27.8 C
Prizren
E martë, 14 Shtator, 2021

Thesari kërkon kthimin e 2 milionëve

Thesari i Shtetit sot ka dërguar një letër zyrtare në adresë të kompanisë “LDA Group” që dyshohet se ka marrë jashtëligjshëm mbi dy milionë euro përmes transaksioneve bankare.

Nga ky departament i Ministrisë së Financave sqarojnë se është respektuar Ligji për Ndarjet Buxhetore, që parasheh këtë procedurë, krahas hetimeve që po bëhen nga institucionet e drejtësisë.

“Pavarësisht nga shkaku dhe rrethanat e ndodhjes, ky është një transaksion i paautorizuar, përkatësisht dalje e paaprovuar e parasë publike dhe pa asnjë paragjykim mbi procesin, çdoherë kërkohet kthimi i tyre me një shkresë të tillë”, thuhet ndër të tjera në sqarimin e Thesarit.

Ehat Miftaraj nga Instituti Kosovar për Drejtësi e arsyeton këtë letër, duke thënë se një veprim i tillë i hap rrugë procesit hetimor.

“Ky është një transaksion i jashtëligjshëm dhe kuptohet që është vjedhje por nëse pronarët nuk i kthejnë paratë dihet qëllimi dhe motivi i marrjes së këtyre parave”, shprehet Miftaraj.

Ndërsa ndryshe mendon analisti Mustafë Kadriaj i cili e quan joprofesionale sjelljen institucionale karshi atyre që ia vodhën 2 milionë euro.

Ai thotë se një letër e tillë nuk do të duhej të dërgohej.

Pronarët e “LDA Group” që ka qendrën në Llapushnik të Drenasit, janë në arrati dhe po kërkohen nga policia. Ndërsa zyrtari i Thesarit, Labinot Gruda, që kreu transaksionet, është arrestuar të mërkurën.

Më Shumë

Totaj: Ua kemi borxh dëshmorëve që ta ndërtojmë Prizrenin

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka vizituar sot familjen e heroit të kombit Xhevat Berisha. Ai, është shoqëruar nga Shefi i...

Vdes fëmiu dyvjeçar i infektuar me COVID-19

Një fëmijë dyvjeçar i infektuar me Covid-19, ka humbur jetën pasditen e kësaj të marte, derisa po trajtohej në Klinikën e Pediatrisë në QKUK. Klankosova.tv,...

Ndërroi jetë profesori Tahir(Ali) Nallbani

  Ka ndërruar jetë profesori, Tahir(Ali) Nallbani . Varrimi bëhet sot në orën 17:00. Nallbani u lind më 25.1.1937 në Prizren, ku dhe e përfundoi shkollën fillore...

Quni: Parku i Qytetit të Prizrenit është zhytur në mbeturina

Kandidati i LDK-së për kryetar të Prizrenit, Anton Quni, ka vizituar Parkun e Qytetit. Ai, aty ka parë papastërti të madhe. “Mbeturina gjithandej, drurë që u...

Të lënduarit nga zjarri në Tetovë nisen drejt Shkupit për trajtim mjekësor

Disa nga të lënduarit në Spitalin Modul të Tetovës janë nisur drejt Qendrës Klinike të Shkupit për mjekim të mëtejmë, pas plagëve që kanë...

Aksident trafiku në Prizren, lëndohet një fëmijë

Një aksident trafiku ka ndodhur dje rreth orës 17:15 në rrugën “Wesli Clark” në Prizren, raporton PrizrenPress Një automjet i udhëtarëve ka goditur një fëmijë,...

LAJMI I FUNDIT: Viti i ri shkollor nuk fillon as më 13 shtator

Viti i ri shkollor nuk do të fillojë as me 13 shtator. Këtë e ka konfirmuar para vetëm pak çastesh, ministrja e arsimit, Arbërie Nagavci. Nagavci...

Kandidat i AKR-së, Afrim Tejeci, shpalosë ofertën për Prizrenin

Kandidati i AKR-së për kryetar të Prizrenit, Afrim Tejeci, tregon se ka një program zhvillimor-ekonomik për qytetarët nëse e merr besimin e tyre në...

Aprovohet propozimi për ekspertizë të ndërtimtarisë në gjykimin ndaj inspektorit në Prizren

Në gjykimin ndaj Nexhmedin Musliut, i cili në Gjykatën e Prizrenit po gjykohet për keqpërdorim të pozitës zyrtare, sot është aprovuar propozimi për një...

Suharekë, mantelbardhët fushatë për Bali Muharremajn (VIDEO)

Dy zyrtarë të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare në Suharekë, dy ditë më parë me anë të video-mesazheve kanë bërë thirrje të votohet kryetari...

Në Vërmicë kapen 9 kilogram kokainë

Policia e Kosovës në bashkëpunim me Doganën kanë kapur rreth 9 kilogramë substancë narkotike, që dyshohet të jetë kokainë. Sipas njoftimit, droga është zënë në...

Digjen rreth 10 hektarë mal në mes të fshatrave Vërmicë – Shkozë

Një mal në mes të fshatrave Vërmicë dhe Shkozë të Prizrenit është përfshirë nga zjarri, të shtunën, rreth orës 13:00, raporton Gazeta Sinjali.   Flakët arritën...

Kërkohet paraburgim ndaj dy personave që u kapën me 9 kg kokainë në Vërmicë

Prokuroria Themelore në Prizren, ka kërkuar caktimin e masës së paraburgimit nga Gjykata Themelore në Prizren, për të pandehurit E.T (1999) dhe E.T (2000)...

Lëndohet çiklisti në Prizren, goditet nga një automjet

Një çiklist ka mbetur i lënduar në Prizren pasi u godit nga një automjet, raporton PrizrenPress Sipas Policisë, viktima është dërguar në QKUK për tretman...

Osman Hajdari sot prezanton raportin e punës 4 vjeçar

Drejtori i Administratës në Komunën e Prizrenit, Osman Hajdari, prezanton raportin e punës 4-vjeçar të kësaj drejtorie. (Kuvendi Komunal, Prizren ora 10:00). https://youtu.be/_sJsqxOF69M?t=1

Quni thotë se do t’ia kthejë dinjitetin Prizrenit

Kandidat për kryetar të komunës së Prizrenit nga LDK-ja, Anton Quni, tha se është i pakënaqur me menaxhimin e pandemisë, prandaj është i gatshëm...

Lajmet e Fundit