17.9 C
Prizren
E shtunë, 11 Shtator, 2021

Shefi i ri i Zyrës së BE-së në Kosovë viziton rrugën ‘Marin Barleti’ në Prizren

Shefi i ri i Zyrës së BE-së në Kosovë, ambasadori Tomas Szunyog, sot gjatë ditës ka vizituar qytetin e Prizrenit, për të parë nga afër projektet të cilat janë financuar nga ana e BE-së në këtë komunë, raporton PrizrenPress.

Gjatë kësaj vizite ndër të tjera është takuar edhe me drejtuesin e QRTK-së në Prizren, me ç’rast drejtori i këtij institucioni Samir Hoxha e njoftoi ambasadorin Szunyog, për projektin “Rivitalizimi dhe Integrimi Socio-Ekonomik i komunitetit lokal në rrugën Marin Barleti në Prizren” si njëri ndër projektet më ambicioze dhe të rëndësishme për Qendrën Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren.

“Edhe përkundër faktit që zbatimi i këtij projekti, paraqet ngarkesë dhe sfidë në vetvete, si rezultat i kompleksitetit që ka, drejtori Hoxha, garantoi ambasadorin Szungyog, për angazhimin dhe përkushtimin e plotë institucional dhe profesional, që ka intitucioni që ai drejton, se ky projekt do të zbatohet në përpikëri dhe në respektim të standardeve më të larta profesionale dhe në zbatim të legjislacionit në fuqi. Projekti në fjalë hap rrugët për investime mbi 2 milion euro në këtë lagje të rëndësisë së veçantë për qytetin e Prizrenit”, thuhet në njoftim.

Rruga “Marin Barleti” zë pjesën kyçe të Qendrës Historike të Prizrenit, ndaj dhe revitalizimi urban dhe shoqëror i tij do të ndikon në krijimin e kushteve optimale për ruajtjen dhe rikthimin e vlerave të trashëgimisë kulturore në Qendrën Historike të Prizrenit./PrizrenPress.com/

Më Shumë

KF ”Liria” e Prizrenit e ka një njoftim të rëndësishëm për tifozët

Klubi Futbollistik “Liria” në Prizren ka njoftuar tifozët se ndeshjen me KF ‘Trepça’ mund ta shikojnë vetëm nëse janë të vaksinuar ose që kanë...

Lulzim Basha përballet sot me Sali Berishën

Kthimi i opozitës në Parlament në seancën e sotme nuk do të jetë i zakontë. Për herë të parë në historinë politike të Partisë...

Kujtim Gashi i thur elozhe Shaqir Totajt

Ish-ministri i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, i ka thur elozhe kandidatit të PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj. Gashi, i...

Haskuka: Për katër vite subvencionova 4 milionë euro në bujqësi

Kryetari i Prizrenit, Mytaher Haskuka, ka shpërndarë sot 56 motokultivatorë dhe 20 freza për bujq. “Një nga premtimet e mia ka qenë rritja e subvencioneve...

Shkon në 14 numri i viktimave në Tetovë

Numri i viktimave nga zjarri në spitalin për COVID në Tetovë ka shkuar në 14. Prokuroria Themelore Publike e Maqedonisë nëpërmjet një njoftimi për media,...

Ministria e Bujqësisë hap periudhën e aplikimit për subvencione

Ministra e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural ka hapur sot periudhën e aplikimit për pagesa direkte/subvencione për disa kultura dhe aktivitete bujqësore. Për sektorët, të...

Aksident trafiku në Suharekë, tre të lënduar

Një aksident trafiku në mes të dy automjeteve ka ndodhur dje në rrugën “Skënderbeu” të Suharekës, raporton PrizrenPress Si pasojë e aksidentit tre persona kanë...

Vetëm për mosrespektim të masave anti-Covid, mbi 2 300 gjoba

Gjatë 24 orëve janë shqiptuar 2.358 raste për mosrespektim të masave anti-Covid nga Policia e Kosovës. Sipas të dhënave janë shqiptuar 1.137 tiketa për kundërvajtje...

Falsifikimi i testeve për COVID-19 edhe në Kosovë, mediumi zviceran thotë se “çmimi për një test të tillë ka shkuar deri në 800 franga”

Çmimi për një test të falsifikuar PCR në vendet e Ballkanit ka shkuar deri në 800 franga (736 euro). Kështu raportojnë mediat zvicerane, sipas të...

Sot në Tetovë marshohet në nder të viktimave nga zjarri në spital

Në rrjetin social “Facebook”, Ballistët kanë bërë të ditur se pas namazit të Xhumasë në ora 13:30 nga sheshi Iliria do të marshohet në...

Gjykata Supreme i liron nga disa pika të akuzës të dënuarit për fajde në Prizren

Gjykata Supreme Kosovës, përmes një komunikate për media ka njoftuar se i ka liruar nga disa pika të akuzës të dënuarit për fajde. Kolegji i...

Prizren, raportohet për një të mitur të zhdukur në qershor të këtij viti

Policia e Kosovës ka marr një njoftim se një djalë i mitur është zhdukur në qershor të këtij viti. Ngjarja ka ndodhur në Prizren, në...

Kosova luan sot ndeshjen e madhe kualifikuese ndaj Spanjës

Përfaqësuesja e Kosovës është nikoqire e Spanjës në ndeshjen e vlefshme për kualifikimet në Kupën e Botës “Katar 2022”. Dardanët janë gati për ndeshjen e...

21 të vdekur dhe mbi 1 mijë raste të reja me koronavirus në 24 orët e fundit në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë ka njoftuar se në 24 orët e fundit janë regjistruar 1278 raste të reja. Gjithashtu, gjatë kësaj periudhe kohore, për shkak të...

MAShTI publikon rezultatet e Provimit Shtetëror të Maturës, kalueshmëria 51.23 përqind

Ministria e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit (MAShTI), ka publikuar rezultatet e Provimit Shtetëror të Maturës të afatit të dytë, të cilit i janë...

Si dështoi atentati ndaj Enver Hoxhës?

Dashnor Kaloçi Publikohet historia e panjohur dhe e rrallë e Avdul Hakan Banushit me origjinë nga fshati Golem i Gjirokastrës, i cili gjatë periudhës së...

Lajmet e Fundit