0.8 C
Prizren
E shtunë, 4 Shkurt, 2023

Vdes në moshën 66-vjeçare aktori amerikan, Clarence Darnell Gilyard Jr.

Clarence Gilyard, një aktor veteran që kishte role të dukshme në “Die Hard”, “Matlock” dhe “Walker, Texas Ranger”, i cili më vonë u bë profesor teatri dhe autor, ka vdekur.

Ai ndërroi jetë në moshën 66-vjeçare.

Universiteti i Nevadas, Kolegji i Arteve të Bukura në Las Vegas, ku jepte mësim Gilyard, njoftoi vdekjen e tij të hënën pasdite, sipas Las Vegas Review-Journal.

Foto: Everett

Ai vuante nga një sëmundje, mirëpo nuk u publikuan detaje të tjera.

Në një karrierë të pasur dhe të larmishme që zgjati pesë dekada, Gilyard arriti sukses në film, televizion dhe në skenë.

Për adhuruesit e filmit, ai është ndoshta më i njohur për rolin e Theo, hakerit të kompjuterit të Hans Gruber në “Die Hard” të vitit 1988. Në vitet 1990, Gilyard ishte një fytyrë e njohur në televizion, fillimisht për rolin e hetuesit privat Conrad McMasters në dramën “Matlock” dhe më pas, në një rol përcaktues të karrierës, si Ranger James Trivette në serialin “Walker, Texas Ranger”.

Reklama

I njëjti ka lindur si Clarence Darnell Gilyard Jr. në vitin 1955, në Moses Lake, Washington.

Ai hyri në Akademinë e Forcave Ajrore të ShBA-së pas shkollës së mesme, por u largua pas një viti. I ndjeri ndoqi Kolegjin Sterling në Kansas, duke luajtur për ekipin e futbollit, por nuk mund të përballonte të qëndronte atje dhe u transferua në Kaliforni.

Foto: Getty Images

Roli më i njohur në film i Gilyardit erdhi në filmin klasik të John McTiernanit “Die Hard” (1988), duke luajtur rolin e magjistarit të teknologjisë Theo.

Clarence ka luajtur me një sërë yjesh të famshëm si Bruce Willis si dhe De’voreaux White. /Telegrafi/

Më Shumë

24 vjet nga masakra e kryer nga forcat serbe në Rogovë të Hasit

Sot u bënë 24 vjet nga masakra që është kryer nga forcat serbe në fshatin Rogovë të Hasit, ku ranë në pritë luftëtarë të...

300 policë nën hetim nga prokuroria në Shqipëri

Bilanci i vitit 2022 i Agjencisë së Mbikëqyrjes Policore dëshmoi se Policia e Shqipërisë vijon të ketë probleme. Punonjës të caktuar shpesh janë konstatuar në...

Lajmet e Fundit