13.8 C
Prizren
E martë, 21 Mars, 2023

Vjelja e rrushit në Rahovec, festë e traditë

Periudha e vjeljes së rrushit në rajonin e Rahovecit arrin gjithmonë të krijoj një atmosferë tejet të mirë dhe shoqërohet me shumë aktivitete përcjellëse.

Ka disa javë që vjelja ka përfunduar, por gjithsesi kjo pjesë vazhdon të zgjoj interesim të të gjithëve për një vizitë dhe për të parë nga afër çfarë ka ndodhur.

Janë 4 punëtorë që zakonisht e përcjellin procesin e rritjes së rrushit në Fshatin Patoqan, kurse gjatë sezonit të vjeljes numri i punëtorëve arrin deri në 10.

 

Më Shumë

Sot është 147 vjetori i lindjes së Faik Konicës

Sot, 147 vjet më parë lindi rilindësi i letërsisë shqiptare, Faik Konica. Ai u lind më 15 mars 1876 në Konicë dhe vdiq më 14...

Rusia planifikon t’i marrë rrënojat e dronit amerikan të rrëzuar mbi Detin e Zi

Moska zyrtare ka deklaruar të mërkurën se do të përpiqet t’i marrë rrënojat e një droni ushtarak amerikan që u rrëzua mbi Detin e...

Lajmet e Fundit