24.8 C
Prizren
E premte, 9 Korrik, 2021

Tetë rregullat etike që duhet të respektohen në rast se gjendeni para Mbretëreshës së Anglisë

Nëse jeni një person fatlum mjaftueshëm sa vetëm të kaloni afër Mbretëreshës Elizabetë, këto janë rregullat të cilat duhet ti respektoni.

Edhe pse këto rregulla nuk kërkohen nga Monarkia Angleze, janë më shumë një lloj tradite që është ndjekur me breza të tërë në çdo mbretëri, shkruan “DailyStar”, transmeton lajmi.net.

Nuk mund t’i afroheni mbretëreshës

Edhe nëse doni ta përshëndetni, nuk mund të afroheni, ti zgjatni dorën apo diçka të llojit të tillë. Ju duhet të përuleni si shenjë respekti.

Sillni një dhuratë

Edhe pse paratë janë gjëja që nuk i mungon aspak mbretëreshës, ju duhet të sillni një dhuratë, p.sh. diçka me kuptim kulturorë nga vendi që jetoni.

Duhet ta prisni në këmbë

Në momentin kur mbretëresha hy në sallë ose dhomë, ju duhet të qëndroni në këmbë si shenj respekti dhe të uleni pasi të ulet ajo, transmeton lajmi.net.

Vishuni mirë

Është e rëndësishme të keni veshjen e duhur kur takoni mbretëreshën, diçka elegante qoftë kostum me këmishë dhe kravatë për burrat ose një fustan elegant për femrat.

Mos iu drejtoni në emër

Është shumë e pasjellshme t’i drejtoheni në emër mbretëreshës, qoftë edhe nëse e keni takuar më parë, ju gjithmonë duhet ti drejtoheni me “zonjë”.

Mos flisni pa iu drejtuar juve

Në prani të mbretëreshës, nëse ajo nuk po iu drejtohet specifikisht juve ose nëse nuk iu është dhënë fjala, mos flisni.

Mos hani para saj

Zakonisht, mundësia e vetme që keni ta takoni mbretëreshën është gjatë ndonjë feste në pallatin mbretërorë. Këto evenimente zakonisht përfshijnë edhe një vakt, por ju nuk mund të filloni të hani pa filluar ajo, dhe në momentin që ajo mbaron, mbaroni të gjithë.

Më Shumë

Bashkatdhetarët këtë vit kanë dërguar më shumë para në Kosovë, priten të hyra deri në 1 miliard euro

Dërgesat nga bashkatdhetarët sivjet kanë shënuar një trend rritës dhe pritet që deri në fund të vitit të arrijnë mbi 1 miliard euro. Sipas Bankës...

Sot dhe nesër, temperaturat në Kosovë do të shkojnë deri në 37 gradë

Edhe sot në vendin tonë do të mbajë mot i nxehtë. Përreth relieveve pasdite mund të ketë zhvillime të vransirave të pakta, por pa mundësi...

73 vjet më parë, gratë për herë të parë u bënë pjesë e Forcave Ajrore në ShBA

Forca Ajrore Shtetet e Bashkuara më 8 korrik të vitit 1948, pranon rekrutet e para femra nëpërmjet një programi të quajtur Gratë në Forcat...

Në Tupec të Prizrenit gjendet i vdekur zyrtari i Policisë së Kosovës

Zyrtari i Policisë së Kosovës në Prizren, B. M, është gjetur pa shenja jete sot në fshatin Tupec të kësaj komune, shkruan Gazeta Sinjali. Lajmin...

Kështu e lavdëron Qeveria Kurti 2 punën e saj 100 ditëshe

Qeveria e Kosovës sot ka publikuar raportin e punës për 100 ditë. Aty ekzekutivi u lavdërua për punë të mira, suksese, të arritura e para...

Fillon fushata e korrje – shirjeve në Malishevë

Zyrtari i lartë, pran Drejtorisë për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural të Komunës së Malishevës, Milaim Morina, ka deklaruar se sot zyrtarisht ka filluar...

Zhuri, fshati më i madh i Kosovës që po e ‘han’ kurbeti!

Shkruan: Berat Luzha Zhuri është një vendbanim i madh i krahinës së Lumës, komuna e Prizrenit. Është fshat i tipit të grumbulluar në një fushëgropë...

Rrahje masive në Prizren, shtatë të arrestuar

Një rrahje masive ka ndodhur dje në Prizren, pas një mosmarrëveshjë verbale. Në këtë përleshje kanë qenë të përfshirë shtatë persona, dy prej të...

Deponon në bankë 500 euro të falsifikuara, policia nis hetimet

Të mërkurën në Malishevës, një person ka deponuar në bankë një monedhë të falsifikuar, në vlerë 500 euro. Kjo është bërë e ditur nga raporti...

Angela Merkel: Ballkani e ka vendin në BE, plagët e luftës ende nuk janë shëruar, duhet pajtim

Me rastin e Samitit të ardhshëm të Procesit të Berlinit, të planifikuar për të hënën, të organizuar nga Gjermania, Angela Merkel tha se ishte...

Shi e rrufe, moti për sot dhe nesër

Pas këtyre ditëve të nxehta dhe me vapë, vendi ynë do të ndikohet nga masat e ajrit me presion të ulët atmosferik. Këto masa të...

PSG-ja dhe City fillojnë garën për transferimin e Messit

Nga njëra anë dëshira për të rinovuar me Barcelonën, nga ana tjetër interesimi i klubeve më prestigjioze evropiane, të cilat qëndrojnë në dritare, duke...

Ndahet nga jeta poeti dhe kineasti Petrit Ruka

Ka ndërruar jetë në moshën 67-vjeçare poeti dhe kineasti i njohur Petrit Ruka. Lajmin e kanë konfirmuar miq dhe të afërm të tij në...

PDK-ja zgjedh sot kryetarin, Memli Krasniqi kandidati i vetëm

Partia Demokratike e Kosovës do të mbajë sot konventën e dhjetë me radhë, ku do të zgjidhet edhe kryetari i ri i kësaj partie. Konventa...

Shkarkohet rektori i Universitetit “Ukshin Hoti” në Prizren, Ismet Tetaj

Rektori i Universitetit “Ukshin Hoti” në Prizren, Ismet Temaj është shkarkuar sot nga detyra e tij. Përmes një njoftimi në faqen e Universitetit, është bërë...

Terminet për viza Shengen, Ambasada e Gjermanisë në Kosovë del me njoftim

Ambasada në Gjermanisë në Kosovë ka dalë me një njoftim lidhur me terminet për vizat shengen. Të gjithë ata që i kanë marrë dy doza...

Lajmet e Fundit