16.9 C
Prizren
E enjte, 25 Shkurt, 2021

Seks dhe korona, çfarë thotë studimi i ri për përhapjen e virusit

Ndërprerja e masave dhe rritja e marrëdhënieve seksuale midis të rinjve nga në muajt e verës, duket se sipas hulumtimit të Institutit Andrologjik të Athinës, ato ndihmuan në përhapjen e koronavirusit .

Për ‘Protothema.gr’ Dr. Konstantinos Konstantinidis, Urolog-Androlog, President i Institutit tha: “Me ndërprerjen e karantinës, frekuenca seksuale është rritur në moshë të re. Përfundimi është se nëse këta të rinj bien në kontakt, për shkak të ndërprerjes së bllokimit, sëmuren dhe asimptomatikë, ata transmetuan virusin te të moshuarit, të cilët janë prindërit e tyre. Zakonisht këto mosha qëndrojnë edhe me prindërit. Në fakt, unë kam një shembull personal. Unë jetoj me katër fëmijët e mi, të cilët u sëmurën në mënyrë asimptomatike dhe u detyrova të largohem nga shtëpia. Sepse në marrëdhëniet seksuale, të rinjtë nuk mund të mbanin maskë.”

Tre sondazhe të kryera nga Instituti Andrologjik në periudhën e karantinës, treguan një rënie të frekuencës së kontakteve, veçanërisht midis moshave 18 dhe 34 vjeç.
Shpjegimi i analizës cilësore ishte se në këto mosha, shumica e të rinjve jetojnë me prindrit, kështu që në ndalimin universal jeta e tyre e dashurisë ishte e kufizuar, për shkak të bashkëjetesës me të afërmit e tyre.

Siç shpjegon Dr. Konstantinos Konstantinidis:

“Transmetimi i virusit përmes frymëmarrjes, kollës, pështymës, spermës dhe marrëdhënieve seksuale është identifikuar në shumë studime. Bazuar në këtë supozim, ne studiuam marrëdhëniet seksuale gjatë periudhës kur masat kufizuese u ndaluan, me hipotezën e punës që moshat e reja mund të jenë bartëse të shpërndarjes, për shkak të rritjes së frekuencës së marrëdhënieve seksuale, por edhe për shkak të ndërprerjes së izolimit”.

Pasi u hoqën masat, rekordi tregoi një rritje dramatike të kontakteve në kampionin e moshës 18 deri në 34 vjeç, me gati trefishin e frekuencës .

Më konkretisht, sipas të dhënave të reja, prillin e kaluar 40,14% e të rinjve që morën pjesë në sondazhin e Institutit Andrologjik të Athinës, kishin marrëdhënie seksuale një herë në javë,26.52% bënë 2-3 herë në javë, 16.29% 3-5 herë në javë dhe 17.05% më shumë se gjashtë herë në javë.
Gushtin e kaluar 40.33% bënë seks 2-3 herë në javë, 20.83% bënë seks 3-5 herë në javë, 14.17% një herë në javë, 12.50% mbi gjashtë herë në javë dhe 12.17% nuk kanë bërë seks fare.

Udhëzime për marrëdhënie të sigurta seksuale në sezonin COVID-19:

• Nëse partneri juaj ka simptoma të tilla si ethe, kollë, gulçim, shmangni çdo kontakt të ngushtë, përfshirë marrëdhëniet seksuale.
• Partneri më i sigurt është vetvetja.
• Bëni seks me njerëz me të cilët jetoni ose i njihni mirë. Sa më i vogël të jetë cikli i partnerëve tuaj seksual, aq më e ulët është mundësia e transmetimit.
• Shmangni seksin në grup.
• Nëse, megjithatë, keni marrëdhënie seksuale me njerëz jashtë rrethit tuaj të ngushtë, monitoroni shëndetin tuaj për shtatë ditët e ardhshme dhe kërkoni këshilla mjekësore nëse keni simptoma.
• Shmangni puthjet dhe përdorni një maskë për të minimizuar rrezikun.
• Preferoni pozicione që nuk kanë kontakt ballë për ballë.

Burimi: Protothema.gr/ Përshtati/ K.H/Syri.net/

Më Shumë

Adriana Matoshi publikon një foto e shtrirë pranë të dashurit

Adriana Matoshi është goxha aktive në rrjete sociale, në të cilat sjell fotografi nga përditshmëria e saj. Së fundi, aktorja postoi një imazh, në të...

Erjona Sulejmani poston foto nudo nga deti

Ish-gruaja e Blerim Xhemajlit, Erjona Sulejmani, ka provokuar ndjekësit e saj me fotografitë e fundit. Ajo ka pozuar e zhveshur në plazh. Komentet kanë qenë nga...

Vdes një ish-ushtar i UÇK-së

Ka vdekur ish-ushtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), Afrim Alijaj nga fshati Duajakë. Për këtë lajm ka njoftuar lideri i AAK’së, Ramush Haradinaj. Ai ka...

Gafa e pafalshme, atletes i heqin rekordin

Mund të thyesh rekordin, por nuk nuk akordohet. Dhe kjo jo për faj të atletes. Episodi i ndodhi Maria Vicentes në kërcim së gjati....

Vetëvendosje siguron 56 ulëse në Kuvend pa votat e diasporës

Lëvizja Vetëvendosje fitoi bindshëm në zgjedhjet e 14 shkurtit, ku në listën e saj ishte edhe “Lista Vjosa” me disa deputetë. Sipas të dhënave të...

A mundet Osmani ta mandatojë Kurtin?

Ish-gjyqtarja e Kushtetueses, Gjyljeta Mushkolaj, ka thënë se kryetari i ri i Kuvendit të Kosovës i cili do të ushtrojë edhe detyrën e presidentit...

Trajneri kosovar me përvojë 30-vjeçare në Slloveni: FFK-ja po i degradon kuadrot

Jetën ia ka kushtuar futbollit, duke punuar për më shumë se 30 vjet në disa skuadra të Sllovenisë, shkolla të futbollit e ekipe të...

Një top sulmues evropian pritet ta zëvendësojë Mbappen te PSG

Sulmuesi francez Kylian Mbappe është bërë një nga emrat më të mëdhenj në futboll në vitin 2021. Ai ishte qartësisht një yll i dëshmuar...

Beqarët janë më kreativë dhe performojnë më mirë në punë

Të jesh beqar, ka avantazhe, edhe në karrierë. Se paku kështu mendojnë disa kërkues ne Universitetin zviceran te Bazel-it, te cilët kane vërtetuar se...

Gjendet i pajetë mësimdhënësi nga Rahoveci

Është gjetur i pajetë mësimdhënësi nga Rahoveci, Naim Gashi. Lajmin e ka bërë me dije kryetari i kësaj komune, Smajl Latifi. “Sapo jam njoftuar nga...

Punëtorët e Telekomit me letër udhëheqësve, kërkojnë shpëtimin e ndërmarrjes

Federata Sindikale e Pavarur e Postës dhe Telekomunikacionit të Kosovës u ka nisur letër liderëve të vendit lidhur me kushtet dhe gjendjen në Telekom....

Kush pritet të jenë emrat e kabinetit qeveritar që do ta drejtojë Albin Kurti

Vetëvendosje thotë që ende nuk kanë diskutuar për emra në organet e partisë. Të pa konfirmuar janë disa emra për ministra. Albin Kurti nuk i...

Shtyhet seanca ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Prizren

Të premten, në Gjykatën Themelore në Prizren, është shtyrë seanca  ndaj ish-drejtorit të Urbanizmit dhe Planifikimit Hapësinor në Prizren Nijazi Kryeziu, i akuzuar për...

Të dielën temperaturat deri në 11 gradë Celsius

Gjatë ditës së diel moti do të jetën i vranët dhe me intervale me diell. Sipas njoftimit të IHMK-së, temperaturat minimale do të lëvizin  nga...

Formula 1 do të rikthehet në Afrikë

Formula 1 synon të rikthehet në Afrikë, aty ku prej vitit 1993 nuk zhvillohet asnjë garë në këtë sport. Ai që po këmbëngul për...

Lidhja shkon në një tjetër nivel, fejohen Tea dhe Bearti?

Ish-protagonistët e emisionit “Për’puthen”, Tea dhe Bearti, janë duke shijuar lidhjen e tyre të dashurisë. Përmes fotografive të fundit, Tea dhe Bearti shihet se nuk...

Lajmet e Fundit