25.8 C
Prizren
E premte, 2 Qershor, 2023

Vdes këngëtari i të drejtave civile

Ka vdekur në moshën 87-vjeçare Gaj Karauan, që dekada më parë këndoi “We shall overcome”, e cila do të bëhej himni i lëvizjes amerikane për të drejtat e njeriut.

Këngëtari i ndjerë u popullarizua sidomos pasi që këngën ua këndoi një grupi studentësh aktivistë zezakë më 1960.

Kënga zuri të merrej si simbol i marshimeve të zezakëve dhe kulmoi me marshimin e Martin Luter Kingut të 1965-s, nga Sellma në Montgomeri.

Ish-presidenti amerikan, Lindon Xhonson, po ashtu e kishte cituar këtë këngë kur lajmëroi Aktin e të Drejtës së Votës më 1965.

Së fundi, këngëtari ishte i sëmurë rëndë dhe vdiq në shtëpinë e tij në Tenesi në ditën e shtunë, siç iu tha mediave lokale gruaja e tij.

Më Shumë

Bashkia e Hasit shpall Rexhep Selimin “Qytetar Nderi”

Këshill bashkiak i Krumës-Hasit, me 28 prill 2023, ka shpallur “Qytetar Nderi”, ish eprorin e lartë të TMK-së, njërin ndër themeluesit e UÇK-së, Gjeneral...

Nxënësi i shkollës në Prizren dërgon mesazhe te drejtori: Kam bërë listën e studentëve që do t’i vras

Një ngjarje jo fort e zakontë ka ndodhur mëngjesin e djeshëm në qytetin e Prizrenit, ku drejtori i shkollës së mesme të mjekësisë ‘Luciano...

Lajmet e Fundit