-1.5 C
Prizren
E diel, 7 Mars, 2021

Si nisi dhe si po përfundon presidenca Trump

Katër vjetët e Donald Trumpit në krye të Shtëpisë së Bardhë janë përshkuar që nga dita e parë me të pashembullta. Mandatin e tij të parë dhe të vetmin si president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës e nisi me sulme ndaj mediave, të cilat i etiketoi si “armiq të popullit” e përmbajtjet e tyre si “lajme të rreme”. Vazhdoi me ushqimin e dhunës racore. Teksa detyrën po e përmbyll midis skenave të dhunës në Capitol, të cilat u kanë dhënë hov përpjekjeve për shkarkim, dy javë para përfundimit të mandatit.

Washington, 8 janar (Reuters) – Në mëngjesin me shi të 20 janarit të 2017-s, Donald Trumpi e bëri betimin në ndërtesën e Capitol Hillit, për t’u bërë zyrtarisht presidenti i 45-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Inaugurimi i tij ishte përshkuar nga dhuna në trazirat që kishin shpërthyer nëpër qytetet anekënd vendit.

Katër vjet pas kësaj dite, teksa Trumpi i është vënë shtegut të largimit nga detyra, Capitol Hilli – i vendosur vetëm pak distancë ecje në këmbë nga Shtëpia e Bardhë në Washington DC – është mbërthyer në skena të përleshjeve të dhunshme, pasi që me qindra mbështetës të Trumpit hynë në ndërtesën e Capitolit – seli e Kongresit Amerikan – në përpjekjen për ta penguar transferimin e rregullt dhe paqësor të pushtetit tek presidenti i zgjedhur, Joe Biden.

Protestat e dhunshme

Image

Më 6 të janarit të 2021-s, protestuesit kapërcyen muret e krahut perëndimor të Capitolit, duke thyer dritare në atë që rezultoi me përleshje të armatosura me pjesëtarët e sigurisë. Së paku pesë persona kanë vdekur dhe 52 të tjerë janë arrestuar në këtë ditë dhune.

Katër vjet më herët, në po të njëjtat shkallë të Capitolit shtetëror, Trumpi i duartrokiti presidentit Barack Obama dhe Zonjës së Parë, Michelle Obama, për “ndihmën e tyre gracioze gjatë periudhës transitore”, si dhe për “transferimin e rregullt dhe paqësor të pushtetit”.

Të njëjtën gjë ai u zotua që ta bënte vetëm pas kërcënimeve për shkarkim nga detyra, dy javë para përfundimit të mandatit, nën përcjelljen e skenave të dhunës së pashembullt.

Ama, megjithëkëtë, refuzoi që të jetë i pranishëm në ceremoninë e inaugurimit të pasuesit të tij, Joe Biden, fitoren e të cilit në zgjedhjet e 3 nëntorit e kontestoi tërë kohës.

Simbolet

Të mërkurën, Trump iu adresua mbështetësve të tij të mbledhur përpara Shtëpisë së Bardhë dhe i përsëriti pretendimet e pabazuara në fakte se zgjedhjet i ishin vjedhur prej dore. Më vonë, po atë ditë, Kongresi Amerikan e certifikoi bujshëm fitoren e Bidenit.

Pas kësaj, Trumpi u bëri thirrje mbështetësve të tij që të ktheheshin nëpër shtëpi, por njëkohësisht i lavdëroi ata si “tepër të posaçëm”, derisa ua shprehu “dashurinë” që e ndien për ta.

Në mesin e turmave që bartnin flamuj prej më të ndryshmëve të Konfederatës, të cilat i simbolizojnë shtetet jugore që kishin luftuar në Luftën Civile teksa po bënin përpjekje për t’u shkëputur nga unioni shtetëror – në atë që përbën një simbol domethënës që ka fituar dominim që prej zgjedhjes së Trumpit president më 2017-n. Flamujt e Konfederatës tani janë krejtësisht të ndërlidhur me supremacistët e bardhë.

Ndasitë

Më 2017, me mijëra protestues anti-Trump ishin mbledhur në kryeqytet, si dhe në qytetet e tjera përreth SHBA-së, si dhe botës, për të shprehur pakënaqësinë e tyre me presidentin e ri amerikan dhe me politikat e tij.

Përderisa pjesa më e madhe e demonstratave kishin kaluar në mënyrë paqësore, disa protestues iu vishën dhunës. Që atëherë, SHBA-ja është bërë dëshmitare e disa prej protestave më të mëdha, përfshirë ato të lëvizjes “Black Lives Matters” që e pasuan vdekjen e George Floydit, afroamerikanit të paarmatosur që humbi jetën pas arrestimit nga forcat policore më 25 maj të vitit 2020.

Sulmet mbi media

Image

Që kur ka marrë detyrën, Trumpi është akuzuar për sulmet e vazhdueshme ndaj mediave, duke i etiketuar raportimet e tyre si “lajme të rreme” dhe duke i cilësuar ato si “armiq të popullit”.

Gjatë vitit 2020, Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ) ka bërë të ditur se “sulmet e administratës Trump ndaj kredibilitetit të përmbajtjes së mediave kanë minuar rrezikshëm të vërtetën dhe konsensusin në vendin thellësisht të ndarë”.

Këtë të enjte, mbështetësit pro-Trump thyen pajisjet e punës së stafit të agjencisë së lajmeve “Associated Press”, teksa gazetarët po e bënin punën e tyre dhe po e përcillnin zhvillimin e ngjarjeve para ndërtesës së Capitolit.

Mediat lokale kanë raportuar gjithashtu të kenë lexuar mesazhet si “Vdekje medias”, të shkruara në dyert e hyrjes së Capitolit.

Donald Trumpi

Presidentit amerikan aktualisht i kanë mbetur edhe 12 ditë deri në përfundimin e mandatit të tij presidencial, para se Joe Bideni të japë zyrtarisht betimin si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Thirrjet janë duke u shtuar përherë e më shumë që presidenti aktual të shkarkohet nga detyra edhe para kësaj date, nëpërmjet aktivizimit të Amendamentit 25 të Kushtetutës së vendit, e cila mund ta cilësojë atë si të padenjë për ta ushtruar detyrën.

Në një letër nënshkruar nga të gjithë anëtarët demokratë të Komitetit për Drejtësi të Senatit, përfaqësuesit kanë shkruar: “Presidenti Donald Trump ka shpërfaqur se nuk është i qëndrueshëm mendërisht dhe se është i paaftë për t’i procesuar dhe pranuar rezultatet e zgjedhjeve të vitit 2020”.

Më Shumë

Izraeli akuzon Iranin për derdhjen e naftës në det: Ky është terrorizëm mjedisor

Prej dy javësh, brigjet izraelite kanë pësuar dëme të mëdha nga një sasi ende e papërcaktuar nafte që po rrezikon seriozisht ekosistemin e atij...

T.I. nuk do të kthehet në film pas akuzave për abuzim seksual

T.I. nuk do të kthehet në filmin “Ant-Man”. Aktori dhe reperi 40 vjeçar, i cili luajti Dave në dy filmat e mëparshëm, nuk do të...

Konjusha i bashkohet Bashkimit

Fundorja Irma Konjusha do të jetë pjesë e Bashkimit për pjesën e mbetur të sezonit në Superligën e femrave në basketboll. Konjusha te Bashkimi është...

Muharremaj thotë se të hyrat komunale shënuan rënie: Do të jetë vit i vështirë

Kryetari i komunës së Suharekës, Bli Muharremaj në një intervistë për Ekonomia Online ka konfirmuar se të hyrat vetanake kanë shënuar rënie, shkaku i...

Shkrumbohet një veturë në magjistralen Prishtinë-Prizren

Një veturë është djegur në magjistralen Prishtinë-Prizren, teksa në vendngjarje janë parë policia dhe ekipet e nevojshme për tërheqjen e saj. Fotografi nga vendi i...

Juventus, kurrë më keq në dekadën e fundit

Pas 24 javësh kampionat në Serie A, Juventus është 10 pikë larg nga kryesuesit e Interit, por sigurisht ka edhe një ndeshje për të...

Nis publikimi i vendimeve të PZAP-së, pakënaqësi në VV e PDK

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa ka nisur të bëjë publikimin e vendimeve lidhur me apelet që i janë bërë nga subjektet politike dhe...

Totaj: Askush në PDK nuk i ik llogaridhënies për rezultatin

Nënkryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Shaqir Totaj, ka deklaruar se kjo parti është duke i analizuar shkaqet që kanë çuar në rezultatin...

Muaji mars, pranverë për industrinë muzikore shqiptare

Java e parë e muajit mars duket të ketë qenë koha ideale për artistët shqiptarë që ata t’i publikojnë projektet e tyre. Albanian Post ju...

Tetë kandidatët më të votuar të AAK-së

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve ka shpall rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit, ndërsa Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës ka fituar 7.07 për qind...

Real Madrid lëshon “bombën”, e do Haaland-in këtë verë

Erling Haaland, së bashku me Kylian Mbappe, janë dhe do mbeten tema më e nxehtë në futbollin evropian deri sa ata të marrin një...

Covid-19: Dy të vdekur në Prizren

Brenda 24 orëve janë raportuar 7 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prizren 2 raste (78, 68 vjeç),...

Vjedhen 15 mijë euro dhe një veturë në Suharekë

Dy raste të vjedhjeve janë raportuar të premtën në fshatin Bllacë të Suharekës, ku sipas ankuesve në njërin rast janë vjedhur një shumë e...

Numërohen mbi 13 mijë vota me kusht, LVV thellon epërsinë

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve është duke vazhduar numërimi i votave me kusht dhe i votave të personave me nevoja të veçanta. KQZ ka...

Kejvina në stilin e Marilyn Monroe’s

Bukuroshja Kejvina Kthella ka vazhduar që të postojë foto interesante në Instagram Mbrëmë ajo ka postuar një fotografi me një fustan të kuq ku ajo...

Ja sa vota mori Artan Abrashi në zgjedhjet e 14 shkurtit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve sot do të shpall sot rezultatet përfundimtare të zgjedhjeve të 14 shkurtit. Por, edhe pse rezultatet s’janë shpallur akoma, tashmë po...

Lajmet e Fundit