Para pushtimit të Ukrainës nga ushtria ruse, Wladimir Klitschko i kishte vënë vetes sfidën për t’u rikthyer nga pensioni në boksin profesionist në moshën 46-vjeçare.

Objektivi i tij ishte të arrinte meritat e nevojshme për të aspiruar titullin e botës në kategorinë e peshave të rënda dhe, nëse ia dilte, të hynte në histori si luftëtari më i vjetër që ngriti grushtet lart, pasi do të kishte zhvendosur George Foreman.

Me mendjen e tij te “Gyspy King”

Gjatë një paraqitje të largët në shfaqjen e Piers Morgan, ‘Piers Morgan pa censurë’, ish-luftëtari ukrainas pranoi se ai po planifikonte të kontaktonte me britanikun Tyson Fury për të pasur një “vallëzim të fundit”.

“Sinqerisht, po mendoja se duhet të kapja Tyson Furyn dhe t’i shkruaja në Twitter: “Vallëzimi i fundit? Thyej rekordin dhe bëhem kampioni më i vjetër i peshave të rënda pas George Foreman”, tha ai.

 

Njeri rekord

Deri më tani, Klitschko mban rekordin e konsolidimit të mbretërimit më të gjatë në kategorinë e tij, pasi grumbulloi 4,382 ditë (9 vjet, 7 muaj dhe 7 ditë) si kampion i botës në peshën e rëndë.

Kështu, rekordi i tij është tejkaluar vetëm nga amerikani Joe Louis, i cili ishte kampion për 11 vjet, 8 muaj e 8 ditë.

Wladimir Klitschko mban gjithashtu rekordin për më shumë luftëtarë të mundur në kampionatin botëror të peshave të rënda, 23 gjithsej.

E vërteta është se tashmë kanë kaluar pesë vjet që kur ukrainasi humbi nga anglezi Anthony Joshua në Wembley, por fansat e tij ende presin rikthimin e tij të mundshëm në ring pasi të ketë mbaruar mbrojtja e sovranitetit të vendit të tij.

Pra, në rast se Klitschko rikthehet, ai do të duhej të përballej me bashkatdhetarin e tij Oleksandr Usyk, kampion i WBA, IBF dhe WBO, ose do t’i duhej të bindte Tyson Furyn të mos heqë dorë nga titulli i tij në WBC në mënyrë që të ketë atë që ai e quan një “vallëzim të fundit”. /Telegrafi/