreth...

Lajmet e Fundit