17.8 C
Prizren
E martë, 28 Shtator, 2021

Prizren/ Vozitësi dyshohet se i dehur goditi për vdekje motoçiklistin

Gjykata e Prizrenit ka njoftuar se ia ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji të pandehurit K. G., nën dyshimet se në gjendje të dehur ka goditur motoçikletën ku si pasojë e këtij aksidenti ka mbetur i vdekur viktima A.B.K.G., po dyshohet se ka kryer veprat penale rrezikimi i trafikut publik dhe ngasja në gjendje të paaftë apo të dehur.

Sipas Prokurorisë, me datë 12 shtator në orët e mbrëmjes, në rrugën lokale Suharekë – fshati Peqan, i pandehuri K.G., nga pakujdesia me të arritur në hyrje të fshatit me anën e majtë të pjesës se parë të automjetit goditet në pjesën anësore të motoçikletës të cilën ka qenë duke e drejtuar tani i ndjeri A.B., i cili ka qenë duke lëvizur nga drejtimi i kundërt fshati Peqan – Suharekë dhe si pasojë e kësaj ngasësi i motoçikletës mbetet i vdekur në vendin e ngjarjes.

“K.G., ka drejtuar automjetin në gjendje të paaftë, në ndikim të alkoolit, sipas alkool testit ka rezultuar se ka 1.11% promil, me ç’rast shkaktohet aksidenti që rezulton me vdekjen e viktimës A.B.”, thuhet më tej në njoftimin e gjykatës.Masa e paraburgimit ndaj të dyshuarit K.G., do të llogaritet nga data e arrestimit 12 shtator 2021 dhe mund të zgjasë deri më datën 12 tetor 2021.Gjykata me rastin e caktimit të paraburgimit ndaj të pandehurit ka vlerësuar se ekzistojnë arsyet ligjore për caktimin e masës së paraburgimit, dhe me lënien në liri të të pandehurit ekziston rreziku se i njëjti mund të fshihet apo të jepet në arrati me qëllim të shmangies nga përgjegjësia penale, me çka do të pamundësonte zhvillimin e rregullt të procedurës penale.

Kundër këtij vendimi, pala e pakënaqur ka të drejtë ankese në Gjykatën e Apelit, ankesa kundër këtij aktvendimi nuk e shtynë ekzekutimin e tij.

Më Shumë

Nagavci: Mbi 65 për qind e mësimdhënësve janë vaksinuar me të dy dozat

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MASHTI), Arbërie Nagavci thotë se janë bërë të gjitha përgatitjet e duhura, që viti i ri shkollor...

Sot fillon mësimi, nxënësit rikthehen nëpër shkolla

Pas dy shtyrjeve për shkak të pandemisë me koronavirus, sot në Kosovë fillon viti i ri shkollor. Ministrja e Arsimit Arbërie Nagavci ka bërë të...

Mimoza Hoxha garon në listën e LDK-së për kuvendare të Kuvendit të Prizrenit

Profesoresha e Shkollës së Mesme “Ymer Prizreni” në Prizren, Mimoza Hoxha, në zgjedhjet e tetorit garon për kuvendare të Kuvendit të Prizrenit. Ajo garon në...

Rahoveci demolon Lirinë

Skuadra e Lirisë mbetet pa fitore në Ligë të Parë A edhe pas pesë xhirove, ndërsa sot ka pësuar humbjen më të thellë të...

Prizren/ Pengon policët në kryerje të detyrës, arrestohet

Një person është arrestuar në Prizren, pasi që i njëjti ka penguar zyrtarët policorë në kryerjen e detyrës zyrtare, shkruan PrizrenPress Ngjarja ka ndodhur dje...

Zafir Berisha: Ekipi im në Prizren, më profesionali

Kandidati për kryetar Prizrenit nga Nisma Socialdemokrate për kryetar të Prizrenit në zgjedhjet e 17 tetorit, Zafir Berisha ka thënë se ka një ekip...

A është Malisheva bastion i Nismës? Krasniqi: Qytetarët do të votojnë për ndryshim

Alban Krasniqi, kandidat i VV’së për kryetar të Malishevës është optimist për rezultatin zgjedhor në këtë komunë. Thotë se më s’ka bastione në Kosovë. Malisheva...

Prizreni, komuna e dytë me më së shumti raste aktive me COVID

Sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë gjatë 24 orëve të fundit janë shënuar katër raste të vdekjes dhe 84 raste të reja me COVID-19,...

Zafir Berisha: Hapësirat publike do t’i kthehen qytetarëve

Kandidati i Nismës për kryetar të Prizrenit, Zafir Berisha, në kuadër të fushatës zgjedhore, ka vizituar lagjen “Ortakoll” të qytetit. Ai, ka premtuar se hapësirat...

Kush është “ariu shqiptar” që nuk njeh asnjë humbje deri tani, radhën e ka ukrainasi

"Ariu shqiptar” Reshat Mati do të ndeshet ditën e shtunë ndaj ukrainasit Vladyslav Baranov, ku do të kërkojë fitoren e 11-të në karrierën e...

Aksident me fatalitet në Gjonaj të Prizrenit, vdes një person

Një person ka vdekur si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur mbrëmë rreth orës 19:50 në fshatin Gjonaj të Prizrenit, shkruan PrizrenPress Policia e...

Shtyhet gjykimi ndaj të akuzuarve lidhur me ndërtimin e Shtëpisë së Kulturës në Zhur të Prizrenit

Në, Departamentin e Krimeve të Rënda të Gjykatës Themelore në Prizren, ka dështuar të mbahet gjykimi kundër Almir Saitit dhe tre zyrtarëve tjerë, të...

Krasniqi i VV-së akuzon PDK-në dhe Nismën për keqqeverisje në Malishevë

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të Malishevës, Alban Krasniqi, ka akuzuar Nismën dhe PDK-në të cilat kanë drejtuar më herët Malishevën se nuk...

Usyk e shokon Joshuan, e mund dhe shpallet kampion bote

Boksieri ukrainas, Oleksandr Usyk ka arritur ta mposht Anthony Joshuan dhe të shpallet kampion bote në peshat e rënda në kategoritë WBA, IBF dhe...

Masa e targave si akt fuqie i gjithanshëm

Fillimi i jetësimit nga Kosova të një mase reciprociteti- vendosja e targave të përkohshme  kosovare për automjetet me targa serbe, është një masë inteligjente...

Shtyhet gjykimi për vrasje në Suharekë

 Për shkak se anëtarja e trupit gjykues, gjykatësja Arjeta Gashi, mungoi për shkaqe shëndetësore, është shtyrë seanca e paraparë për të premten në Gjykatën...

Lajmet e Fundit