33.8 C
Prizren
E enjte, 29 Korrik, 2021

Prizren: Shtetasi i Shqipërisë dënohet me 350 euro gjobë, tentoi t’ia jep 10 euro ryshfet policit kufitar

Eduart Dervishaj nga Shqipëria, të martën, është dënuar nga Gjykata Themelore e Prizrenit me 350 euro gjobë për dhënie të ryshfetit, pasi që i njëjti paraprakisht kishte arritur marrëveshje për pranimin e fajësisë me Prokurorinë Themelore në Prizren.

Në seancën për shqyrtimin e marrëveshjes për pranimin e fajësisë, prokurorja e rastit, Ervehe Gashi dhe mbrojtësi i të akuzuarit, avokati Osman Zajmi, kanë deklaruar se marrëveshja është arritur me vullnetin e lirë të të akuzuarit dhe pa presion.

I akuzuari Dervishaj, ka deklaruar se e pranon fajësinë dhe se me vullnet ka hyrë në negociata me prokurorinë për arritjen e marrëveshjes për pranimin e fajësisë, duke hequr dorë nga ankesa dhe duke pranuar dënimin plotësues të mos hyrjes në Kosovë për një vit.

Kryetari i trupit gjykues, Skender Çoçaj, ka pranuar marrëveshjen e arritur në mes palëve për pranimin e fajësisë dhe i ka shqiptuar të njëjtit 350 euro gjobë dhe ia ka ndaluar të njëjtit hyrjen në Kosovë për periudhën prej një viti pas plotfuqishmërisë së këtij aktgjykimi.

Ndryshe, Eduart Dervishaj, akuzohej nga organi i akuzës së më 6 shkurt 2018, në pikën kufitare të Vërmicës, gjatë hyrjes në Kosovë, ka tentuar t’i jep ryshfet policit kufitar me qëllim që të mos e ndalojë personin që ishte me të Armand Likaj, i cili ishte i kërkuar nga forcat e rendit në Shqipëri.

Sipas aktakuzës, i akuzuari kishte futur 10 euro në dokumentet e udhëtimit me qëllim që të mos alarmohej prezenca e të kërkuarit Likaj në automjet, por polici kufitar Muhamet Syla, kishte reaguar duke bërë arrestimin e të njëjtëve për procedurat e mëtutjeshme./betimiperdrejtesi/

Më Shumë

Sot përurohet shtatorja e Fadil Vokrrit

Ministria e Kulturës ka bërë të ditur se sot do të përurohet shtatorja e ikonës të futbollit shqiptar, Fadil Vokrrit. Përurimi do të bëhet në...

Situatë kritike nga zjarri në Karaburun, arrijnë 40 ushtarë

Vijon të jetë aktiv zjarri në gadishullin e Karaburunit. Edhe pse punonjësit e zonave te mbrojtura kanë qenë gjatë gjithë natës në terren për...

Tri vjet pa Adem Demaçin

Sot bëhen tri vjet që kur ndërroi jetë veprimtari i çështjes kombëtare, Adem Demaçi, i njohur si Mandela i Kosovës. Me prejardhje nga fshati Lupq...

Haskuka: Edhe sot u vërtetua dyfytyrësia e opozitës në Prizren

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, i ka quajtur dyfytyrësh kuvendarët e opozitës në Kuvend. “Sot edhe njëherë u vërtetua dyfytyrësia e asamblistëve opozitarë në Prizren!”,...

Ministri Çeku i dërgon telegram ngushëllimi familjes së piktorit Zef Toçi

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, u ka dërguar telegram ngushëllimi familjes së piktorit Zef Toçi. Telegram ngushëllimi: E nderuar familje Toçi, Me pikëllim sot...

Kaq mund të gjobiteni nëse e merrni produktin pa kupon fiskal

Përveç bizneseve të cilat janë të detyruara t’u lëshojnë kupon fiskal secilit blerës, edhe konsumatorët janë të obliguar ta kërkojnë kuponin për çfarëdo blerje,...

Meçi Joshua vs Fury pas pak muajsh, thotë promotori Hearn

Meçi i shumëpritur në kategorinë e rëndë mes Anthony Joshuas dhe Tyson Fury ka mundësi reale të zhvillohet në muajin shkurt, ka thënë Eddie...

Merret vendimi për shoferin e autobusit që u aksidentua në Kroaci

Gjykata e Qarkut në Slavonski Brod të Kroacisë ia ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji shoferit të autobusit me targa nga Kosova...

Distria Krasniqi siguron medaljen olimpike, kalon në finale të “Tokio 2020”

Xhudistja jonë, Distria Krasniqi ka arritur në finalen e madhe të Lojërave Olimpike “Tokio 2020” në kategorinë deri në 48 kilogramë në xhudo. Distria e...

Vendoset për të ardhmen e Vedat Muriqit

Përpara takimit të djeshëm mes Lazios dhe Triestinës, Maurizio Sarri, Claudio Lotitto dhe Igli Tare kanë drekuar së bashku. Ka qenë pikërisht merkatoja e klubit...

Shaqiri pritet të largohet nga “Anfield

Xherdan Shaqiri pritet të largohet nga Liverpooli gjatë kësaj vere. Ekipi anglez po planifikon të bëj ndryshime dhe njëri prej të larguarve pritet të...

Manjola Nallbani poston videon seksi të Jennifer Lopez, fansat: Më super femër je ti se JLo

Një ditë më parë, Jennifer Lopez,festoi 52-vjetorin e lindjes. Në profilin e saj në “Instagram”, këngëtarja dhe aktorja e famshme postoi një video ku...

Rrahje ndërmjet dhjetë personave në Suharekë

Policia e Kosovës ka njoftuar për në rast rrahje që ka ndodhur në mes dhjetë meshkujve, pas një mosmarrëveshje që kanë pasur. Të lënduarve i...

Majlinda Kelmendi mposhtet në 1/16 e finales

Kampionja olimpike, Majlinda Kelmendi, është eliminuar në 1/16 e finales në kategorinë -52 kilogramë në xhudo. Kelmendi u mposht nga hungarezja Reka Pupp  pasi gjyqtarja...

Oriola Marashi zhvishet në natyrë

Modelja shqiptare, Oriola Marashi, është mjaftë aktive në rrjete sociale ku vazhdimisht publikon fotografi e video nga jeta e saj e përditshme. Oriola ka mahnitur...

Kurti e Gërvalla nisen për Kosovë, ministrja: Gjendja e pacientëve është stabile, fëmijët e kishin të shkruar në fytyrë tmerrin e përjetuar

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti së bashku me zëvendësen e tij, Donika Gërvalla, janë nisur për në Kosovë, pas vizitës që iu bënë mbrëmë...

Lajmet e Fundit