4.2 C
Prizren
E martë, 24 Nëntor, 2020

Shpallet konkursi ndërkombëtar për dizajnimin e sheshit të Rahovecit

Drejtoria për Urbanizëm, Planifikim dhe Mbrojtje të Mjedisit në Komunën e Rahovecit, me mbështetje teknike te UN-Habitatit, kanë përmbyllur fazën e konsultimit me qytetarë dhe ekspertë, analizës së zonës qendrore të qytetit dhe e kanë shpallur konkursin ndërkombëtar për dizajnimin e sheshit të Rahovecit.

Më 1 shtator është shpallur konkursi, i cili do të qëndrojë i hapur deri më 16 nëntor të këtij viti.

Konkursi ndërkombëtar për Sheshin Qendror të Rahovecit është bërë publik nga media më e lexuar në botë për arkitekturë, ArchDaily, pastaj InfoDesigners, Bustler, E-architecht, Archiecho, ONUP Magazine, Architextures Imprints, e shumë media të tjera të arkitekturës në gjuhë të ndryshme.

Drejtori i Drejtorisë për Urbanizëm, Planifikim dhe Mbrojtje të Mjedisit, Rumir Zhuniqi ka thënë për Gazetën Express se është i kënaqur me rrjedhën e procesit deri në këtë fazë.

Ai ka theksuar se ky projekt është karakterizuar nga kritere të larta të profesionalizmit, sepse para se të shpallet konkursi është bërë analizë e detajuar e zonës dhe komplet qytetit të Rahovecit, që projekti të jetë sa më i qëndrushem dhe afatgjatë.

“Që nga marrja e detyrës në Komunën e Rahovecit si drejtor i Urbanizmit, në vazhdimësi synim parësor e kam pasur projektimin dhe ndërtimin e Sheshit Qendror të Rahovecit, i cili për Komunën tonë është projekt i madh sepse kërkon ndërhyrje në infrastrukturën dhe mobilitetin urban të qytetit që përfshinë një sipërfaqe prej 4.49 hektar e që natyrshëm është edhe zonë qendrore e qytetit, zonë që do të trajtohet në konkurs është vendi ku momentalisht është stadioni i futbollit, parku i qytetit dhe pronat tjera komunale përreth. Me përkrahjen e kryetarit Smajl Latifi kemi ndjekur një proces të gjatë, por jashtëzakonisht transparent dhe gjithëpërfshirës deri te ardhja e shpalljes së këtij konkursi”, tha ai.

Zhuniqi e ka falënderuar ekipin e UN-Habitatit për mbështetjen teknike që i ka dhënë procesit si dhe bashkëpuntorët në Komunën e Rahovecit të përfshinë në këtë proces. Ai ka thënë se ky shesh është i rëndësishëm për qytetarët e komunës së tij dhe ka treguar se qytetarët kanë shprehur një interesim të madh dhe janë përfshirë në përpilimin e konceptit kryesor për dizajnimin e sheshit.

“Bashkë me UN-Habitatin dhe ekipin komunal për planidikim të formuar për këtë proces kemi kaluar faza të ndryshme, mes tyre edhe konsultimin me qytetarë, të cilët realisht kanë dhënë ide, sugjerime dhe propozime se si do të duket ky shesh. Në bazë të ideve e propozimeve të tyre janë dhënë edhe detyrat në konkurs e juria profesionale bazuar në këto detyra do të vendosë për dizajnin dhe zgjidhjen më të mirë të propozuar nga aplikuesit në konkurs. Shpallja e fituesve do të bëhet me 12 dhjetor të këtij viti”, tha ai.

Konkursi është shpallur përmes një webfaqe të veçantë, www.centralsquare-rahovec.info, në të cilën janë publikuar të gjitha informatat e nevojshme, anëtarët e jurisë, datat dhe çmimet për fituesit potencial.

Në këtë projekt janë të përfshirë pesë anëtarë jurie, tre ndërkombëtarë dhe dy vendorë, secili prej tyre me bagazh të madh profesional në fushën e planifikimit urban dhe arkitekturës. Çmimet do të jenë për vendin e parë, të dytë, të tretë dhe çmimi i publikut./GazetaExpress/

- Advertisement -

Më Shumë

Kosova planifikon të siguroj 1.2 milion vaksina kundër COVID-19

Janë bërë një vit që kur në botë është shfaqur rasti i parë me virusin SARS CoV-2 pozitiv, e që në fillim ishte një...

A i ka shkruar vërtet Noli vargjet që fshikullojnë viset shqiptare?

Ka vite që qarkullon dorazi në rrethe të ndryshme publike një vjershë nën titullin e sajuar “Merr e zgjidh” ose pa titull fare, e...

Ia pa sherrin byrekut: E hoqi maskën për të ngrënë, dënohet me 400 euro

Në Lubjanë, një qytetar është gjobitur jo pak por 400 euro, vetëm pse ishte ulur në një vend publik, kishte ulur maskën dhe po...

Shitje rekorde e memoareve të Obamës, brenda 24 orëve 890 mijë ekzemplarë

Gjatë 24 orëve të para, memoaret e ish-presidentit amerikan Baracka Obama, “Toka e premtuar” u shitën rreth 890 mijë ekzemplarë në SHBA dhe në...

Vdes kreu i Kishës ortodokse serbe, Irinej

Patriarku i Kishës ortodokse Serbe, Irinej, ka vdekur si pasojë e komplikimeve nga COVID-19, bëjnë të ditur mediat serbe të premten. Irinej 90 vjeç, u...

Ky do të jetë trajneri i ri i Kosovës U21

Federata e Futbollit e Kosovës pritet që të bëjë ndryshime sa i përket trajnerëve në grupmoshat e reja të Përfaqësueses së Kosovës. FFK-ja ka vendosur...

Koeman lë jashtë listës Messin për ndeshjen me Dynamo Kiev

Ronald Koeman nuk e ka ftuar yllin Lionel Messi dhe Frenke de Jong për ndeshjen e nesërme kundër Dynamo Kiev, në kuadër të Ligës...

Prizren, 13 raste të reja me COVID-19

Në Kosovë janë regjistruar 707 raste të reja me koronavirus nga 1831 mostra të testuara. Numri total i të infektuarve ka arritur në 34.295. Rastet...

Mustafa: Presidenti të zgjidhet sa më shpejtë, të mos shkohet në zgjedhje

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se çështja e presidentit duhet të zgjidhet pa shkuar në zgjedhje. Ai në një prononcim...

Ikballe Huduti: Revolucioni islamik në Iran ishte pikë kthese për një grup njerëzish në Prizren

Ikballe Berisha Huduti ka lindur dhe shkolluar në qytetin e Prizrenit. Ka mbaruar Medresenë dhe më pas ka studiuar letërsi. Ikballja për publikun në Kosovë...

Nënkryetari i Prizrenit: Rezultatet për COVID-19 po na vijnë pasi po i varrosim të ndjerët

Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu thotë se në këtë komunë që nga fillimi i pandemisë rreth 1400 raste me coronavirus. “Fatkeqësisht 85 prej...

Totaj i PDK’së: Do të ishte mirë që Haradinaj të na e kthente borxhin nëse nxjerrim kandidat për president

Nënkryetari i PDK’së, Shaqir Totaj, në emisionin DPT te Fidani në T7, ka thënë se do të ishte mirë që AAK’ja e Haradianjt do...

Isa Mustafa: Nëse nuk pajtohemi për Presidentin, do të pajtohemi për zgjedhje

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa ka thënë se është pro zgjedhjeve nëse nuk ka pajtim për postin e Presidentit. Mirëpo, sipas Mustafës...

Ky është sulmuesi që kërkohet nga Milani

AC Milani kërkon të transferojë në verë një sulmues krahu dhe prej kohësh e ka ndarë mendjen në lidhje me emrin që do. Bëhet...

“Ka Seldi punë me Mimozën”: Kështu përgjigjet e dashura e këngëtarit

Sindi Cela, partnerja e Seldi Qalliut mbrëmjen që lamë pas ka realizuar një sesion me pyetje-përgjigje me ndjekësit e saj. Sigurisht, pjesën më të madhe...

Shtatë lojtarë pritet të largohen nga Liverpool

Shtatë lojtarë pritet të largohen nga skuadra nën-23 e Liverpool-it. Sipas Liverpool Echo, futbollistët në fjalë janë Yasser Larouci, Caoimhin Kelleher, Liam Millar, Owen Beck,...

Lajmet e Fundit

Prizren, 11 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 350 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 21.746 raste, kurse...

Dy të vdekur në Prizren, tre në Suharekë nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.590 mostra të...

Ky do të jetë trajneri i ri i Kosovës U21

Federata e Futbollit e Kosovës pritet që të bëjë ndryshime sa i përket trajnerëve në grupmoshat e reja të Përfaqësueses së Kosovës. FFK-ja ka vendosur...

Mustafa: Presidenti të zgjidhet sa më shpejtë, të mos shkohet në zgjedhje

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se çështja e presidentit duhet të zgjidhet pa shkuar në zgjedhje. Ai në një prononcim...

Oda e Hotelirisë dhe Turizmit gati për protesta

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit ka paralajmëruar protesta në rast se as në seancën e ardhshme nuk kalon Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike. Veç tjerash,...