4.2 C
Prizren
E martë, 24 Nëntor, 2020

Babai nuk i dha para, i riu nga Prizreni tenton ta djegë shtëpinë, rrah keq edhe një polic

Një i ri nga Prizreni ka provuar që duke e lagur me benzinë, ta kallë shtëpinë e babait të tij. Kjo pasi, ky i fundit nuk ka pranuar t’ia japë para të birit, që dyshohet se është edhe përdorues droge. Prindi ka lajmëruar policinë, por kur ata mbërritën në vendin e ngjarjes, djali rrahu keq edhe njërin prej policëve.

Një 25 vjecar ka provuar që me benzinë ta djegë shtëpinë e familje së tij në Prizren. Ngjarja ka ndodhur të enjten, rreth orës 11:30.

Babai i të riut, që edhe denoncoi rastin në Polici, u ka treguar pjesëtarëve të policisë, se i biri paraprakisht i kishte kërkuar para atij, shkruan Gazeta Online “Reporteri.net”.

Por, kur ai kishte refuzuar që t’i jepte para të birit, që dyshohet të ketë qenë në gjendje të rëndë psikike, shkaku i drogave, 25 vjeçare ishte treguar agresiv ndaj prindit të tij dhe e kishte kanosur atë.

Tutje, siç merr vesh Reporteri.net, ai ka filluar të kërcënojë të atin se nëse nuk i jep paratë e kërkuara do t’a djegë shtëpinë. E këtë veprim kishte nisur edhe ta bëjë.

Burri nga Prizreni lajmëroi menjëherë Policinë, dhe ketë të fundit arritën në shtëpinë ku po ndodhe rasti, gjatë kohës sa i riu prizrenas po e lagte me benzinë shtëpinë e familjes së tij.

Ai u parandalua nga policët që t’i vinte flaken shtëpisë, por njeri prej tyre gjatë asaj kohe e pësoi keq.

Në momentin kur u afrua për ta ndaluar 25 vjeçarin, një pjesëtarë i policisë së Prizrenit u sulmua fizikisht nga i riu, që në duar kishte shishen me benzinën që po lagte shtëpinë e tij për t’i vënë flaken.

Rastin në fjalë, i regjistruar si “Shkaktim i rrezikut të përgjithshëm” dhe “sulm ndaj personit zyrtar” është konfirmuar nga Policia e Kosovës.

“Me datën 09 janar 2020, rreth orës 11:30, është marr informacioni nga prindi, që përveç kanosjes, i biri i tij ka provuar që duke derdhur lëndë djegëse në shtëpi, t’i vë flakën asaj”, konfirmon rastin Shaban Osmanollaj, zëdhënës i Policisë Rajonale të Prizrenit.

“Gjatë intervenimit, i dyshuari ka qenë tepër agresiv, dhe si rrjedhojë njeri nga policët ka pësuar lëndime të lehta”, tregon për Reporteri.net, zëdhënësi i policisë së Prizrenit.
Tutje, Osmanollaj bën të ditur se i riu aktualisht ndodhet në mbajtje 48 orësh, deri në caktimin e masës së sigurisë nga Gjykata.

Paraprakisht, sipas tij, i njëjti është trajtuar në emergjencë për shkak të gjendjes së tij psikike. Trajtim mjekësor ka marrë edhe polici i cili u lëndua lehtë pasi u sulmua nga i riu.
25 vjeçari në fjalë, siç ka mësuar Gazeta Online “Reporteri.net”, dyshohet të jetë përdorues i substancave narkotike, si rrjedhojë e kësaj ai edhe në të kaluarën kishte shfaqur sjellje agresive.

- Advertisement -

Më Shumë

Randobrava grykë e pushkëve

Sahit F. Osmani (Kushtuar Luftëtarëve të Lirisë) Në Malet e Ujarit e kam shtëpinë Atje armët pëshpëritnin me zjarr Trimëria qëndronte në çdo trung Lisat e degët, objekt lufte...

Nënkryetari i Prizrenit: Rezultatet për COVID-19 po na vijnë pasi po i varrosim të ndjerët

Nënkryetari i Komunës së Prizrenit, Visar Shehu thotë se në këtë komunë që nga fillimi i pandemisë rreth 1400 raste me coronavirus. “Fatkeqësisht 85 prej...

E infektuara me COVID-19 tenton ta kalojë kufirin me Shqipërinë, kapet nga policia

Policia e Kosovës e ka arrestuar dje një të dyshuar femër të infektuar me virusin Covid-19 pasi që e njëjta ka tentuar që ta...

154 vjetori i lindjes së poetit Ndre Mjeda

Sot kujtojmë 154 vjetorin e lindjes së Ndre Mjedës, një prej poetëve dhe veprimtarëve më të rëndësishëm të Shqipërisë dhe letërsisë shqipe. Gjeografia e studimeve...

Oda e Hotelirisë dhe Turizmit gati për protesta

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit ka paralajmëruar protesta në rast se as në seancën e ardhshme nuk kalon Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike. Veç tjerash,...

Sulmohet seksualisht një femër në Prizren

Është arrestuar një person i dyshimtë, pasi që i njëjti nën ndikim të alkoolit ka sulmuar seksualisht viktimën femër. Nuk raportohet për lëndime, ndërsa rasti...

Tentim vrasje në Prizren

Një tentim vrasje ka ndodhur dje në Prizren. Viktima pas sulmit fizikë është plagosur edhe me armë zjarri. “Viktima raporton se i dyshuari mashkull kosovar, pasi...

A i ka shkruar vërtet Noli vargjet që fshikullojnë viset shqiptare?

Ka vite që qarkullon dorazi në rrethe të ndryshme publike një vjershë nën titullin e sajuar “Merr e zgjidh” ose pa titull fare, e...

926 të vdekur nga COVID-19 në Kosovë

Që nga 13 marsi kur edhe janë paraqitur dy rastet e para pozitive me COVID-19 në Kosovë, numri i të infektuarve deri më që...

Rimendimi dhe riorganizmi i modaliteteve të transportit në Prizren i domosdoshëm për mbrojtjen e mjedisit

Njëri prej burimeve kryesore të ndotjes së mjedisit përkatësisht ajrit në territorin e Kosovës është sektori i transportit. Institucionet përgjegjëse për mjedisin kanë bërë...

Shkrimtari që refuzoi paratë e Çmimit Nobel

Shkrimtari George Bernard Shaw më 18 nëntor të vitit 1926, refuzoi të pranojë paratë për Çmimin Nobel që kishte fituar. Ai kishte thënë: “Unë mund...

Sondazhi/ ‘Amerikanët më shumë u gëzuan që humbi Trump sesa fitoi Biden’

Sipas një sondazhi të publikuar të mërkurën, më shumë amerikanë janë gëzuar që në zgjedhjet presidenciale humbi Trumpi sesa që ato i fitoi Bideni. Në...

Prizreni në një rikthim të vlerave kulturore me manifestimin “Shpata e Fjalës”

Nue Oroshi Prizreni qyteti i cili historikisht ka një traditë të gjatë të vlerave kulturore në shumë lëmi të jetës kulturore si në art,poezi,prozë dhe...

Erdogan: Vaksinën që do ta prodhojë Turqia do ta bëjmë të disponueshme për të gjithë njerëzimin

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, duke folur për rëndësinë e bashkëpunimit ndërkombëtar dhe solidaritetit në luftën kundër pandemisë së koronavirusit të ri (COVID-19),...

Trump nxjerr SHBA-në nga traktati ushtarak me Rusinë e NATO-n

SHBA-ja ka dalë nga traktati i Open Skies që i lejonte vendeve të observonin ushtritë e njëri-tjetrit. Duke e akuzuar Rusinë se ka shkelur...

COVID-19: Katër të vdekur në Prizren

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.599 mostra të...

Lajmet e Fundit

Prizren, 11 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 350 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 21.746 raste, kurse...

Dy të vdekur në Prizren, tre në Suharekë nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.590 mostra të...

Ky do të jetë trajneri i ri i Kosovës U21

Federata e Futbollit e Kosovës pritet që të bëjë ndryshime sa i përket trajnerëve në grupmoshat e reja të Përfaqësueses së Kosovës. FFK-ja ka vendosur...

Mustafa: Presidenti të zgjidhet sa më shpejtë, të mos shkohet në zgjedhje

Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Isa Mustafa, ka thënë se çështja e presidentit duhet të zgjidhet pa shkuar në zgjedhje. Ai në një prononcim...

Oda e Hotelirisë dhe Turizmit gati për protesta

Oda e Hotelerisë dhe Turizmit ka paralajmëruar protesta në rast se as në seancën e ardhshme nuk kalon Pakoja e Rimëkëmbjes Ekonomike. Veç tjerash,...