29.8 C
Prizren
E enjte, 5 Gusht, 2021

Sindikalistët kërcënojnë Qeverinë me protesta nëse nuk zhbllokohen përfundimisht llogaritë e Telekomit

Sindikata Profesionale e Telekomit të Kosovës i bën thirrje Qeverisë së Kosovës, respektivisht Ministrisë së linjës, asaj të Zhvillimit Ekonomik, ministrit Kuçi dhe kryeministrit Hoti, që në mënyrë përfundimtare të bëjnë një zgjidhje të përhershme me Z Mobile rreth bllokimit të llogarive në dëm të Telekomit të Kosovës.

Sindikata Profesionale e Telekomit të Kosovës kërkon nga Qeveria e Kosovës që urgjentisht të zhbllokojë llogaritë e Telekomit deri të premtën, në të kundërtën do të organizojë protesta për të kundërshtuar qasjen e Qeverisë ndaj kompanisë sonë, megjithë premtimet se do t’i dalë në ndihmë ndërmarrjes sonë.

Sindikata Profesionale e Telekomit të Kosovës është tejet e shqetësuar që për të satën herë po vije deri te bllokimi i xhirollogarive të Telekomit të Kosovës, në pamundësi që Qeveria e Kosoës, si Aksionar të ndërhyjë për të mos u përsëritur ky problem, me të cilën vetë kryeministri Hoti është zotuar se do të merret personalisht. Sindikata Profesionale e Telekomit të Kosovës e përkrah çdo vendim që vjen nga Aksionari dhe Bordi që është në të mirë të të drejtave të punëtorëve dhe të ecurisë strategjike të kompanisë.

Kjo Sindikatë i kërkon për herë të fundit Qeverisë që të merret më seriozisht me Telekomin e Kosovës duke zgjidhur çështjen me Z Mobile dhe duke e ndihmuar Telekomin e Kosovës për të ruajtur stabilitetin financiar dhe mirëqenien ekonomike të mijëra punëtorëve.

Më Shumë

U njohën në rrjete sociale – e dhunon në njërën nga villat e fshatit Nashec

Një rast i dhunimit kishte ndodhur më 22 korrik në Prizren, saktësisht në fshatin Nashec. IndeksOnline mëson se rasti është lajmëruar sot në Policia nga...

SHBA heq vizat për Kroacinë?!

Sekretari i Shtetit Amerikan, Antony Blinken, ka bërë të ditur se ka nominuar Kroacinë për Programin e Heqjes së Vizave, të njohur si ‘’Visa...

Zjarri djeg një shtëpi në Suharekë, Muharremaj: S’mund të bënim asgjë

Situata me zjarre në komunën e Suharekës po vazhdon të jetë e rëndë, kjo pasi që kjo komunë tash e tre ditë po përballet...

Gjendet trupi i 13-vjeçares që u mbyt në lumin Buna

Prej katër ditësh në kërkim është gjendur trupi i 13-vjeçares që humbi jetën në lumin Buna. Ngjarja ndodhi në afërsi të fshatit Oblikë të njësisë...

Kapet me dy armë të gjata në Prizren, prangoset nga policia

Një person është shoqëruar në stacion policor në Prizren, sot rreth orës 15:00, nën dyshimin se ka kryer veprën penale “Mbajtje në pronësi, kontrolle...

Prizren: Vodhi laptopin dhe e fshehu në oborr, prangoset i dyshuari

Një vjedhje e rëndë është raportuar të ketë ndodhur sot në Prizren. Policia ka njoftuar se mbrëmë është arrestuar një personi me inicialet L.L. në...

Xhubleta e Mihal Gramenos dhe kallashnikovi i Goran Bregoviqi

Behxhet Sh. SHALA – BAJGORA Çka i bashkon dhe a i bashkon diçka këto dy personalitete që kanë jetuar në vende të ndryshme dhe në...

Me bikini dhe e shtrirë në rënë, modelja seksi sapo “dogji” rrjetin

Modelja e njohur, Trejsi Sejdini, nuk di ë ndalet kur është fjala për rrjetet sociale. Ajo numëron mijëra ndjekës në profilin e “Instagram”-it, aty...

Kurti, letër falënderimi kryeministrit të Kroacisë: Kosova do të mbajë zemrën dhe derën hapur për miqtë si Ju

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti i ka dërguar letër falënderimi Kryeministrit të Republikës së Kroacisë, Andrej Plenkoviq, nëpërmjet së cilës ia ka...

Kujtim Gashi, anëtar i Kryesisë së re të PDK-së

Partia Demokratike e Kosovës ka mbajtur mbledhjen e Këshillit Drejtues për formimin e strukturave udhëheqëse të partisë, pas zgjedhjeve të brendshme. Memli Krasniqi i ka...

Kurti: Në këto 100 ditë ka ndodhur diçka që të mos ndodhin aq shumë infektime e vdekje

Kryeministri Albin Kurti , para deputetëve tha se qeveria e tij u zotua se menaxhimi i pandemisë do  të jetë prioritet i tyre, për ...

Gjendja me zjarre në Malishevë, e qetë, por apelohet për kujdes të shtuar

Situata me zjarre në territorin e komunës së Malishevës është e qetë dhe nën kontroll të plotë, përderisa edhe zjarret e dy ditëve më...

Rrëzohet një lis, lëndohen tre persona në Prizren

Tre persona dyshohet se janë lënduar pasi që një lis u rrëzua dhe u shkaktoi lëndime. Viktimat prej tyre dy meshkuj dhe një vajzë janë...

Policia jep detaje për zjarrin që përfshiu 20 vetura buzë magjistrales Gjakovë-Prizren

Rreth 20 vetura të parkuara në një pikë grumbullimi për pjesë janë përfshirë nga zjarri në magjistralen Gjakovë-Xërxë-Prizren. Policia për Telegrafin ka thënë se ngjarja...

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren dhe ‘EC Ma Ndryshe’ nënshkruajnë memorandumin e mirëkuptimi

Drejtori i Qendrës Rajonale për Trashëgimi Kulturore në Prizren, Samir Hoxha dhe drejtori ekzekutiv i OJQ 'EC Ma Ndryshe', Valon Xhabali, të martën, kanë...

Nagavci mesazh mësimdhënësve që po hezitojnë t’i marrin vaksinat: S’ka mësim fizik pa vaksinim

Ka një numër të konsiderueshëm të mësimdhënësve të cilët nuk janë vaksinuar. E për të nisur  procesin mësimorë fizikisht në shtator duhet të plotësohen edhe...

Lajmet e Fundit