-0.2 C
Prizren
E martë, 5 Dhjetor, 2023

Sandro Tonali e pranon se ka vënë bast për Milanin

Pasditen e djeshme, 17 tetor, Sandro Tonali së bashku me avokatin e tij shkuan në Prokurorinë e Torinos për seancën e tij për çështjen e basteve, takim që zgjati gati tre orë. Mesfushori i Newcastle tha se i vjen keq për sjelljen e tij dhe ishte i gatshëm të bashkëpunonte me drejtësinë për t’i dhënë fund ndoshta momentit më të vështirë të karrierës dhe jetës së tij.

 

Siç raportohet në edicionin e sotëm të “La Gazzetta dello Sport”, Tonali ka pasur tashmë një bisedë me Giuseppe Chine. Prokurori federal e priti mëngjesin e djeshëm pas një bisede fillestare të ndodhur të dielën. Gjithçka ka ndodhur në një vend sekret me Tonali-n i cili ka treguar gjithçka që i ka ndodhur dhe gjithçka ka bërë muajt e mëparshëm.

Prandaj, ish-lojtari i Milan-it e ka raportuar veten në organin e drejtësisë sportive dhe sigurisht ka pranuar se ka vënë bast edhe për futbollin, duke qenë se Drejtësia Sportive e njeh vetëm këtë rast të dënueshëm sipas rregullave të saj.

Për më tepër, Tonali, sqaron gazeta, ka rrëfyer se ka vënë bast edhe për Milan-in, ndërsa ishte lojtar i kuqezinjve. Kjo, përsëri sipas rregullave të FIGC-së, është një rrethanë rënduese.

Bastet për ekipin e lojtarit, në fakt, janë veçanërisht të rrezikshme sepse mund të çojnë në krimin e sjelljes së keqe sportive. Neni 30 i Kodit që e rregullon është i qartë dhe flet për “kryerjen me çdo mjet të akteve që synojnë të ndryshojnë ecurinë apo rezultatin e një ndeshjeje apo gare”. Nga sa del, megjithatë, kjo nuk do të ishte rasti me Tonali-n.

Lojtari, sot te Newcastle, në fakt do të kishte luajtur bast për fitoren e Milan-it ose në çdo rast në rezultate të tjera kur ai nuk ishte në fushë. Me pak fjalë, bastet e tij nuk do të kishin ndikuar në asnjë mënyrë performancën e tij në fushë, kështu që nuk ka asnjë shkelje sportive.

Prandaj, për momentin, shkelja e pretenduar ndaj Tonali-t mbetet brenda kufijve të nenit 24 të Kodit të Drejtësisë Sportive, i cili dënon lojtarët që vënë baste në futboll (minimumi tre vjet dënim), por është e qartë se vënia e basteve për Milan-in përbën një rëndim të situatës.

Sandro Tonali (Getty)

Një skualifikim shumë të gjatë, Tonali, i këshilluar nga avokatët e tij, dëshiron absolutisht ta shmangë dhe për këtë arsye do të donte të ndiqte rrugën e ndjekur nga Nicolo Fagioli (i skualifikuar për 12 muaj, me pesë prej të cilëve u ndryshuan në një dënim alternativ).

Marrëveshja për pranimin e fajësisë do t’i lejonte Tonali-t ta mbyllte çështjen shpejt, në më pak se një muaj, por në krahasim me Fagioli-n, çështja e mesfushorit të Newcastle duket të jetë më e komplikuar dhe për këtë arsye më shumë ka nevojë për një punë të rëndësishme ndërmjetësimi nga avokatët e futbollistit në Prokurorinë Federale.

Në fakt, nëse bastet për kuqezinjtë do të konfirmoheshin, sanksioni fillestar nga Prokuroria do të ishte domosdoshmërisht më shumë se tre vjet. Ndoshta mund të jetë tre e gjysmë ose katër.

Dënimi përgjysmohet automatikisht me marrëveshjen e pranimit të fajësisë para-referimit. Pra, duke qenë se ai tashmë është treguar bashkëpunues, mund të përfitonte nga disa rrethana lehtësuese si Fagioli. Për momentin mund të mendojmë për një skualifikim prej një viti plus një dënim me 6 muaj zbritje, duke qenë se Tonali ka deklaruar gjithashtu se vuan nga varësia ndaj lojërave të fatit.

Natyrisht, dëshmia e Tonali-t duhet të jetë plotësisht në përputhje me të vërtetën, pa lënë jashtë asnjë detaj rëndues, për shembull të kishte vënë baste për Milan-in kur ishte në fushë dënimi automatikisht do të arrinte katër vjet.

Sidoqoftë, nëse analiza e pajisjeve celulare do të konfirmonte versionin e Tonali-t, koha për marrëveshjen për pranimin e fajësisë mund të ishte mjaft e shkurtër. Federata ka përcaktuar tashmë rrugën e dënimeve alternative për Fagioli-n, terapi për të mposhtur varësinë nga bixhozi dhe një sërë takimesh për t’i bërë ata shembuj pozitivë, për t’u treguar veçanërisht të rinjve se lojërat mund të jenë shkatërrimi i një karriere dhe më gjerë.

Duke ndryshuar frontin dhe duke kaluar te hetimi penal, prokurorja Manuela Pedrotta, e cila koordinon hetimin për rrjetin e basteve në platformat e paligjshme online, dëgjoi Tonali-n pasditen e djeshme për të marrë sqarime të mëtejshme që mund të shtojnë informacionin përkatës në dëshminë e Fagioli-t.

Krimi i dyshuar është ushtrimi i paligjshëm i veprimtarisë së basteve, për të cilin rrezikon gjobë. Pas marrjes së deklaratës së tij, hetuesit do të mund të krahasojnë atë që ai tha me atë që gjetën në celularin dhe tabletin e tij dhe, në rast mospërputhjeje, mund të vendosin ta intervistojnë përsëri.

Ka një sekret maksimal rreth deklaratës së tij, por nga ajo që ka dalë mesfushori i Newcastle pranoi se kishte vënë bast në futboll dhe, siç u përmend, ishte jashtëzakonisht bashkëpunues. Albanian Post 

Më Shumë

Homazhe në varrezat e dëshmorëve në Lanovicë

Familjarë të dëshmorëve, veteranë e invalidë të luftës së UÇK-së, qytetarë dhe përfaqësues të institucioneve të ndryshme ,të martën ishin të pranishëm në orët...

Me sytë nga shorti

Kombëtarja e futbollit e Shqipërisë do të mësojë rivalët në grupet e Kampionatit Evropian “Gjermani 2024” të shtunën më datë 2 dhjetor. Në Hamburg prej...

Lajmet e Fundit