-7.2 C
Prizren
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Ukrainë, rre ushtarë të vrarë në pjesën lindore

ukrain ushtTre ushtarë ukrainas janë vrarë dhe 27 të tjerë janë plagosur në përleshjet me separatistët prorusë në pjesën lindore të Ukrainës, gjatë 24 orëve të fundit.

Ushtria e Ukrainës tha se një ushtar ishte vrarë nga të shtënat e kryengritësve në një kamion me ushtarë afër qytetit Luhansk, ndërsa dy të tjerë e kanë humbur jetën kur makina e tyre e blinduar hasi në një minë afër Donjeckut.

Mbrëmë vonë, presidenti i Francës, Francois Hollande, dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, gjatë një bisede telefonike kanë kërkuar nga presidenti i Ukrainës, Petro Portoshenko, që mbështetet nga perëndimi, të lëvizë kah zgjidhja politike.

Presidenca franceze tha se Poroshenko ka premtuar “përmbajtje” në operacionin e ushtrisë në pjesën lindore të Ukrainës.

Më Shumë

Lajmet e Fundit