22.8 C
Prizren
E mërkurë, 10 Gusht, 2022

Rusia akuzon SHBA-të për përfshirje të drejtpërdrejtë në luftën në Ukrainë

Për herë të parë që nga fillimi i luftës në Ukrainë, Rusia pretendon se Shtetet e Bashkuara janë të përfshira në mënyrë të drejtpërdrejt në luftë.

Zëdhënësi i ministrisë së Mbrojtjes në Rusi, ka akuzuar Shtetet e Bashkuara për aprovimin e dërgimit të sistemeve moderne raketore amerikane që po i përdorin ushtarët ukrainas, transmeton Telegrafi.

Gjeneral-lejtnant Igor Konashenkov, pretendon se Rusia ka arritur të “incizoj” bisedat mes zyrtarëve ukrainase që e dëshmojnë sipas tij pretendimet.

Në anën tjetër, zëdhënësi i Pentagonit ka deklaruar se Shteteve e Bashkuara e kanë “furnizuar” Ukrainën me informacione sensitive, që do t’i ndihmonin ata të kuptojnë rrezikun me të cilin po përballet vendi i tyre pas agresionit rus.

Kujtojmë që Shtetet e Bashkuara i kanë dërguar Ukrainës sistemin e avancuar raketor HIMARS, që njihet për precizitet dhe ka raketa me rreze të mesme veprimi.

Vendet perëndimore kishin shmangur përfshirjen e drejtpërdrejt në luftë, duke zgjedhur që ta ndihmojnë Ukrainën duke i dërguar armë të ndryshme. /Telegrafi/

 

Më Shumë

Vetaksident në dalje të Malishevës, pesë të lënduar

Një vetaksident ka ndodhur në dalje të Malishevës. Si pasojë pesë persona janë lënduar, njëri nga ta ka lëndime më të rënda. Lajmin e ka dhënë,...

Zvicerania nuse në Prizren: Bëmë dasmë me një mijë euro

Historia e dashurisë mes zviceranes Barbara dhe Gencit nga Prizreni që përfundoi me martesë 32 vite më parë. Tashmë është bërë 59-vjeçare, por 32 vjet...

Lajmet e Fundit