23.8 C
Prizren
E diel, 19 Shtator, 2021

Tillerson: ISIS mbetet kërcënim serioz në Lindjen e Mesme

Sekretari amerikan i Shtetit Rex Tillerson paralajmëroi sot mbi nevojën për t’u përqendruar te “një fitore e qëndrueshme” ndaj grupit të Shtetit Islamik, edhe pse kryesisht militantët janë larguar nga zonat që kontrollin dikur në Irak dhe Siri.

Tillerson foli në një konferencë në Kuvajt për anëtarët e koalicionit të krijuar nga Shtetet e Bashkuara në fund të vitit 2014 me një strategji shumë-dimensionale për të luftuar Shtetin Islamik, që përfshinte sulmet ajrore dhe ndërprerjen e mundësive për financim dhe furnizim me luftëtarë të huaj të grupit.

Ai tha se “ISIS-i mbetet një kërcënim serioz për stabilitetin e rajonit, dhe gjithë globin”.

Sekretari amerikan i Shtetit njoftoi një ndihmë të re prej 200 milionë dollarësh për zonat e çliruara të Sirisë.

Përpara takimit, një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit tha se “vëmendja duhet përqëndruar tek rezultatet”, ndërsa iu referua nevojës për t’u përqëndruar në mposhtjen e Shtetit Islamik. Ai theksoi konfliktet e kohëve të fundit në zonën Afrinit në Sirinë veriore mes forcave turke dhe Forcave Demokratike të Sirisë të mbështetura nga SHBA, si shpërqëndrim nga ky qëllim.

Zyrtari i lartë amerikan dhe zoti Tillerson në komentet e tyre sot, njohën shqetësimet e Turqisë për militantët kurdë, që i konsideron si një kërcënim.

“Ne besojmë se ka një mënyrë për ta tejkaluar këtë problem. Për këtë arsye sekretari po shkon në Ankara për diskutime mbi këto çështje”, u tha zyrtari gazetarëve.

Tillerson po zhvillon një udhëtim në pesë vende në rajon, që nisi me Egjiptin dhe përfshin ndalesa në Turqi, Jordani dhe Liban.

Më Shumë

19 të vdekur dhe 279 raste të reja me COVID-19

Në 24 orët e fundit janë regjistruar 19 raste të vdekjes dhe 279  raste të reja me koronavirus.  Lajmin e ka bërë të ditur Ministria...

Sot takohen Ballkani – Llapi dhe Malisheva – Feronikeli

BKT Superliga në futboll rikthehet me ndeshjet e javës së pestë. Sot (e shtunë) zhvillohet derbi në mes të Ballkanit dhe Llapit në Suharekë. Vendasit,...

Shënohen edhe 368 raste pozitive dhe 14 vdekje nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në vendin tonë janë shënuar edhe 368 raste pozitive të reja me COVID-19. Po ashtu, sipas të dhënave të Institutit Kombëtar të...

Mërgimtarët në Kosovë – gjatë gushtit erdhën mbi 380 mijë udhëtarë

Gjatë muajit gusht, duke e shfrytëzuar Aeroportin Ndërkombëtar “Adem Jashari”, në vendin tonë kanë ateruar 3,034 aeroplanë, në total me mbi 383,776 mërgimtarë. Sipas Zyrës...

Arrestohet personi i kërkuar në Prizren

Policia e Kosovës dje rreth orës 23:40 në Prizren ka arrestuar personin me inicialet B.K., pasi i njëjti ishte në listën e personave të...

Qeveria ende nuk di si të shpërndajë 12 milionët për mbështetjen e familjes, vlerësohen si të pamjaftueshme

Në kuadër të pakos së Ringjalljes Ekonomike për vitin 2021, janë ndarë 12 milionë euro që ka për qëllim Mbështetjen e Familjes, duke synuar...

Haskuka në hapje të fushatës: Do ta fitojmë Prizrenin pa balotazh

Lëvizja Vetëvendosje në Prizren ka bërë hapjen e fushatës për zgjedhjet lokale të 17 tetorit. Kandidati për kryetar të Prizrenit, Mytaher Haskuka është shprehur i...

Pozita e opozita në Prizren, përplasen për arsimin

Kuvendi i Komunës së Prizrenit sot ka mbajtur seancë të jashtëzakonshme për arsimin. Gjatë mbledhjes asamblistët ngritën çështje të ndryshme dhe paraqitën kërkesat dhe pyetjet...

Dy tërmete godasin veriun e Shqipërisë

Veriu i Shqipërisë është goditur nga 2 tërmete gjatë natës. Lëkundja e parë është ndjerë rreth orës 04: 20 dhe kishin magnitudë 4.1. Sipas EMSC...

Dy vite pa dramaturgun rom, Nexhip Menekshe

Sot u bënë dy vite nga vdekja e dramaturgut dhe aktorit të komunitetit rom, Nexhip Menekshe. Ai la pas vetes një trashëgimi të pasur artistike....

Totaj: Gratë janë shtylla e shoqërisë

Kandidati i PDK-së për kryetar të Prizrenit, Shaqir Totaj, ka vizituar sot bizneset e udhëhequra nga gratë në lagjen ‘Ortakoll’. Ai është shoqëruar nga Vlora...

Prizren, arrestohet një person për “kontrabandë me migrantë”

Policia e Kosovës, patrulla policore e Stacionit për Mbikëqyrjen e Kufirit (SMK) Vërmicë, më 12 shtator rreth orës 17:40, në realizimit të planit operativ...

Erdogan dhe Putin pritet të takohen për të biseduar për Sirinë

Presidenti i Turqisë, Tayyip Erdogan, brenda këtij muaji pritet ta vizitojë Rusinë dhe do të takohet me homologun e tij rus, Vladimir Putin. Ata do...

Mjekja qëllohet për vdekje nga i fejuari disa javë pas një propozimi romantik

Një mjeke e re praktikante u qëllua për vdekje nga i fejuari i saj, vetëm tre javë pasi çifti u fejua gjatë disa pushimeve...

Spitali i Prizrenit, 130 pacientë janë duke u trajtuar me Covid-19

Shërbimi Spitalor Klinik dhe Universitar i Kosovës (SHSKUK) ka njoftuar se gjatë 24 orëve të fundit, 976 pacientë kanë marrë trajtim mjekësor në klinikat...

Fejohet Britney Spears

Britney Spears është fejuar me të dashurin e saj, Sam Asghari. Këngëtarja ndau një video duke treguar unazën në Instagram, shkruan BBC. Spears po lufton me...

Lajmet e Fundit