1.8 C
Prizren
E enjte, 23 Mars, 2023

Qeveria i përmend ndihmat për skemat sociale dhe 100 euro e ndara për pensionistët

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka përmendur në mbledhjen e Qeverisë 6 milionë eurot e ndara muaj më parë për përfituesit e skemave sociale në vend, raporton Ekonomia Online.

Ndërkohë, mediet në vend raportuan se vendimi për ndarjen e mjeteve shtesa është marrë gjatë ditës së sotme, përçka bëri të reagojë edhe zëdhënësi i Qeverisë, Përparim Kryeziu.

Ai në një postim në Facebook, ka thënë se Qeveria nuk ka ndarë nga 100 euro shtesë për pensionistët.

Ai ka thënë se në fjalën hyrëse në mbledhjen e qeverisë, kryeministri Kurti vetëm i ka shpalosur masat që janë marrë në të kaluarën.

“Raportimet se Qeveria në mbledhjen e sotme dyfishoi ndihmat për skemat sociale dhe ndau 100 euro shtesë për pensionistët janë të pasakta. Kryeministri Kurti në fjalën e tij hyrëse nuk prezantoi masa të reja por vetëm po shpaloste masat e deritanishme që Qeveria ka marrë si përgjigje ndaj inflacionit në vend”, ka shkruar Kryeziu.

Në mbledhjen e 81-të të qeverisë, shefi i Qeverisë tha se kjo kategori, ndonëse është goditur nga rritja e çmimeve, problemi i tyre nuk zgjidhet duke e rrënuar sistemin pensional të vendit, duke iu referuar mundësisë për tërheqje të mjeteve nga TRUST-i.

“Pensionistët janë po ashtu janë goditur nga lëvizjet e çmimeve. Ne mendojmë se situata e afërsisht 400 mijë përfituesve këtu nuk adresohet përmes rrënimit të sistemit pensional të vendit, meqë këta individë janë të pensionuar, andaj përgjigjen e kemi gjetur në mbështetjen e përkohshme prej 100 euro për secilin prej tyre, pasi që tashmë i kemi rritur pensionet bazë për 11%, duke u siguruar që asnjë pension të mos jetë nën 100 euro”, është shprehur Kurti.

Më Shumë

Moti sot: Temperatura deri në 18 gradë Celsius

Sot në Kosovë parashikohet të mbajë mot kryesisht me diell, por me acar në orët e mëngjesit. Era do të fryjë drejtimesh të ndryshme me...

5 gjërat kryesore nga takimi i Ohrit

Bashkimi Evropian e ka quajtur si shumë të suksesshëm takimin e 18 marsit në Ohër mes kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb,...

Lajmet e Fundit